Domov CYKLISTIKA VIDEO: Okolo Poľska poznačila hrôzostrašná nehoda

VIDEO: Okolo Poľska poznačila hrôzostrašná nehoda

Hrôzostrašná nehoda poznačili prvú etapu tradičných etapových pretekov Okolo Poľska. Holandského jazdca tímu Deceuninck-QuickStep Fabia Jakobsena po nej museli oživovať priamo na trati a neskôr bojoval o život v nemocnici.

Obrázok, aké poznáme bežne z rovinatých cyklistických pretekov. Niekoľko desiatok jazdcov sa rúti do cieľa, pričom sa každý z nich snaží vytvoriť si čo najlepšiu pozíciu pre záverečný útok na víťazstvo.

Hororová kolízia

Podobne končila aj prvá etapa pretekov Okolo Poľska. V záverečných pár metroch sa však pretekár tímu Jumbo-Visma Dylan Groenewegen v snahe ubrániť svoju prvú pozíciu natlačil na Jakobsena a nevyberavým spôsobom ho poslal do bariér.

V približne osemdesiatkilometrovej rýchlosti Jakobsen preletel cez zábrany, pričom spomalené zábery kamier jasne ukazujú, že pri páde stratil prilbu.

Záber, ktorý odhaľuje, že Jakobsen prišiel o prilbu

V plnej rýchlosti napálil aj do rozhodcu, ktorý na cieľovej čiare dokumentoval tvrdý boj o víťazstvo. V nasledujúce dlhé minúty sa rozbehol iný boj, o život mladého pretekára.

Podľa uverejnených informácií museli 23-ročného Jakobsena priamo na trati oživovať, následne bol prevezený do nemocnice, kde sa podrobil niekoľkohodinovej operácii.

„Cyklista nemá poškodený mozog ani miechu, má však početné poranenia tváre. Jeho stav je vážny, ale stabilizovaný,“ znelo prvé vyjadrenie lekárov. Zranený rozhodca by mal byť v poriadku.Tvrdá kritika Groenewegena

Veľká kritika sa pochopiteľne zniesla na vinníka hrozivej nehody. „Toto bol kriminálny skutok, ktorý musí skončiť pred súdom. Tento chlapec by mal skončiť vo väzení,“ nechal sa počuť šéf tímu Deceuninck-QuickStep Patrick Lefevere.

„Sme rozhorčení nebezpečným prístupom Dylana Groenewegena. Takéto správanie považuje UCI za neprijateľné a celú záležitosť postúpi disciplinárnej komisii,“ znelo oficiálne stanovisko Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI).

Svojej viny si bol vedomý aj samotný 27-ročný Dylan Groenewegen.

„Nikdy som nemal v úmysle ohroziť iného pretekára, ale urobil som chybu. Jedine myslím na Fabia a jeho rodinu a dúfam, že sa čoskoro dá do poriadku. Nechcem ani pomyslieť na to, že sa v najbližších mesiacoch na bicykel vrátim,“ kajal sa v televíznom rozhovore so slzami v očiach 27-ročný Holanďan.

Ten si skutočne do sedla tak skoro nesadne. Jeho tím ho suspendoval minimálne do rozhodnutia disciplinárnej komisie UCI.

ano, foto: SITA, video: youtube

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Majstrom sveta v cyklistike po prvý raz Alaphilippe

V Talianskej Imole sa v uplynulom týždni uskutočnili majstrovstvá sveta v cyklistike. Kvôl…