Domov TENIS V Ríme triumfovali Djokovič a Halepová

V Ríme triumfovali Djokovič a Halepová

Už tento víkend sa v Paríži začne posledný grandslamový turnaj tohto roka. Tenisti sa po US Open museli teda veľmi rýchlo preorientovať na antuku. V generálke pred Rolland Garros sa to najlepšie podarilo Rumunke Simone Halepovej a Srbovi Novakovi Djokovičovi.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Thiem vyhral svoj prvý grandslam

Halepová naladila formu v Európe

Rumunská tenistka Simona Halepová sa pre pandémiu koronavírusu rozhodla vynechať grandslam v New Yorku a ostala v Európe, kde ladí formu na antukový French Open. V generálke pred parížskym grandslamom si spravila chuť na tradičnom podujatí v Ríme.

Na ceste do finále postupne zdolala domácu hráčku Paolinovú, Ukrajinku Yastramsku, Kazašku Putintzevovú i Španielku Muguruzovú, ktorá ako jediná zobrala aktuálnej svetovej dvojke set.

Vo finále sa Halepová postavila proti Karolíne Plíškovej, ktorej zámorské turné nevyšlo podľa predstáv, keď v Cincinnati prehrala hneď v prvom kole a na US Open v druhom.

V Ríme, podobne ako Halepová, stratila cestou do finále jeden set, a to proti Belgičanke Mertensovej. Okrem nej vyradila svetová štvorka aj Rusku Blinkovú a dve krajanky Strýcovú a Vondroušovú.

Súboj prvej a druhej nasadenej sľuboval dobrý duel, opak bol však pravdou. Halepová nadelila českej súperke hneď v prvom sete kanára a tá, ako obhajkyňa rímskeho titulu, v druhom sete za stavu 1:2 zápas skrečovala pre zdravotné problémy v dolnej časti chrbtice.

Djokovič sa z US Open otriasol

To mužské finále bolo o čosi zaujímavejšie. Srbský tenista Novak Djokovič sa po diskvalifikácii na US Open rýchlo otriasol a v Ríme už opäť predvádzal skvelý tenis.

Zdolal domáceho Carusa, krajana Krajinoviča, Nemca Koepfera i nórskeho tenistu Ruuda, aby o celkovo piaty triumf v Ríme zabojoval proti Argentínčanovi Diegovi Schwartzmanovi.

Nasadená osmička turnaja ukázal, že antuka mu skrátka sedí, keď zdolal Austrálčana Millmana, Poliaka Hurkacza i Kanaďana Shapovalova, no oprávnený rešpekt si získal vyradením najlepšieho antukára na okruhu Španiela Rafaela Nadala, ktorému nedovolil uhrať ani set.

Vo finále sa však ukázala obrovská kvalita svetovej jednotky. Hoci Schwartzman vyhrával v prvom sete už 3:0, Djokovič vývoj otočil a nakoniec bral prvý set v pomere 7:5. Druhý set začali obaja tenisti stratou vlastného podania.

O výsledku napokon rozhodla ôsma hra, kedy Argentínčan stratil podanie a poslal Djokoviča podávať na víťazstvo. Ten ponúknutú šancu využil a ovládol rímsky turnaj už po piatykrát v kariére.