
V zápase tretieho kola nadstavbovej časti Fortuna ligy medzi Slovanom Bratislava a Vionom Zlaté Moravce bol vôbec po prvý raz v histórii najvyššej slovenskej futbalovej súťaže použitý Video asistent rozhodcu, takzvaný VAR.
VAR bol cez víkend k dispozícii v dvoch zápasoch, okrem duelu Slovan Bratislava – ViOn Zlaté Moravce to bolo aj v zápase MŠK Žilina – DAC Dunajská Streda. 37. minúta prvého spomenutého zápasu sa zapíše do histórie domácej súťaže.
Práve vtedy využil tento systém arbiter zápasu Peter Kráľovič, aby posúdil súboj v šestnástke medzi útočiacim domácim hráčom Čavričom a hosťujúcim Chrenom. Situáciu vyhodnotil tak, že k faulu zo strany hosťujúceho hráča nedošlo.
VAR na slovenských trávnikoch
O používaní VAR na Slovensku rozhodol v lete 2019 výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu. V novembri 2019 sa začal proces školení a príprav v priestoroch Národného tréningového centra v Senci. Systém bude od uplynulého víkendu pomáhať rozhodcom v televíznych zápasoch Fortuna ligy.
Na fungovanie VAR‑u sú totiž potrebné zábery minimálne z ôsmich kamier. Už od jarnej časti Fortuna ligy je najvyššia slovenská futbalová súťaž snímaná na 9 kamier. Takýto štandard prijala Únia ligových klubov (ÚLK). K povoleniu na požívanie VAR boli potrebné dve certifikácie od Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA.
Tá certifikuje každú krajinu a v nej dva aspekty – technológiu a vyškolenie rozhodcov. FIFA musí odobriť technológiu, s ktorou sa bude pracovať a rozhodcovia musia absolvovať určitý počet školení, aby prešli certifikáciou. Na fungovanie v praxi je vypracovaný 40-stranový VAR protokol, ktorý jasne určuje, čo posudzuje VAR a ako sa má správať rozhodca.
Videoasistent nahlási rozhodcovi na ploche do slúchadla, aby prerušil hru a išiel si situáciu pozrieť k monitoru za postrannou čiarou. Hlavný rozhodca si tiež môže vypýtať pomoc od videoasistenta a následne sa ísť pozrieť na monitor.
Školiaci proces na VAR (videorozhodca) a AVAR (asistent videorozhodcu) absolvovalo osem dvojíc v zložení rozhodca a asistent rozhodcu na výkon funkcie VAR a AVAR.
VAR
VAR je videoasistent rozhodcu, ktorý kontroluje rozhodnutia hlavného rozhodcu pomocou videozáznamu a komunikačného systému. Hlavný rozhodca je naďalej zodpovedný za všetky rozhodnutia na hracej ploche, VAR má úlohu poradného orgánu.
Do oficiálnych pravidiel futbalu ho zapísali v roku 2018. Hlavnou úlohou systému je minimalizovanie rozhodcovských chýb, ktoré majú zásadný vplyv na výsledok futbalového zápasu.
Rozhodca musí urobiť rozhodnutie v reálnom čase na ihrisku a zmeniť ho môže vtedy, keď VAR potvrdí, že išlo o zjavné pochybenie. Na preskúmanie situácie má rozhodca toľko času, koľko uzná za vhodné.
Nikto nesmie rozhodcu pri prezeraní záznamu obmedzovať a musí ostať celý čas viditeľný.
sam, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer