Domov Nezaradené Tragédia v Indonézii: Pri nepokojoch na štadióne zahynulo 131 ľudí

Tragédia v Indonézii: Pri nepokojoch na štadióne zahynulo 131 ľudí

Nepokoje na futbalovom zápase v Indonézii si vyžiadali najmenej 131 obetí, ďalších 100 ľudí utrpelo vážne zranenia. Miestne úrady pôvodne hlásili 125 mŕtvych, ich počet sa však následne ešte zvyšoval. K zrážkam fanúšikov dvoch rivalských tímov prišlo vo východnej Jáve počas zápasu najvyššej indonézskej súťaže FC Arema Malang – Persebaya Surabaya (2:3).

Priaznivci domáceho tímu začali po stretnutí hádzať na hraciu plochu rôzne predmety vrátene fliaš a následne sa dostali na ihrisko. Od vedenia Aremy žiadali vysvetlenie domácej prehry so súperom, ktorému na svojej pôde nepodľahli 23 rokov.

Polícia použila na spacifikovanie davu slzotvorný plyn, čo vyvolalo medzi fanúšikmi paniku. Podľa vyjadrenia policajného šéfa Nica Afintu sa mnohí udusili, keď bežali k únikovému východu, ďalších udupali.

Viacerí zomreli na následky ťažkých zranení počas prevozu do nemocnice. Na dueli bolo 42 000 priaznivcov, všetci za domáci tím. Fanúšikovia hostí nemohli prísť pre obavy z konfliktov.

Vyšetria postupy bezpečnostných zložiek

Indonézsky minister športu Zainudin Amali v reakcii na incident vyhlásil, že vláda urobí všetko pre to, aby zvýšila bezpečnosť na športových podujatiach.

„Je to poľutovaniahodná udalosť a veľká rana pre indonézsky futbal, ktorá prichádza v čase, keď fanúšikovia konečne mohli navštevovať zápasy. Incident dôkladne vyšetríme a vyvodíme z neho dôsledky,“ uviedol Amali.

V celej krajine na týždeň pozastavili konanie futbalových zápasov a tímu FC Arema Malang do konca sezóny uzavreli štadión.

Prezident ázijskej krajiny Joko Widodo nariadil medzičasom vyšetrovanie bezpečnostných postupov na štadióne. Adresoval ho Amalimu, policajnému prezidentovi a Indonézskej futbalovej asociácii (PSSI).

„Je mi veľmi ľúto tejto tragédie a dúfam, že sa v tejto krajine už nestane žiadna ďalšia. Musíme tomu zabrániť a pokračovať v budovaní športového ducha, ľudskosti a bratstva,“ uviedol Widodo pre miestnu televíziu.

Bezpečnostné zložky údajne bili návštevníkov obuškami a štítmi, pričom plyn nevypustili len na chuligánov, ale aj do davu priaznivcov.

Sobotný incident nevrhá najlepšie svetlo na krajinu, ktorá má v budúcom roku hostiť majstrovstvá sveta do 20 rokov. Na turnaji sa zúčastní 24 krajín vrátane Slovenska. K vyše­treniu postupov vyzvala miestne autority aj ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

Čierny deň pre svetový futbal

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) nemá kontrolu nad ligovými súťažami v jednotlivých krajinách, no používanie slzotvornej látky neodporúča. Jej prezident Gianni Infantino označil tragédiu v Indonézii za ťažko pochopiteľnú.

„Je to čierny deň pre celý svetový futbal. Všetci sme v šoku z udalostí, ku ktorým prišlo počas zápasu v Malongu. Naše myšlienky a modlitby smerujú k obetiam, zraneným i celému indonézskemu ľudu,“ uviedol švajčiarsky funkcionár vo svojom stanovisku.

Vo viacerých európskych súťažiach si obete tragédie pred zápasmi uctili minútou ticha. Súcit s obeťami a ich rodinami vyjadril aj pápež František.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Nezaradené
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Spoznali sme víťazov a víťazky Slovenského pohára v hádzanej

V Topoľčanoch sa cez víkend rozhodlo o držiteľoch Slovenského pohára v hádzanej pre sezónu…