Domov INÉ Zimné športy Vlhová hneď v prvých pretekoch sezóny na stupni víťazov

Vlhová hneď v prvých pretekoch sezóny na stupni víťazov

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vstúpila v sobotu do novej sezóny Svetového pohára 3. miestom v obrovskom slalome. V rakúskom Söldene vyhrala Američanka Mikaela Shiffrinová, svoju veľkú súperku zdolala o 1,30 s. Druhá skončila Švajčiarka Lara Gutová­‑Behramiová (0,14 s).

Dobré podmienky a suverénna Shiffrinová

Preteky odštartovali za optimálnych slnečných podmienok a na trati, ktorú americký tréner „našil“ na čistý a vyvážený štýl svojej zverenky Mikaely Shiffrinovej.

A najúspešnejšia pretekárka epochy s číslom jeden naozaj určila súťažné parametre, išla bez viditeľného zaváhania, kým nasledujúce talianske súperky robili chyby a víťazka malého glóbusu Marta Bassinová dokonca vypadla.

Až Gutová­-Behramiová, ktorá tiež vyznáva čistotu techniky, šla so Shiffrinovou takmer identickú jazdu na oboch medzičasoch, v cieli mala 2 stotiny navrch.

Petra Vlhová vyrazila so sedmičkou na kombinéze a spravila v prejazde do strmej časti chybu, ktorú však bleskovo skorigovala. Pomerne veľa, až 25 stotín, stratila už v úvode, kde nemohla naplno uplatniť svoju silu a agresivitu, to sa jej čiastočne podarilo až v druhej časti svahu.

Na priebežné pódium to nestačilo, mala ho však na šiestej pozícii vo výhľade 27 stotín. Slovenská zjazdárka sa do druhej jazdy pustila razantne a na prvom medzičase bola v ohromnom predstihu.

Hoci ani v ďalších úsekoch výrazne nechybovala, postupne náskok strácala, aj pod vplyvom difúzneho svetla a zhoršujúceho sa povrchu. To sa potvrdilo aj v jazdách domácich spolufavoritiek a pred jazdami dvoch suveréniek mala Slovenka isté stupne víťaziek.

Obe hviezdy prvého kola svoje pozície nepustili, akurát si ich po dramatickom priebehu vymenili a Shiffrinová slávila úctyhodné jubileum. Na najvyššiu priečku sa v sobotu postavila už 70-ty krát a na rekordnú krajanku Lindsey Vonnovú jej chýba rovný tucet triumfov.

„Začať sezónu výborne je dôležité. Som super šťastná. Bola radosť dnes lyžovať. Ani neviem presne povedať, ako dobre sa mi na kopci išlo. Ďakujem Sölden,“ citovala víťazku agentúra AFP.

Spokojná Vlhová

Vlhová dosiahla už 45. pódiové umiestnenie v pretekoch SP, z toho 20-krát vyhrala. „Ja som veľmi spokojná. Vždy keď skončím v prvých pretekoch sezóny na pódiu, je to dobré. Človek pred nimi nevie, na čom je. Ale dopadlo to dobre a ja sa z toho teším,“ uviedla Vlhová po pretekoch.

Spokojný bol aj jej tréner Mauro Pini, s ktorým sa po pretekoch vrúcne objala a niečo si obaja aj povedali. „Máme s Maurom veľmi dobrý vzťah a aj s mojím tímom. Cítim sa šťastná. Aj pre nás je to povzbudenie. Môj tím mi verí, začiatok je dôležitý aj pre tieto pocity.

Všetkým prospelo, že úvod vyšiel a ideme ďalej,“ povedala Vlhová. Slovenka športovo uznala, že obe suverénky mali v sobotu lepšiu formu, ale chce sa im priblížiť. Teraz ju čaká oddych a potom tréning na severe Európy.

Najbližšie sa v SP predstaví 13. novembra v paralelnom slalome v Lechu a o týždeň neskôr v slalome vo fínskom Levi. „Mikaela a Lara ma neprekvapili. Možno keby vyskočil niekto iný, tak ma to prekvapí, ale u nich nie. Boli dnes lepšie.

Teraz si trochu oddýchnem, začiatkom novembra ideme do Fínska. Chceme sa sústrediť na slalom, ale potrénujeme aj paralel. Ale príprava bude smerovať najmä na slalom do Levi,“ uzavrela Vlhová.

Do sezóny vstúpili aj Žampovci

Úvodné podujatie sezóny absolvovali cez víkend v Söldene aj muži. Zatiaľ, čo Andreas Žampa v obrovskom slalome nepostúpil do druhého kola, keď skončil 43., jeho brat Adam si 26. miestom vyjazdil miestenku medzi najlepšiu 30-tku.

V druhom kole sa slovenský reprezentant vydal na trať ako piaty v poradí. Podobne ako v prvom kole, aj teraz mu vyšla vrchná časť trate a podarilo sa mu jemne zvýšiť náskok.

Krátko po prvom medzičase však nasadil jeden z oblúkov príliš neskoro a v najstrmšej časti mal potom problémy držať si vysokú stopu a pritom nestrácať rýchlosť. V cieli sa zaradil na samý koniec poradia, napokon si oproti 1. kolu pohoršil o dve miesta.

Víťazom sa stal švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt, ktorý odsunul o sedem stotín sekundy na druhú priečku domáceho Rolanda Leitingera, tretí skončil Slovinec Žan Kranjec (+0,10).

sam, TASR, foto: TASR/Martin Baumann, FBNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…