Domov TENIS US Open: Djokovičov sen zmaril Medvedev

US Open: Djokovičov sen zmaril Medvedev

Srb Novak Djokovič mal jedinečnú možnosť prepísať históriu svetového tenisu. Ak by vyhral nedeľňajšie finále na US Open, stal by sa prvým tenistom s 21 grandslamovými titulmi a navyše by si pripísal jedinečný takzvaný kalendárny Grand Slam. Všetko mu to však prekazil ruský tenista Daniil Medvedev.

Namiesto 21. grandslamového titulu boli fanúšikovia vo Flushing Meadows svedkami zisku toho úplne prvého. Daniil Medvedev sa predstavil vo svojom treťom finále grandslamového turnaja, no dvakrát ťahal za kratší koniec.

Ospravedlnil sa fanúšikom

V New Yorku mu však v ten deň vyšlo všetko, na čo siahol. Po životnom výkone ako nasadená dvojka zdolal turnajovú jednotku Novaka Djokoviča hladko 3:0 na sety (6:4, 6:4, 6:4).

Medvedev tak odplatil Djokovičovi prehru z finále tohtoročného Australian open a upravil vzájomnú bilanciu na 4:5. Vo finále US Open bol aj v roku 2019, po päťsetovej dráme však prehral s Rafaelom Nadalom.

„Ospravedlňujem sa fanúšikom aj Novakovi. Všetci dobre vieme, že v hre bol dnes kalendárny Grand Slam a zápis do tenisovej histórie. Úplne chápem, že newyorské publikum o niečo viac fandilo môjmu súperovi. Pre mňa si najlepší hráč v tenisovej histórii, dosiahol si neuveriteľné úspechy. Musel som podať maximálny výkon, aby som ťa zdolal,“ uviedol Medvedev v slávnostnom príhovore.

Rus si z New Yorku odnáša prémiu 2,5 milióna USD pred zdanením a 2 000 bodov do svetového rebríčka ATP, v ktorom tak znížil stratu na Djokoviča a upevnil si druhé miesto.

Som najšťastnejší muž

Djokoviča, ktorý v tomto roku vyhral Australian Open, Roland Garros i Wimbledon, delilo jediné víťazstvo od unikátneho zápisu do tenisovej histórie.

Iba Rod Laver dokázal v Open ére vyhrať v jednej sezóne všetky podujatia veľkej štvorky. Legendárnemu Austrálčanovi sa to podarilo v roku 1969. Prvýkrát dosiahol tento významný míľnik v roku 1962, v roku 1938 ovládol všetky grandslamové turnaje Američan Don Budge.

Djokovič vzdal po zápase hold newyorským divákom, ktorí ho povzbudzovali, aj keď sa mu nedarilo. „Aj keď som neuspel vo finále, som najšťastnejší muž na svete, pretože vďaka vašej podpore som na kurte prežíval výnimočné pocity. Nikdy som v New Yorku neprežíval niečo podobné,“ vyznal sa dojatý Djokovič.

Ideálny darček manželke

Pre Medvedeva je 12. september dvojnásobne šťastný dátum. V tento deň sa v roku 2018 oženil a tretie výročie svadby s manželkou Dariou oslávil premiérovým grandslamovým titulom. Triumf na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny je ideálny dar k výročiu.

Ako poznamenal bezprostredne po zápase, počas turnaja nemal čas zháňať iné darčeky. „Už som si robil starosti, že sa bude manželka hnevať. Finále som chcel vyhrať aj pre ňu,“ poznamenal s úsmevom.

sam, TASR, foto: TASR/AP