Domov INÉ ZAUJÍMAVOSTI VIDEO: Chlapec, ktorý zahodil výhovorky a našiel cestu

VIDEO: Chlapec, ktorý zahodil výhovorky a našiel cestu

Shaquem Griffin vzbudil na tohtoročnom drafte zámorskej NFL (Národná liga amerického futbalu) najväčší záujem médií i fanúšikov, a to napriek tomu, že bol draftovaný až z celkovo 141. miesta. Shaquem však prepísal históriu tohto športu. Má totiž hendikep, s ktorým sa do NFL ešte nikdy nikto nedostal.

Chcel si odrezať ruku

Shaquem je mladším z dvojčiat Griffinových. Narodil sa 20. júla 1995 necelé dve minútky po svojom bratovi Shaquillovi. Bohužiaľ Shaquem sa narodil so vzácnou chorobou – syndrómom amniotických (amniálnych) pruhov.

V dôsledku choroby sa mu nedostatočne vyvinula ľavá ruka, a navyše mu spôsobovala veľké bolesti. Až také, že keď mal štyri roky, mama ho našla v kuchyni s nožnom v ruke, ako sa pokúša si ruku odrezať.

Následne, hneď na druhý deň, sa rodičia rozhodli, že mu dajú rúčku amputovať. Rodičia Griffinoví sa rozhodli vychovávať oboch synov rovnako a nijako nedať Shaquemovi pocítiť, že je „iný“. Aj preto zvláda všetko tak, akoby mal obe ruky zdravé.

Syndróm amniálnych pruhov

Jedná sa o pomerne zriedkavú anomáliu vo vývoju plodových obalov. Tie môžu spôsobiť rôzne poruchy vo vývoji plodu. V prípade, že pruhy ohrozujú život plodu, lekári pristupujú k ich odstráneniu.

Pokiaľ je narušenie vývoja plodu menšie, problém sa nerieši lekárskym zásahom. V prípade Shaquema Griffina bol tento syndróm diagnostikovaný dostatočne skoro.

Ultrazvuk v tehotenstve odhalil, že vlákno amniotickej membrány sa omotalo okolo ľavej hornej končatiny jedného z chlapcov. Rodičia teda vedeli, že rúčka ich syna sa nevyvinie v poriadku.

Avšak v prípade, že by sa lekári pokúsili toto vlákno uvoľniť, riskovali by, že by sa následne mohlo omotať napríklad okolo krku jedného z plodov, čo by malo fatálne následky. Preto sa Griffinovci rozhodli nezasahovať a verili, že vada na rúčke ich syna bude čo najmenšia.


Brat ho ťahal za športom

Napriek svojmu hendikepu malý bojovník športoval spoločne so svojím bratom. Behávali, hrali futbal aj bejzbal. Možno práve vďaka súpereniu s bratom sa malý športovec nezaoberal chýbajúcou rukou ale tým, ako byť čo najlepší.

Nielen brat, ale celá rodina bola pre Shaquema veľkou oporou. Otec pre neho vymýšľal a zhotovoval rôzne pomôcky, aby mohol chytať loptu, cvičiť v posilňovni a robiť všetko tak, ako zdravé deti.

Bratom najviac učaroval americký futbal. Súrodenci boli športovými hviezdami už na miestnej strednej škole. Vďaka tomu dostali obaja štipendium na floridskej univerzite.

Aj keď Shaquill dostal aj iné štipendiá od mnohých špičkových škôl, uprednostnil floridský tím, kde mohol ostať po boku svojho mladšieho brata.

Presadil sa na univerzite

Prvé tri roky na univerzite Shaquem veľa herných príležitostí nedostával a bol presunutý do rezervného tímu. Zmena nastala až keď sa zmenil tréner, ktorý ho presunul na pozíciu linebackera.

