Domov INÉ Zimné športy Vlhová je olympijskou víťazkou

Vlhová je olympijskou víťazkou

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová je olympijská víťazka v slalome. V stredajšej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu triumfovala z ôsmeho miesta po prvom kole. O 8 stotín sekundy zdolala striebornú Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú, bronz získala Švajčiarka Wendy Holdenerová s odstupom 0,12 s.

Petra Vlhová bola najväčšou slovenskou medailovou nádejou na Zimných olympijských hrách v Pekingu 2022. Jej úvodné jazdy však veľa optimizmu na zisk medaily nedávali.

Obrovský slalom nezvládla

Okrem hokejového turnaja je bez debaty najsledovanejším športom slovenských fanúšikov zjazdové lyžovanie. V ňom si na svoju prvú olympijskú medailu brúsila zuby Petra Vlhová.

Premiéra v Pekingu jej však nevyšla. V pondelňajšom obrovskom slalome obsadila štrnástu priečku. Dvadsaťšesťročná Vlhová otvorila úvodnú súťaž alpských lyžiarok na ZOH 2022 so štartovým číslom 1.

Na zjazdovku Ľadová rieka v horskom stredisku Jen-čching sa od prvých bránok vrhla so svojou typickou agresivitou, no na rytmicky postavenej trati mala menšie problémy na dvoch miestach.

Musela korigovať smer a hoci opticky jej to až tak neuškodilo, časy niektorých súperiek ukázali, že do výsledkovej listiny prvého kola sa chyby premietli pomerne výrazne.

Na priebežnej trinástej priečke zaostávala za vedúcou Hectorovou o 1,78 sekundy. Veľkým rozčarovaním sa preteky skončili pre obhajkyňu zlata Shiffrinovú, ktorá už v najvrchnejšom úseku nezahranila, šmykla sa po boku a nezmestila sa do nasledujúcej bránky.

Vlhová sa ani v druhom kole nepriblížila k naplneniu medailových ambícií. Išla bez viditeľnejšieho zaváhania, ale na agresívnom snehu jej lyže nedržali stopercentne a v nesúrodom prejave nedokázala zapnúť potrebnú dynamiku.

Po dojazde sa zaradila na piate miesto, postupne klesla na konečnú štrnástu priečku. Za víťaznou Švédkou Sarou Hectorovou zaostala o 2,46 sekundy. Druhá skončila Talianka Federica Brignoneová (+0,28) a tretia bola Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,72).

„Prvé ani druhé kolo mi nevyšlo, necítila som sa úplne najlepšie. Trochu som sa trápila s tým snehom, mení sa každým dňom, je viac agresívnejší a ľadovejší.

Podložka sa trošku zmenila, olympiáda je o tom, že buď to vyjde, alebo to nevyjde. Mrzí ma, že to nevyšlo, ale je to šport, nedá sa nič robiť. Snažila som sa ísť najlepšie, ako viem.

Som trošku nešťastná, ale dnes som nemala na tie najlepšie. Už sa však koncentrujem na slalom,“ zdôraznila Vlhová pre RTVS.

Zlaté druhé kolo

Hoci sa po neúspechu v obrovskom slalome hotovala na to, že všetka jej pozornosť sa sústredí na slalom, po prvom kole by málokto tipoval, že z toho bude medailová radosť.

Za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou zaostávala 72 stotín sekundy a zaradila sa až na ôsme miesto. Smolu si opäť vybrala jej najväčšia rivalka Mikaela Shiffrinová, ktorej tréner paradoxne staval trať. Podobne ako v obrovskom slalome vypadla už po prvých bránkach.

Vlhovej priebežné umiestnenie vyzeralo hrozivejšie než jej strata, s ktorou mohla v druhom kole na svahu Ľadová rieka v horskom stredisku Jen-čching atakovať aj medailové pozície vrátane tej najcennejšej.

Výhodou pre ňu mohlo byť, že trať postavil švajčiarsky tréner v slovenských službách Mauro Pini. Vlhová našla svoju typickú agresivitu, mala len jedno drobné zaváhanie kúsok za druhým medzičasom a v spodnej časti v ťažkých zatvorených bránkach výkon ešte vygradovala.

Najrýchlejšou druhou jazdou sa dostala na čelo a z kresla vedúcej ženy ju už nezosadila žiadna zo súperiek. „Museli sme to zmeniť, postaviť to ťažšie, aby sme zmenšili stratu, ktorú som mala. Myslím si, že aj doma mi všetci verili. Ukázala som, že som veľká bojovníčka.

Dala som do toho všetko a nakoniec som vyhrala olympijské hry,“ tešila sa v cieli Vlhová. Jej tréner Pini dodal: „Predviedla neskutočné druhé kolo.

 

Chceli sme tam dať viac kombinácií a zvýšiť náročnosť pre pretekárky. Petra vyhrala, pretože sa nebála. Na celej trati do toho dala veľké srdce. Túžila zvíťaziť v týchto pretekoch.“

Historická medaila

Dvadsaťšesťročná Vlhová získala pre Slovensko historický cenný kov v alpskom lyžovaní pod piatimi kruhmi a prvú medailu na ZOH 2022. „Ťažko povedať, čo momentálne prežívam. Miešajú sa vo mne rôzne emócie, je ťažké opísať to.

Po prvom kole to bolo veľmi náročné, samozrejme, najmä ja od seba som očakávala lepší výkon. Snažili sme sa to hodiť za hlavu. Som naozaj šťastná, že všetci členovia môjho tímu mi verili. Bez nich by som to nedokázala.

Opakovali, že som silná a že dokážem aj nemožné. Vďaka nim som sa dokázala stať olympijskou víťazkou,“ povedala Vlhová v prvej televíznej reakcii na RTVS.

V ére samostatnosti SR sa o medaily na ZOH pred ňou postarali iba biatlonistka Anastasia Kuzminová (bilancia 3-3-0), snoubordista Radoslav Židek (0-1-0) a biatlonista Pavol Hurajt (0-0-1).

Vlhová výrazne zlepšila najlepšie výsledky Slovákov v alpskom lyžovaní v histórii ZOH. Doteraz najvyššie v špeciálnych disciplínach bola Jana Gantnerová-Šoltýsová v zjazde v Sarajeve 1984, v ére samostatnosti skončil Adam Žampa šiesty v slalome v roku 2014.

V kombinácii obsadili piatu priečku Peter Jurko (1988), Adam Žampa (2014) aj Vlhová (2018).

Zberateľka úspechov

Po titule majsterky sveta v obrovskom slalome v roku 2019 sa Petra Vlhová dočkala triumfu na ďalšom vrcholnom podujatí a rozšírila svoju zbierku obdivuhodných úspechov, v ktorej je aj veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári (2021).

V pretekoch prestížneho seriálu má na konte 25 víťazstiev a tri sezónne trofeje za slalom (2020, 2022) a paralelné disciplíny (2020). Na svetových šampionátoch má (vrátane tímovej súťaže) bilanciu 1-4-1.

Zažíva tretiu olympijskú účasť, v slalome skončila v Soči 2014 na devätnástej a v Pjongčangu 2018 na trinástej priečke. Vlhová v tejto sezóne Svetového pohára v slalome dominuje, keď zvíťazila v piatich zo siedmich súťaží.

Do Číny pricestovala už ako istá držiteľka malého glóbusu za hodnotenie disciplíny.

ano, TASR, foto: TASR/Martin BaumannNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…