Domov FUTBAL Villarreal dosiahol historický úspech

Villarreal dosiahol historický úspech

Futbalisti španielskeho Villarrealu CF sa stali prvýkrát víťazmi Európskej ligy UEFA. V minulotýždňovom finále v poľskom Gdansku zdolali Manchester United 11:10 po 11 m rozstrele, v riadnom hracom čase i po predĺžení sa zápas skončil 1:1.

O držiteľovi európskej trofeje číslo dva pre túto sezónu rozhodol nepremenený kop brankára Manchestru United Davida De Geu v jedenástej sérii penaltového rozstrelu. Hrdinom sa tak stal jeho náprotivok Rulli, ktorý najskôr sám skóroval a následne vychytal španielskeho gólmana vo farbách „červených diablov“.

Rozhodlo 11 sérií penált

Úvod zápasu poznačila nervozita, oba tímy strácali lopty. Villarreal sa postupne začal viac osmeľovať, aktivitou hýril najmä Yeremi Pino. V 29. minúte Dani Parejo po výborne zahratej štandardke našiel v šestnástke Gerarda Morena a španielsky reprezentant otvoril skóre.

United sa snažili čo najrýchlejšie odpovedať, no v ich hre chýbal moment prekvapenia. Bruno Fernandes bol málo kreatívny a na Edinsona Cavaniho si dávala obrana Villarrealu dobrý pozor. V úvode druhého dejstva mohol po zmätku v obrane Manchestru zvýšiť Carlos Bacca, no Fernandes zabránil tomu, aby lopta skončila v sieti.

V 54. minúte vypálil z otočky agilný McTominay, ktorého strelu obrana Villareallu zrazila na roh. Anglický vicemajster však pokračoval v aktivite a v 55. minúte sa dočkal vyrovnania. Po sérii odrazov sa lopta dostala ku Cavanimu a uruguajský kanonier ju doklepol do prázdnej bránky.

Červeným diablom po strelenom góle narástli krídla, Villarreal sa zas dostal pod tlak, no gól už do konca riadnej hracej doby nepadol. Nestalo sa tak ani v predĺžení a o všetkom tak rozhodol až dramatický jedenástkový rozstrel. V ňom premenili svoje pokusy všetci hráči, ktorí zostali na ihrisku, s výnimkou posledného exekútora brankára United De Geu.

Villarreal dosiahol najväčší úspech v histórii klubu a zároveň si zabezpečil účasť v Lige majstrov 2021/22. Pre jeho trénera Unaia Emeryho je to už štvrtý triumf v EL. V rokoch 2014-16 priviedol FC Sevilla k víťaznému hetriku. United nenadviazali na víťazstvo z roku 2017, keď v súboji o cennú trofej uspeli proti Ajaxu Amsterdam.

sam, TASR, foto: TASR/AP