Domov BASKETBAL V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worldu v Orlande, má za sebou základnú časť. V jej značne modifikovanom závere sa zrodili dva veľké momenty. Tesne pred play-off sa lúči tím, ktorý vo vyraďovačke nechýbal 22 posledných sezón i tím, ktorý predviedol v Orlande najlepšiu formu.

V basketbalovej bubline sa stretlo 22 tímov, ktoré mali v čase prerušenia súťaže v marci najlepšiu bilanciu.

O 16 play-off pozícií bojovalo deväť tímov Východnej konferencie a 13 tímov z tej Západnej, kde bola situácia zamotaná až do posledného zápasu a pre vyrovnanosť tímov na konečnej ôsmej a deviatej priečke sa bude hrať ešte takzvané play-in.

Vo východnej konferencii je už osmička účastníkov play-off jasná. Keďže je medzi ôsmym Orlandom a deviatym Washingtonom väčší rozdiel ako štyri vyhrané zápasy v prospech ôsmeho, play-in sa hrať nebude.

Vyrovnaný Západ

Keďže je v Západnej konferencii medzi ôsmym a deviatym tímom rozdiel len nepatrný, tímy na týchto pozíciách si zahrajú ešte pred play-off v takzvanom play-in o poslednú miestenku do vyraďovacích bojov.

A práve o ôsme a deviate miesto zvádzali na Západe tuhý boj až štyri tímy. Rozuzlenie priniesli až ich posledné zápasy.

Najhoršie z tohto boja vzišlo San Antonio Spurs.

Memphis si víťazstvom s Milwaukee zabezpečil istotu účasti v play-in. Phoenix musel po víťazstve nad Dallasom čakať na to, či si s Brooklynom poradí Portland.

V extrémne ofenzívnom zápase zvíťazili Trail Blazers najtesnejším rozdielom 134:133 a skočili na ôsme miesto.

Na druhej strane Suns sa z bubliny porúčajú. Nepomohla im ani famózna séria ôsmych zápasov v rade bez prehry.

Veru, tím okolo Devina Bookera ako jediný v Orlandskej bubline neprehral, napriek tomu, možno aj trochu nespravodlivo, je jeden zo šestice, ktorá balí kufre.

Vo vyraďovacej fáze bude tím hrajúci v takejto forme rozhodne chýbať.

Play-in

O poslednom postupujúcom do play-off v Západnej konferencii sa teda rozhodne v špeciálnom formáte nazvanom play-in.

Ten mal v značne skrátenej sezóne, kedy tímy odohrali o približne 20 zápasov menej ako bolo plánované,  dať šancu na postup do vyraďovacích bojov aj tímom, ktoré mali slabší štart do sezóny a svoju formu ladili najmä na jej záver, ktorý musel byť kvôli koronavírusu výrazne modifikovaný.Keďže Portland na ôsmom mieste a Memphis na deviatom delí len jedno víťazstvo, bude sa o tom, kto získa možnosť zahrať si play-off rozhodovať v play-in.

Výhodu má ôsmy Portland, ktorému na potvrdenie postupu do play-off stačí vyhrať s Memphisom jeden zápas. Memphis potrebuje na preskočenie Portlandu svojho súpera zdolať dvakrát.

Prvý zápas je na programe v sobotu 15 augusta. Ak zvíťazí Portland play-in končí a tím okolo Damiana Lillarda doplní 16-tku postupujúcich. Ak však zvíťazí Memphis, v nedeľu sa zápas zopakuje a kto v ňom zvíťazí postúpi do play-off.

Koniec jednej éry

Víťazstvá Phoenixu a Memphisu v ich poslednom zápase znamenali, že tím, ktorý viac ako dve desiatky rokov patril medzi to najlepšie v NBA, sa tentokrát do play-off nedostal.

Od sezóny 1997/1998 Spurs vo vyraďovacích bojoch nechýbali, čo bola najdlhšia séria v histórii súťaže.

Za týchto 22 rokov si pripísali až päť celkových víťazstiev v NBA (vyrovnanie historického rekordu počas jednej série play-off účastí), vyhrali 177 zápasov play-off (najviac v histórii počas jednej série účastí v play-off), vyhrali 1228 zápasov v základnej časti (najviac v histórii počas jednej série účastí v play-off).

Aj pre tieto ohromujúce čísla píšu zámorskí novinári, že včera v noci „skončila jedna éra NBA“.

ano, foto SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Atraktívne finále NBA: Miami Heat vyzvú LA Lakers

Takmer presne dva mesiace po tom, čo sa vrátil život v NBA na basketbalové palubovky, je v…