Domov AUTO - MOTO VC Francúzska vyhral Verstappen

VC Francúzska vyhral Verstappen

Holandský jazdec Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Francúzska, siedmom podujatí tohtoročného seriálu F1. O víťazstve rozhodol dve kolá pred koncom, keď predbehol Brita Lewisa Hamiltona z Mercedesu, ktorý tak skončil druhý.

Víťaz kvalifikácie Verstappen spravil chybu už v prvej zákrute, v ktorej neudržal mono­post na trati a do čela sa posunul Hamilton. Verstappen sa ocitol za ním, no iba s tesným náskokom na Bottasa.

Po 18. kole zamierilo viacero pretekárov do boxov a Red Bullu vyšiel tzv. undercut. Hamilton mal síce tiež rýchlu zastávku, ale na trať sa po tesnom súboji vrátil až za Verstappena. Tretí bol v tom momente Bottas pred Pérezom. V 33. kole prekvapil Verstappen, keď opäť prezul, tentoraz na stredne tvrdé pneumatiky, a po návrate na trať bol na 4. mieste.

V 44. kole sa dostal pred druhého Bottasa a mieril na Hamiltona. S blížiacim sa koncom pretekov sa Verstappen k majstrovi sveta priblížil a dve kolá pred koncom ho predbehol.

„Po prvej zastávke v boxoch sme rýchlo zistili, že to dnes na tvrdých pneumatikách nepôjde. Preto sme zariskovali a pre víťazstvo sme museli tvrdo pracovať. Už sa teším na zvyšok sezóny, pretože predpokladám, že súboje s Lewisom budú pokračovať,“ tešil sa Verstappen po pretekoch.

„Gratulujem Maxovi k víťazstvu. V závere som už nemal dobré pneumatiky. Keď šiel Max druhýkrát do boxov, tak som vedel, že moja jediná šanca na víťazstvo spočíva v tom, že zostanem na trati. To som aj spravil, ale pneumatiky už boli príliš opotrebované,“ okomentoval situáciu zo záveru pretekov Hamilton.

Pre 23-ročného Verstappena to bolo tretie víťazstvo v sezóne a celkovo 13. v kariére. Vďaka nemu zvýšil náskok na čele priebežného poradia šampionátu práve pred Hamiltonom.

Nasledujúce preteky sú na programe už tento týždeň 27. júna v Rakúsku v rámci VC Štajerska.

ano, foto: TASR/AP