Za ďalšie tri roky sa napriek hendikepu Shaquem vypracoval na jedného z najlepších obrancov súťaže. Jeho brat odpromoval v roku 2017 a bol draftovaný do NFL tímom Seattle Seahawks v treťom kole ako celkovo 90. hráč, Shaquem si štúdium ešte predĺžil a tak sa bratia po prvýkrát v živote rozdelili.

Napriek tomu, že každý z nich bol na opačnom konci Spojených štátov, puto dvojičiek je také silné, že navzájom vraj cítili, čo robí ten druhý. No a keď sa o rok neskôr dostal do draftu aj mladší zo súrodencov, ich cesty sa opäť spojili.

Vydarený kemp

Jednoruký hráč strhol na seba pozornosť na marcovom preddraftovom kempe, kedy najskôr podal skvelý výkon vo výtlaku závažia na lavičke, keď si počínal lepšie ako rok predtým jeho brat, aby sa o deň neskôr zapísal do histórie preddraftových testov ako najrýchlejší linebacker (pozícia v obrane).

40-yardovú vzdialenosť (necelých 37 metrov) prebehol za 4,38 sek. Zaujímavosťou je, že navlas rovnaký čas dosiahol rok predtým jeho brat Shaquill, ktorý však hrá na inej obrannej pozícii, a to cornerback.

Shaquem sa v mnohých herných činnostiach ukázal lepší ako väčšina jeho spolubojovníkov. Dôvodom je jeho pozitívny postoj k životu. „Veľa ľudí v našej generácii hľadá výhovorky aj v drobnostiach, ktoré im skutočne nebránia robiť to, čo chcú.

Vždy je to o pracovnej etike. Boh vás poslal na Zem za nejakým účelom. Cítim, že mojím účelom je vyhýbať sa ľuďom, ktorí hľadajú výhovorky,“ hovorí profesionál, pre ktorého ani hendikep nie je prekážkou.

Shaquem je fyzicky perfektne pripravený

Splnený sen

28. apríla sa Shaquemovi Griffinovi splnil obrovský sen, v ktorý ani sám celkom neveril. Všetci očakávali, že by mohol byť draftovaný v treťom kole. Keď sa tak nestalo, už aj sám stratil nádej.

Avšak v piatom kole to prišlo. Zaznelo jeho meno. Ako 141. v poradí ho draftoval Seattle Seahawks, čo znamenalo nielen to, že Shaquem sa stal prvým jednorukým hráčom draftovaným do profi ligy, ale navyše bude môcť opäť hrať po boku svojho brata.

Počuť meno počas NFL draftu bolo pre celú rodinu neskutočne emotívne a bratia si v spoločnom objatí aj poplakali. „Bolo to ako keby som sníval. Začali sa diať magické momenty.

Neviem to vysvetliť, tie emócie, všetko, čo mi chodilo hlavou. Bolo to šialené. Dúfal som v to, ale šance boli malé. Nemohol som si priať nič viac ako mať šancu byť opäť so svojím bratom,“ povedal v jednom z mnohých interview draftovaný futbalista.

Takto reagoval na to, že bol draftovaný

Vzor pre chorých aj zdravých

Shaquem sa stal vzorom. Vzorom pre množstvo mladých ľudí, nielen športovcov, že ani akýkoľvek hendikep ich nemôže odradiť od toho, aby si plnili svoje sny.

Organizácia NFL, fanúšikovia i tím Seattle Seahawk sa už dnes tešia na to, čo Shaquem môže dosiahnuť počas svojej kariéry. Jeho odhodlanie a pracovitosť sú garanciou toho, že jeho silný príbeh, bude jedným z najväčších v celej histórii NFL.

„Mnohí ľudia o mne pochybovali, vlastne stále sú takí, ktorí pochybujú. Som šťastný, že som v správnom tíme a s chlapcami, popri ktorých môžem rásť a byť lepší.“

sam, foto: SITA, internet

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ZAUJÍMAVOSTI
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Paulína Fialková s najlepším výsledkom v sezóne

Svetový pohár v biatlone žien pokračoval cez víkend tretím kolom v rakúskom Hochfilzene. P…