Domov TENIS Turnaj majstrov má prekvapivého, ale zaslúženého víťaza

Turnaj majstrov má prekvapivého, ale zaslúženého víťaza

Uplynulý týždeň vyvrcholila tenisová sezóna mužov tradičným koncoročným turnajom najlepších ôsmich hráčov. Po prvýkrát v kariére ovládol Turnaj majstrov ruský tenista Daniil Medvedev. Ten v Londýne nenašiel premožiteľa a zaslúžene sa teší z najcennejšej trofeje v kariére.

Z prvej osmičky rebríčka ATP sa turnaja ATP Finals nezúčastnil švajčiarsky tenista Roger Federer, ktorý ešte v júni oznámil, že sa v tejto sezóne pre problémy s kolenom na kurtoch už neobjaví.

Medzi najlepších sa tak dostal Diego Schwartzman, ktorý doplnil v skupine zvanej Tokio 1970 Novaka Djokoviča (ATP 1), Daniila Medvedeva (4) a Alexandra Zvereva (6). V skupine Londýn 2020 sa o postup do vyraďovacej fázy pobili Rafael Nadal (2), Dominic Thiem (3), Stefanos Tsitsipas (7) a Andrej Rubľov (8).

V skupinách stopercentný len Medvedev

Najlepšie naladený prišiel do Londýna Rus Medvedev, ktorý týždeň predtým vyhral turnaju v Paríži, na ktorom porazil aj dvoch účastníkov Turnaja majstrov a zároveň svojich súperov v skupine – Schwartzmana vo štvrťfinále a Zvereva vo finále.

Skvelú formu v závere roka potvrdil Medvedev aj v skupine, kde v troch zápasoch nestratil ani set. Povzbudením preňho mohlo byť najmä pomerne hladké víťazstvo so svetovou jednotkou Djokovičom dvakrát 6:3.

Zo skupiny Tokio 1970 tak do štvrťfinále postúpili práve Djokovič a Medvedev.

V druhej skupine bola situácia o niečo zamotanejšia, keď si ani jeden z hráčov neudržal neporaziteľnosť. Rozhodujúcim pre konečné umiestnenie sa ukázal duel Thiem – Nadal, v ktorom si prvý menovaný poradil so Španielom 2:0 na sety a do semifinále tak išiel z prvej pozície.

Následným víťazstvom nad Tsitsipasom (2:1) si dvojka rebríčka zaistila druhú postupovú priečku.

Legendy skončili v semifinále

V semifinále sa však Nadal, pre ktorého to bola už 16-ta účasť na koncoročnom turnaji, stretol s v dobrej forme hrajúcim Medvedevom.

Španielsky tenista získal prvý set vo svoj prospech a v druhom dokonca podával na víťazstvo, no pri vlastnom podaní neuhral ani bod, čo súpera nakoplo a získal druhý set v tajbrejku.

Medvedev v treťom sete potvrdil, že hrá aktuálne v pohode a vyhral ho 6:3 a celý zápas 2:1 na sety a postúpil po prvýkrát do finále. Nadal tak stratil šancu na svoj vôbec prvý triumf na Turnaji majstrov.

Aj v druhom semifinále sa rozhodovalo v troch setoch, extrémne vyrovnaných. Djokovič s Thiemom predviedli famózne tenisové divadlo.

Zatiaľ, čo v tajbrejku druhého setu sa šťastie priklonilo na stranu rebríčkovej jednotky, ktorá tak vyrovnala na 1:1, v tajbrejku rozhodujúceho setu mal navrch mladší z dvojice. Rakúsky tenista Dominic Thiem postúpil opäť po roku do finále Turnaja majstrov.

Skvelé finále, zaslúžený triumf

Finále Medvedev – Thiem znamenalo, že Turnaj majstrov bude mať nového víťaza. Ani jeden z dvojice si ešte túto trofej nepoťažkal. Po prvom sete k nej mal bližšie Thiem, keď sa rozhodujúcou ukázala piata hra, v ktorej Rakúšan prelomil súperovo podanie.

Podobne ako s Nadalom v semifinále dokázal ruský tenista vyrovnať stav zápasu na 1:1, keď sa druhý set rozhodoval v tajbrejku. V ňom síce začal Medvedev zle a prehrával 0:2, no následne získal sedem bodov v rade, čo ho pred posledným setom posilnilo.

Tretí set, tak ako prvý sa rozhodol v piatej hre. Tentoraz však o podanie prišiel rakúsky tenista a keďže sa až do konca zápasu už nedostal ani len k „brejkballu“, po víťazstve 6:4 sa z najväčšej trofeje v doterajšej kariére tešil 24-ročný ruský tenista.

Sklamaný Thiem tak už po druhýkrát v rade v Londýne neuspel, no bol si vedomý, že čelil hráčovi v skvelej forme. „Mrzí ma, že som v Londýne opäť nezískal titul. Som však hrdý na výkony, ktoré som v Londýne podával počas celého týždňa.

Daniil si titul zaslúžil, odohral skvelý zápas. Blahoželám mu k výbornej sezóne. Dúfam, že v budúcnosti ešte spolu odohráme veľa veľkých duelov,“ povedal rakúsky tenista po zápase.

„Bol to veľkolepý finálový zápas. Dosiahol som jedno z najcennejších víťazstiev v kariére proti vynikajúcemu hráčovi. Dominic, blahoželám ti k tomu, čo si v tomto roku dosiahol. Vyhral si US Open a tvoje meno je už naveky zapísané v tenisových dejinách.

Hráš neuveriteľne. Dúfam, že sa spolu ešte stretneme veľakrát na takýchto významných turnajoch,“ zložil poklonu svojmu súperovi krátko po zápase Daniil Medvedev, ktorý sa po Nikolajovi Davydenkovi (2009) stal historicky druhým ruským víťazom Turnaja majstrov.