Domov BASKETBAL Víťazkami EWBL sa stali Žabiny z Brna

Víťazkami EWBL sa stali Žabiny z Brna

Cez víkend sa v Piešťanoch uskutočnil finálový turnaj Východeurópskej ligy (EWBL). Diplomat aréna privítala štvoricu tímov, ktoré sa pobili o triumf v 7. ročníku súťaže. Jediný slovenský zástupca vo finálovej štvorici sa prebojoval až do finále. Domáce basketbalistky v ňom však nestačili na brnenské Žabiny.

V prvom semifinálovom dueli, čisto českom, si Žabiny z Brna jednoznačne poradili s SBŠ Ostrava 82:44 a postúpili do finále. Ich súper v boji o triumf sa zrodil z dvojice Piešťanské Čajky – Kibirkštis Vilnius.

Aj druhé semifinále malo jasný priebeh. Litovčanky domácim hráčkam nedokázali konkurovať a tie po víťazstve 70:34 premiérovo postúpili do finále EWBL. V nedeľu bol na programe najskôr duel o tretie miesto, v ktorom zvíťazili hráčky Vilniusu nad Ostravou 87:69.

Finále pre český tím

Žabiny Brno načali finálovú konfrontáciu o čosi lepšie, úvodná 10-minútovka dopadla napokon o čosi lepšie pre české družstvo, vyhralo ju 18:15.

Druhá štvrtina priniesla iný priebeh, Čajky sa na takmer tri minúty strelecky odmlčali a Žabiny to využili aj na 15-bodové vedenie. V koncovke polčasu sa domácim podarilo z neho čosi ukrojiť (28:39).

Veľmi dôležitý bol nástup do druhého polčasu, domácim sa v 5. minúte podarilo dotiahnuť na 5-bodový rozdiel (36:41), celkovo mali herne navrch, ale brzdilo ich zahadzovanie šancí.

Pred záverečnou periódou boli v hre o víťazstvo, aj keď prehrávali 38:46. Čajky pokračovali v nastolenom trende, keď úspešne tlačili na Brno. Odmenou bol vyrovnaný stav 46:46.

Na strane českého tímu však úradovala Holmesová, dôležitými bodmi opäť odpútala Žabiny. Piešťany sa v koncovke snažili zariskovať, ale nevynútené chyby definitívne pochovali nádej na trofej pre víťaza EWBL.

„Je určité sklamanie, chceli sme vyhrať. Musím pochváliť baby hlavne za druhý polčas, že to nezabalili, aj keď v prvom polčase nám nešlo to, čo sme chceli.

Vložili do toho všetko, čo v sebe našli, ale proti tak skúsenému tímu, to nestačilo. Treba pogratulovať súperovi. Som hrdý na baby že zabojovali a myslím si, že sme odviedli veľmi dobrý zápas.

Dá sa povedať, že 6-bodový rozdiel je tesným výsledkom. Musíme bojovať,“ zhodnotil tréner Čajok Peter Jankovič.

Výťažok zo vstupného pre Ukrajinu

Výťažok zo vstupného pôjde na pomoc obetiam konfliktu na Ukrajine. „Prajeme si, aby sa všetky zápasy na Final Four EWBL konali za bohatej diváckej účasti so skvelou atmosférou.

Chceme, aby si všetci užili kvalitné basketbalové zápasy a vybrala sa čo najväčšia čiastka, ktorou aspoň sčasti pomôžeme tým, ktorí to v tejto chvíli najviac potrebujú,“ povedal športový manažér Piešťanských Čajok Tomáš Horký ešte pred turnajom.

ano, TASR, foto: facebook