Domov História športu Věra Čáslavská: Bojovníčka, na ktorú sa nezabúda

Věra Čáslavská: Bojovníčka, na ktorú sa nezabúda

Najlepšia československá gymnastka sa narodila 3. mája 1942 v Prahe. Věra Čáslavská sa svojimi nezabudnuteľnými výkonmi zapísala do histórie športu nielen v Československu, ale aj na celom svete. Svedčí o tom 140 medailí v jej zbierke. Všade kde prišla, ju publikum milovalo a vždy skandovalo jej meno. 

Věra Čáslavská

Začiatok kariéry

Pred tým než sa vydala na cestu svojej úspešnej kariéry sa venovala baletu a krasokorčuľovaniu. Keď však mala necelých 15 rokov odštartovala kariéru gymnastky.

Prvú zlatú medailu získala už v roku 1959 na majstrovstvách Európy v Krakove. V roku 1960 sa zúčastnila aj na olympijských hrách v Ríme, odkiaľ si priniesla striebornú olympijskú medailu.

Prvý veľký úspech

V roku 1964 sa zúčastnila na olympijských hrách v Tokiu, kde získala 3 zlaté medaily. V Tokiu si získala doslova celé publikum, najmä vďaka jej cviku, ktorý nazývali „ultra cé”.

V Japonsku sa stala jednou z najobľúbenejších športovkýň, čo sa prejavovalo ešte niekoľko rokov po skončení olympijských hier. Tu sa však jej kariéra len začína a športové úspechy sa na ňu začínajú doslova valiť.

Rok po olympiáde sa konali majstrovstvá Európy v Sofii, odkiaľ priniesla medaily zo všetkých disciplín. Bolo ich dohromady 5.

Na tejto olympiáde sa zoznámila aj so svojím budúcim manželom olympijským bežcom Jozefom Odložilom.

Věra Čáslavská

Vybojovaná medaila v Mexiku

Krátko pred začiatkom olympijských hier v Mexiku v roku 1968 do Československa prišli sovietske vojská. Čáslavská sa stala nepriateľkou režimu a do poslednej chvíle sa nevedelo, či na olympiádu pocestuje.

Účasť na olympiáde jej nakoniec povolili. Toto rozhodnutie však vedenie ZSSR čoskoro oľutovalo po tom, čo sa na stupienok víťazov postavila práve so sovietskou reprezentantkou Larysou Petrikovovou, s ktorou získali rovnaký počet bodov.

Zazneli teda hymny oboch krajín. Zaujímavosťou je, že Mexičania uprednostnili hymnu Československa pred tou sovietskou. Počas hymny ZSSR Věra kvôli okupácii cítila krivdu, a tak odvrátila hlavu od vlajky a ignorovala ju.

Ihneď o tom začali písať všetky noviny a nazvali to „tiché gesto”. Z Mexika si celkovo priniesla 4 zlaté a dve strieborné medaily.

Věra Čáslavská

Koniec kariéry

Po olympiáde v Mexiku ukončila svoju 11- ročnú kariéru a začala sa venovať osobnému životu. Hneď po skončení olympiády sa v Mexiku zosobášila s Jozefom Odložilom. Mali spolu dve deti Radku a Martina.

Po rokoch však začali problémy vo vzťahu a v roku 1987 sa partneri rozviedli.

Tragédia v rodine

Rok 1993 pre ňu znamenal rok krivdy a trápenia. Na diskotéke došlo k roztržke medzi jej synom Martinom a jej bývalým manželom Jozefom. Jozef Odložil po nešťastnom páde upadol do kómy a po mesiaci v nemocnici skonal.

Jej syn Martin bol obvinený a odsúdený na 4 roky väzenia. Keďže išlo o nešťastnú nehodu v roku 1997 mu prezident udelil milosť a oslobodil ho. 16 rokov prežívala životnú krízu, počas ktorej stratila chuť do života.

Věra Čáslavská

Ako každý človek si aj Věra Čáslavská prešla vzostupmi a pádmi. V roku 2015 jej diagnostikovali rakovinu pankreasu, proti ktorej statočne bojovala. 30. 8. 2016 však tejto zákernej chorobe podľahla.

puma, foto: youtube, SITA

Tento článok je súčasťou najnovšieho vydania týždenníka ŠPORT žurnál č.14, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

ŠPORT žurnál 14

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

  • Ruský gymnasta na bedni s Ukrajincom podporil vojnu

    Zatiaľ, čo mnohí ruskí športovci vyjadrujú sklamanie, že im bolo pre ruskú inváziu na Ukra…
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii História športu
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Deň, kedy hokejové tribúny zaplnil smútok

7. septembra 2011 zasiahla nielen hokejový svet obrovská tragédia. Let lietadla Jak-42, na…