Domov História športu Tretiak: Hokejová legenda, ktorá doplatila na dobu

Tretiak: Hokejová legenda, ktorá doplatila na dobu

Vladislav Alexandrovič Tretiak sa narodil 25. apríla 1952 v meste Dmitrov v bývalom Sovietskom zväze. Na poste brankára reprezentoval Sovietsky zväz v ľadovom hokeji v rokoch 1969 až 1984. Vo svojej kariére získal desiatky ocenení a dodnes je považovaný za najlepšieho brankára všetkých čias.

Začiatky legendy

Keďže bol Sovietsky zväz ľadovým hokejom doslova pobláznený, ani Tretiaka toto šialenstvo neobišlo a po titule majstrov sveta v roku 1963 sa mu ako 11-ročný začal naplno venovať ako žiak športovej školy klubu CSKA v Moskve.

Keď mal 15 rokov, všimol si ho tréner Tarasov, ktorý ho vzal do tímu CSKA Moskva. Od roku 1971 sa v bránke CSKA stal jednotkou a bol doslova nezastaviteľný. Počas 16 sezón v ruskej súťaži si CSKA Moskva vybojovala 13 titulov, a to jednoznačne aj vďaka nepriestrelnosti brankára Tretiaka.

Záber z dokumentárneho filmu Červená armáda: Zľava Alex Kasatanov, Viktor Tichonov, Vladislav Tretiak, Igor Larionov a Viačeslav Fetisov.
Záber z dokumentárneho filmu Červená armáda: Zľava Alex Kasatanov, Viktor Tichonov, Vladislav Tretiak, Igor Larionov a Viačeslav Fetisov.

Reprezentácia

Reprezentačný dres si obliekol už ako 16-ročný, kedy na majstrovstvách Európy juniorov na prelome rokov 1968 a 1969 získal so svojím tímom zlatú medailu. Prvú medailu na seniorských majstrovstvách sveta získal v roku 1970.

Sovietsky zväz vtedy vybojoval najcennejší kov, no post brankárskej jednotky mal vtedy Viktor Konovalenko. Rok 1972 bol pre neho nezabudnuteľný. Okrem striebra na majstrovstvách sveta získal zlato na Zimných olympijských hrách v Sappore.

Odvtedy sa jeho kariéra v reprezentačnom drese uberala tým správnym smerom. Tretiak získal celkovo 3 zlaté a 1 striebornú medailu na olympijských hrách a 10 zlatých, 2 strieborné a 1 bronzovú medailu na majstrovstvách sveta.

Draft do NHL

Tretiak bol draftovaný do NHL zo 138. miesta už v roku 1983 Montrealom, no nedostal povolenie odísť do USA. V NHL si teda nikdy nezahral a celú svoju kariéru zostal verný jednému tímu.

Ocenenia a vyznamenania

Tretiak sa stal prvým európskym hokejistom, ktorý sa stal členom Siene slávy v kanadskom Toronte v roku 1989. Medzinárodná hokejová federácia ho vyhlásila za najlepšieho hráča 20. storočia.

Päťkrát bol zvolený za najlepšieho hokejistu ZSSR, trikrát sa stal najlepším hokejistom Európy a dvakrát bol vyhlásený za najlepšieho brankára majstrovstiev sveta. Získal aj niekoľko štátnych a športových vyznamenaní Sovietskeho zväzu.

Hoci od tej doby uplynulo veľa rokov, Tretiakov prínos pre hokej ostane nezabudnuteľný a nezastupiteľný. Jeho najväčšou smolou však bola doba. Mal kvalitu na to, aby sa presadil aj v USA. Avšak kvôli vtedajším okolnostiam vo svete, ostal verný svojej krajine a jedinému tímu.

puma, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii História športu
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…