Domov FUTBAL VIDEO: Šanca Slovákov na postup na ME stále žije

Už devätnásť mesiacov bojujú slovenskí futbalisti o postup na majstrovstvá Európy. V barážovom semifinále v Bratislave síce nezdolali Írov v riadnom hracom ani v predĺžení, ale pevnejšie nervy pri strelách zo značky pokutového kopu (4:2) ich posunuli do finále proti Severným Írom.

Slováci neboli proti Írom lepším tímom, ale v bojovnom medzišestnástkovom futbale ustáli aj dve-tri veľké šance súpera, ktoré volali po góle. A keď už bol brankár Marek Rodák prekonaný, pomohla mu žrď, či obetavý spoluhráč Juraj Kucka, ktorý vykopával loptu z bránkovej čiary.

Po bezgólovom priebehu tak prišli na rad penalty.

Za stavu 3:2 v rozstrele sa k lopte postavil Ján Greguš, ktorý zvolil pomalú strelu do stredu bránky na spôsob pamätného „dloubáku“ Antonína Panenku z ME 1976 v Belehrade.

Nechýbalo veľa a jeho pokus by írsky brankár Darren Randolph chytil, keďže zostal stáť, ale aj tak bol naň prikrátky. Na druhej strane Rodák zneškodnil pokus Alana Browna a keď Matt Doherty namieril iba do brvna, bola to z pohľadu Írov konečná.

Slováci so šťastím, ale predsa, postúpili do finále baráže ME.

Čo si to Greguš dovolil…

„Spadol mi balvan zo srdca. Penalty sme trénovali, každý si musel v príprave nejakú kopnúť a som veľmi rád, že to vyšlo,“ skonštatoval tréner Pavel Hapal pre RTVS.

„Veľmi ťažký zápas, vyrovnaný a na konci spravodlivá remíza. Stodvadsať minút sme sa bili o dobrý výsledok, Penalty sú vždy lotéria, našťastie, sme ju zvládli. Treba sa koncentrovať a veriť. Najťažšie mi bolo pri pokuse Jána Greguša. Čo si to len dovolil…,“ povedal po zápase náš kapitán Marek Hamšík.

Posledný krok v boji o ME 2021 čaká na Slovákov 12. novembra vo Windsor Parku v Belfaste proti Severným Írom, ktorí v semifinále zdolali Bosnu a Hercegovinu, rovnako po penaltách, výsledkom 2:1.