Domov FUTBAL VIDEO: Šport v zámorí zastal na protest

VIDEO: Šport v zámorí zastal na protest

Historickú noc má za sebou zámorský šport. Hlavné športové ligy v severnej Amerike v noci na dnes odložili všetky svoje zápasy. V hokejovej NHL a basketbalovej NBA šlo dokonca o zápasy vyraďovacej fázy. Dôvodom bol protest športovcov proti pretrvávajúcemu rasizmu a násiliu polície voči Afroameričanom.

Spojené štáty sa už niekoľko mesiacov nachádzajú v zajatí boja proti rasizmu a policajnej brutalite, ktorý sprevádzajú násilné protesty po celej krajine.

Všetko to začalo 25. mája v Minneapolise smrťou afroamerického občana Georgea Floyda, ktorého život vyhasol počas policajného zásahu pod kolenom jedného zo zasahujúcich policajtov.

Meno Georgea Floyda sa stalo znakom boja za práva čiernych občanov stelesneného hnutím Black lives matter (Na čiernych životoch záleží).

Boj za rovnosť prenikol aj do športu, kde sa ho najviac chopili basketbalové hviezdy v NBA, kde je najväčšia komunita afroamerických hráčov.

Po reštarte súťaže na prelome júla a augusta sa väčšina hráčov (asi 300), bielych či čiernych, predstavila na palubovke v drese, na ktorom mali namiesto svojho mena heslá sprevádzajúce boj za rovnaké práva pre všetkých bez rozdielu rasy ako: „Rovnosť“, „Koľko ešte“, „Na čiernych životoch záleží“, „Nemôžem dýchať“, „Rešpektujte nás“, „Reforma školstva“, „Stačilo“, „Sloboda“, „Spravodlivosť“, či „Mier“.

Policajné násilie zachytené na videu

Napriek mohutnej podpore hnutia za rovnosť sa policajné násilie nedarí dostať pod kontrolu. V utorok obletelo Spojené štáty video, na ktorom policajt sedemkrát strelil do chrbta 29-ročného Afroameričana.

Incident sa odohral ešte v nedeľu v meste Kenosha, v štáte Wisconsin. Podľa informácií bola polícia privolaná k domácemu násiliu, po tom, čo však Jacob Blake nereagoval na policajné pokyny stáť a išiel do svojho auta, policajt v snahe zabrániť mu nastúpiť, či potenciálne siahnuť po zbraň, na neho sedemkrát vystrelil.

POZOR: Zábery nie sú vhodné pre maloletých a osoby s citlivejšou povahou:

Blake je momentálne v nemocnici v stabilizovanom stave, ale podľa slov svojej rodiny je ochrnutý od pása nadol.

Okrem ďalšej silnej vlny protestov po celých štátoch, ktorá v samotnej Kenoshi vyústila do smrti dvoch protestujúcich, to vyvolalo aj nebývalú reakciu v radoch športových hviezd.

Čo je veľa, je veľa

Celú akciu vyvolali basketbalisti Milwaukee Bucks, ktorí v stredu 26. augusta na protest proti násiliu nenastúpili na 5. zápas 1. kola play-off proti Orlandu Magic.

Po tom, čo toto konanie podporili aj ďalšie tímy NBA, vedenie súťaže sa rozhodlo ďalšie zápasy toho dňa zrušiť.

„Sme unavení a nahnevaní zo zabíjania a nespravodlivosti. Čo je veľa, to je veľa. Musí prísť zmena. Dnes sa nemôžeme sústrediť na basketbal. Voláme po spravodlivosti pre Jacoba Blakea,“ znelo stanovisko hráčov Bucks, ktorých postupne podporilo vedenie tímu, vedenie ligy a aj ostatné tímy v NBA.Bezprecedentný deň športovej histórie

Basketbalistom sa dostalo veľkej podpory aj od predstaviteľov iných športov. Svoje plánované zápasy zrušili 27. augusta aj ďalšie z hlavných amerických športových súťaží.

Zápasy neodohrali hokejová NHL, ktorá je podobne ako NBA vo fáze play-off, ženská obdoba basketbalovej ligy WNBA, bejzbalová MLB a taktiež futbalová MLS.

Liga amerického futbalu je pár týždňov pred zahájením novej sezóny, no svojich športových kolegov podporila aspoň zrušením tréningov.

Americké médiá píšu o bezprecedentnom dni športovej histórie.

Ligu pravdepodobne dohrajú

V basketbalovej NBA to dokonca ešte včera vyzeralo tak, že sa aktuálna sezóna, už i tak hlboko poznačená pandémiou koronavírusu, nedohrá.

Dva tímy, ktoré sú najväčšími ašpirantami na titul, LA Lakers a LA Clippers, totiž hlasovali za okamžité ukončenie sezóny.

Najväčšia hviezda ligy LeBron James, ktorý aktuálne oblieka dres Lakers, mal dokonca opustiť rokovania s výčitkou smerom k majiteľom klubov, že by sa mali viac angažovať. „Zmena nenastane len rozprávaním. K zmene dôjde konaním a musí k nej dôjsť hneď!“ vyjadril svoje pocity James na sociálnej sieti.

Vo štvrtok v noci malo napokon dôjsť k dohode medzi vedením ligy a hráčmi. Play-off NBA by teda malo pokračovať, pričom momentálne sa pracuje nielen na pláne návratu k zápasom, ale aj na akčnom pláne v boji proti rasovej nespravodlivosti, ktorý majú hráči spoločne s vedením predstaviť v najbližších dňoch.

ano, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Poprad sa stal európskym mestom športu 2023

Mesto Poprad sa stalo Európskym mestom športu (EMŠ) 2023 v kategórii od 25 000 do 499 999 …