Domov FUTBAL Veľkokluby oznámili vznik Superligy

Veľkokluby oznámili vznik Superligy

Futbalový svet sa rozdelil. Dvanásť z najväčších európskych futbalových klubov v pondelok v noci oznámilo plány na vytvorenie Európskej Superligy (ESL), ktorá má konkurovať súťažiam Európskej futbalovej únie (UEFA).

AC Miláno, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter Miláno, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid a Tottenham Hotspur tak spravili napriek hrozbe vylúčenia z medzinárodných súťaží pre nich aj ich hráčov.

Pozvánku dostali aj Paríž Saint-Germain, Bayern Mníchov a Borussia Dortmund, ktorí ale účasť v súťaži odmietajú. Prvým predsedom ESL bude prezident Realu Madrid Florentino Perez.

„Pomôžeme futbalu na každej úrovni,“ povedal Perez, no väčšina odbornej verejnosti má na to presne opačný názor. Vznik projektu ostro kritizovali predstavitelia UEFA, troch krajín a líg, z ktorých je dvanásť zakladajúcich klubov, i Asociácia európskych klubov (ECA).

UEFA a národné zväzy reagovali, že všetky kluby, ktoré sa zapoja do Superligy, vylúčia z ostatných domácich, európskych i globálnych súťaží.

„Ich hráči môžu prísť aj o možnosť hrať za národné tímy,“ znie stanovisko UEFA. Zákaz reprezentovať tak hrozí aj slovenskému obrancovi Milanovi Škriniarovi z Interu Miláno. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) už predtým uviedla, že takúto súťaž neuzná a hráčom, ktorí sa jej zúčastnia, by mohla zakázať účasť na majstrovstvách sveta.

Súťaž by sa mala hrať v strede týždňa a kluby by mali aj ďalej pokračovať vo svojich národných súťažiach. K dvanástim zakladajúcim členom a trom ďalším klubom sa pridá päť tímov, ktoré sa kvalifikujú prostredníctvom domácich súťaží. V dvoch skupinách po desať budú hrať systémom doma – vonku.

Tri najlepšie z každej skupiny sa prebojujú do štvrťfinále, tímy na štvrtom a piatom mieste si zahrajú osemfinále. Ďalej sa bude pokračovať vyraďovacím systémom na dva zápasy. Finále sa odohrá v máji na neutrálnom štadióne.

EDIT (21. 4. 2021)

Po veľkej kritike a nevôli fanúšikov si postupne kluby svoje účinkovanie v privilegovanej súťaži rozmysleli.

Ako prvý tak urobil Manchester City, keď oznámil, že podstupuje právne kroky potrebné na vystúpenie z ligy. Ešte v utorok podvečer ho nasledovali všetky anglické tímy.

Aj keď sa v stredu ráno zdalo, že ostatné celky tlaku odolajú, keď vydali spoločné stanovisko, realita bola už na obed iná. O svojej neúčasti v Superlige informovali aj milánske celky AC a Inter.

Prezident Juventusu Turín vydal stanovisko, ktoré hovorí, že za súčasnej situácie je viac než jasné, že projekt nemôže ďalej pokračovať.

red, TASR, foto: internetNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ovečkin to vie aj v kopačkách, skóroval za Dinamo

Ruský hokejový kanonier Alexander Ovečkin ukázal, že góly vie strieľať aj na futbalových t…