Domov CYKLISTIKA Tour de Kittel alebo ako nemecký rýchlik určuje šprintérske trendy

Tour de Kittel alebo ako nemecký rýchlik určuje šprintérske trendy

Cyklistika v Nemecku po dopingových škandáloch celkového víťaza Tour de France z roku 1997 Jana Ullricha i 6- násobného triumfátora v boji o zelený dres Erika Zabela, dlho hľadala pravú tvár.

Až do čias, kým sa jej nepodarilo vychovať nové pokolenie mimoriadne rýchlych jazdcov. Medzi nich určite patria mená ako André Greipel, John Degenkolb, Rüdiger Selig, Nikias Arndt či výnimočný časovkársky špecialista Tony Martin. Spomedzi všetkých sa však vyníma meno Marcela Kittela.

Využil športové gény po rodičoch

Marcel Kittel sa narodil 11. mája 1988 v Arnstadte, malom takmer 25 000-tisícovom mestečku v spolkovej krajine Durínsko. Od roku 1977 sa v Arnstadte každoročne poriada atletický halový výškarský míting.

Pred jedenástimi rokmi tu dokonca padol svetový rekord v ženskej kategórii, ktorého držiteľkou je švédska výškarka Kajsa Bergqvistová. Marcel získal športové gény po svojich rodičoch, ktorí nechceli, aby zostal jeho talent nevyužitý.

Jeho mama sa venovala práve atletike, konkrétne skoku o žrdi, možno aj preto, že v meste ležiacom na rieke Gera, má tento šport tradíciu.

V mladosti sa Kittel uberal taktiež atletickým smerom, šťastie skúšal v šprinte na 50 metrov. Rýchlo však zistil, že tento druh športu nie je pre neho atraktívny.

Zlom prišiel až v jeho trinástich rokoch, keď ho otec ako bývalý amatérsky cyklista v NDR začal brávať na výlety bicyklom. V tom čase sa rozhodol zanechať ľahkú atletiku a presedlať na jazdu na bicykli.

Prvé cyklistické chvíle sa mu spájajú s horským bicyklom, rovnako ako aj drvivej väčšine jazdcov v profi pelotóne. Zaujímavosťou však je, že jazda na horskom bicykli ho vôbec neoslnila, bral to len ako súčasť tréningu na zlepšenie techniky.

Neznášal jazdu do kopcov, no pocit po spustení sa z kopca bol pre neho neopísateľný. Prihlásil sa do miestneho klubu RSV Adler Arnstadt, kde zbieral prvé a veľmi dôležité skúsenosti z pretekov.

Rady dostával od skúsených trénerov a svojho otca, ktorý ho podporoval aj napriek nie najlepším výsledkom v začiatkoch kariéry.

Športová škola ako základ úspechu

Dôležitým krokom mladého Marcela na ceste stať sa profesionálnym jazdcom, bolo pôsobenie v športovej škole v Erfurte od roku 2004.

V spomínanej škole sa ocitol v juniorských rokoch, podľa referencií sa jednalo o najlepšiu školu v celom Durínsku. Roky pred Marcelom ju navštevovali aj jeho rodičia.

Štúdium mu zabezpečilo lepšie tréningové podmienky, vybavenie i starostlivosť. V týchto rokoch z neho ešte nebol vyprofilovaný jazdec na rovinaté dojazdy, no jeho veľkou devízou bola sila v nohách, rýchlosť i výbušnosť.

Medzi juniormi si vyslúžil povesť výborného časovkára, čo deklaroval dvomi titulmi majstra sveta v jazde proti chronometru v tejto vekovej kategórii (2005, 2006).

Kittel tak na prahu svojho vstupu medzi profesionálov patril medzi najperspektívnejších časovkárov na svete, veľmi mu pomohol aj fakt, že v roku 2007 spoločne jazdil v celku Thüringer Energie Team aj s Tonym Martinom.

Po týchto výnimočných úspechoch už bolo každému jasné, že z neho bude hviezda.

Najlepší nováčik v cyklistickej histórii

Po vyššie spomínaných úspechoch po ňom siahol v tej dobe „len“ prokontinentálny tím Skil‑ Shimano, no vďaka nabitému kádru nebol problém získať divokú kartu ani na pretekoch Grand Tour (Tour de France, Giro d‚Italia, Vuelta a España, pozn. red.).

Manažér tímu Ivan Spekenbrink okamžite po angažovaní šikovného Nemca zistil, že nebude platný len pre časovkárske schopnosti, ale aj kvôli finálnej rýchlosti pri špurtoch.

Preto sa hneď začiatkom roka 2011 zamerali na špeciálny šprintérsky tréning, vďaka ktorému sa dostal Kittel na výslnie a z víťazstva sa v tej sezóne radoval až 17-krát.

Tieto úspechy z neho spravili najlepšieho „zelenáča“ medzi profesionálmi v histórii. V spomínanom roku dosiahol až 4 triumfy u našich severných susedov na Tour de Pologne, ale najväčší úspech prišiel na Vuelte, kde vyhral 6. etapu.

Vrcholom nasledujúcej sezóny mala byť účasť na „Starej dáme“, ale toto veľkolepé podujatie musel opustiť už po 5. etape pre zranenie kolena.

Všetko si to ale vynahradil na Tour de France v sezóne 2013, keď dokázal dominantným spôsobom zvíťaziť v štyroch etapách, vrátane tej najslávnejšej šprintérskej v Paríži.

Triumfom v úvodnej etape na Korzike sa obliekol aj do žltého dresu, stal sa tak 14. nemeckým cyklistom, ktorý bol odetý do žlta aspoň v jednej etape.

Práve toto bol ten definitívny moment, kedy sa Marcel Kittel stal pretekárom s najvyššou absolútnou rýchlosťou v súčasnosti a na tomto tróne vystriedal Brita Marka Cavendisha.

Aj pre samotného nemeckého jazdca to bol významný okamih kariéry, pretože sa presvedčil, že nielenže môže súperiť
s tými najlepšími špurtérmi sveta, ale že práve on začína určovať šprintérske trendy.

Prekliatie zeleného dresu

V práve skončenej 104. edícii najslávnejších cyklistických etapových pretekov, Marcel ukoristil až 5 víťazstiev. Dovedna ich na Tour nazbieral 14, v tomto roku bol blízko aj k zisku premiérového zeleného dresu pre najlepšieho špurtéra.

Uľahčiť mu to malo aj kontroverzné vylúčenie Petra Sagana po kolízii s Markom Cavendishom zo 4. etapy, pretože práve slovenský rýchlik mohol získať rekordný šiesty zelený trikot v rade.

Nemecký cyklista a líder bodovacej súťaže však musel odstúpiť z Tour de France. Jazdcovi stajne Quick‑ Step Floors sa stal osudný pád po 20 km 17. etapy z La Mure do Serre Chavalier.

Juraj Fazekaš, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 27, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 


Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Tour de France ovládol Vingegaard

Dánsky cyklista Jonas Vingegaard z tímu Jumbo­‑Visma sa premiérovo v kariére stal víťazom …