Domov CYKLISTIKA VIDEO: Sagan opäť zvíťazil: „Stále som tu“

Slovenský cyklista Peter Sagan potvrdil na minulotýždňovom podujatí Okolo Romandie zlepšujúcu sa formu i to, že ešte nepatrí do starého železa. Skvelými výkonmi potvrdil, že stále patrí medzi absolútnu špičku. Po 11 rokoch bral opäť etapový vavrín na švajčiarskych etapových pretekoch.

Sagan štartoval na podujatí Okolo Romandie po druhýkrát. Prvýkrát sa na týchto švajčiarskych etapových pretekoch predstavil v roku 2010.

Nikdy som neodišiel

Podobne ako vtedy, aj teraz triumfoval v 1. etape. Jazdec stajne Bora­-Hansgrohe sa presadil v špurte hlavnej skupiny na 168,1 km dlhej trati z Aigle do Martigny pred Talianom Sonnym Colbrellim z Teamu Bahrain Victorious. Tretí skončil v rovnakom čase Novozélanďan Patrick Bevin (Israel Start­‑up Nation).

V tejto sezónne to bolo jeho druhé víťazstvo, keď predtým triumfoval v 6. etape pretekov Okolo Katalánska. „Každé víťazstvo sa počíta, vždy je lepšie ako druhé miesto. Všetci hovoria o tom, že ‚Sagan je späť‘, ale ja som nikdy neodišiel. Stále som tu. Som šťastný, že to dnes moji tímoví kolegovia držali pod kontrolou.

Keď bolo do cieľa päť kilometrov, na čele bola Merida­‑Bahrain. Videl som, že na poslednom kilometri bude protivietor, tak som si vybral Colbrelliho koleso. V takýchto podmienkach bolo lepšie držať sa najprv trochu vzadu. Vedel som, že to bude náročný šprint, no napokon som to zvládol,“ povedal Sagan po stredajšom triumfe.

Skvelý výkon predviedol slovenský cyklista aj o dva dni neskôr, keď opäť skončil na pódiu. Tentokrát sa však pred neho dostali Marco Soler a Magnus Cort.

„Ďakujem všetkým z nášho tímu za ich dnešnú prácu. Vynaložili veľké úsilie, aby zastavili útoky. Bohužiaľ, nebolo možné zachytiť Solera, takže sme prišli o víťazstvo.

Cítim sa lepšie a vidím, ako sa zlepšuje moja forma a to aj za takých zlých podmienok, aké sme mali dnes,“ povedal zmoknutý Peter Sagan pre oficiálny web svojho tímu.

Víťazom Thomas

Víťazom 74. ročníka cyklistických pretekov Okolo Romandie pozostávajúcich z prológu a piatich etáp sa napokon stal Geraint Thomas z tímu Ineos Grenadiers. Za 34-ročným Britom skončili v celkovom poradí jeho austrálsky tímový kolega Richie Porte (+28 s) a Talian Fausto Masnada (Deceuninck­‑Quick­‑Step, +38 s).

Petrovi Saganovi patrí v konečnom účtovaní 77. priečka (+42:52 min.). Brat trojnásobného majstra sveta Juraj skončil 117. (+1:24:59 h).

ano, TASR, foto: TASR/AP, video: youtube