Domov CYKLISTIKA VIDEO: Zelený dres sa vzďaľuje, Sagan prišiel o pódium i body

VIDEO: Zelený dres sa vzďaľuje, Sagan prišiel o pódium i body

Na 11. etapu Tour de France nebude slovenský cyklista Peter Sagan spomínať najlepšie. Hoci zo seba dal všetko, napokon v etape, ktorú mohol vyhrať, nezískal ani bod, hoci došiel do cieľa druhý. Rozhodcovia ho za nebezpečný manéver penalizovali.

Ako sa očakávalo 11. etapa Tour de France zo Châtelaillon-Plage do Poitiers končila po 167,5 kilometroch hromadným špurtom.

V ňom nechýbal ani slovenský rýchlik Peter Sagan, ktorý mal v pláne vyhrať a stiahnuť tak narastajúce manko na Sama Bennetta v boji o zelený dres.

Sagan sa rútil za víťazstvom, no nebezpečne

V tejto etape na to Sagan skutočne mal a v jej závere vyzeral podobne ako sme ho poznali z ostatných ročníkov. Rútil sa popri súperoch a pred sebou mal jedine cieľovú pásku.

Bohužiaľ pri predchádzaní iného z favoritov, Belgičana Wouta van Aerta, sa do neho natlačil ramenom, čo mu trochu ubralo z rýchlosti.

V jednom z najtesnejších dojazdov na tohtoročnej Tour skončil napokon o „špičku“ kolesa druhý za Calebom Ewanom, no pred Samom Bennettom.

Dobrý pocit z odpracovanej roboty a zisku peknej porcie bodov však rýchlo schladili traťoví rozhodcovia.

Podľa nich bol manéver, pri ktorom sa Sagan oprel o van Aerta, nebezpečný a slovenského cyklistu v službách tímu Bora-Hansgrohe zaň penalizovali.

Sagana preradili na posledné miesto pelotónu, teda na 85. miesto a odobrali mu body za druhé miesto (30) i body, ktoré predtým získal na šprintérskej prémii (13). Po jedenástej etape tak Sagan strácal na Bennetta priepastných 68 bodov.

Bojoval som o vlastné prežitie

„Videl som, že bariéry sú blízko a že v ich strede sa nachádza tyč pod uhlom 90°. Ak by som pokračoval tým smerom, dotkol by som sa jej riadidlami, preto som sa pohol doľava.

Nemyslím si, že to bol nebezpečný pohyb. Naozaj si to nemyslím. Nikdy sa nesnažím niekoho alebo niečo blokovať. Iba som bojoval o vlastné prežitie,“ uviedol Peter Sagan pred štartom 12. etapy pre Eurosport.

Jeho názor nezdieľal samotný van Aert, ktorý hneď po dojazde adresoval Saganovi pár tvrdých slov spoločne so vztýčeným prostredníkom, za čo neskôr dostal finančnú pokutu.

Belgičan však nebol jediný od koho schytal slovenský jazdec kritiku.

„Ahoj Peter, nezvyknem používať twitter, ale pri všetkom rešpekte k tebe, ak by som nezabrzdil v správny moment, ja a možno aj ďalší cyklisti by sme boli teraz v nemocnici.

Som veľmi sklamaný,“ napísal na sociálnu sieť francúzsky jazdec Hugo Hofstetter z tímu Israel Start-Up Nation, ktorému mal Sagan odrezať cestu pri snahe dostať sa na čelo pelotónu.sam, foto: SITA, video: facebook

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Peter Sagan ôsmykrát majstrom Slovenska

Peter Sagan získal v nedeľu svoj ôsmy titul majstra Slovenska v cestnej cyklistike. Na 197…