Domov INÉ Zimné športy Vlhová na pódiu aj vo francúzskom Courcheveli

Vlhová na pódiu aj vo francúzskom Courcheveli

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová má za sebou skvelý vstup do sezóny, keď v štyroch pretekoch až trikrát zvíťazila a raz bola tretia. Na čele svetového pohára si tak už v úvode ročníka vytvorila vyše 150-bodový náskok a v skvelých výkonoch pokračovala aj cez víkend vo francúzskom Courcheveli.

Do Francúzska pricestovala Vlhová nielen ako líderka Svetového pohára, ale najmä v roli v posledných troch pretekoch nezdolanej pretekárky. Víťazná séria sa však v sobotu skončila, no na stupňoch víťazov Slovenka opäť nechýbala.

Prvú priečku neudržala

Zverenka trénera Livia Magoniho síce po prvom kole sobotného obrovského slalomu vo francúzskom Courcheveli pohodlne viedla, no v druhej jazde sa nevyhla menším chybičkám a napokon skončila tretia.

Pozitívom však je skutočnosť, že v Courcheveli sa Vlhová premiérovo v kariére prebojovala v SP na pódium. Víťazstvo si v sobotu vyjazdila Talianka Marta Bassinová, ktorá v tomto ročníku ovládla aj úvodný obrovský slalom ešte v polovici októbra v rakúskom Söldene.

Druhá skončila s odstupom 46 stotín sekundy Švédka Sara Hectorová, tretia Vlhová zaostala za víťazkou o 59 stotín sekundy. S obrovským odstupom 1,11 sekundy za Vlhovou skončila na štvrtej priečke Američanka Mikaela Shiffrinová.

„Neviem, či som úplne spokojná, no som šťastná, že som opäť na pódiu. Trochu ma to mrzí, po úvodnom kole som bola prvá a druhé som mierne pokazila. V každých pretekoch sa ukazuje, že sme na dobrej ceste.

Je pravda, že Bassinová a Hectorová išli veľmi dobre, keď ma predstihli. V druhom kole to bol veľký boj, možno som mohla viac riskovať, teraz je to už ťažko povedať,“ skonštatovala Petra Vlhová krátko po pretekoch pre RTVS.

Na nedeľu naplánovaný druhý obrovský slalom v Courcheveli kvôli nepriaznivému počasiu presunuli na pondelok.

Prvýkrát body nezískala

Pondelkový pretek však Petre nevyšiel. Líderka Svetového pohára sa krátko pred cieľom 1. kola nezmestila do jednej z bránok a „vyletela“ z trate. V šiestych pretekoch sezóny SP 2020/2021 si Vlhová vôbec prvýkrát nepripísala body do hodnotenia bojov o veľký glóbus a zatiaľ nedosiahla jubilejné 40. pódiové umiestnenie v kariére.

„Čo sa stalo? Išla som príliš na priamo do brány. Lyže ma vyhodili a nestihla som ďalšiu bránku. Organizátori robili, čo mohli. Poliali to vodou, ale trať nebola ideálna.

Bolo to trochu rozbité, náročné a každý bojoval, ako len mohol. Mne sa to dnes nepodarilo, veľmi ma to mrzí, ale už to nezmením. Na dnešný deň chcem čo najskôr zabudnúť,“ povzdychla si Vlhová.

Suverénnou víťazkou druhého obráku v Courcheveli sa stala Američanka Mikaela Shiffrinová. Trojnásobná celková víťazka Svetového pohára triumfovala s náskokom 82 stotín sekundy pred Taliankou Federicou Brignoneovou a 1,09 s pred Francúzkou Tessou Worleyovou.

Shiffrinová dosiahla 67. víťazstvo v pretekoch SP v kariére a dvanáste v obrovskom slalome. V Courcheveli triumfovala v najtechnickejšej disciplíne už po tretí raz, predtým to bolo v rokoch 2017 a 2018.

Vlhová zostala na čele Svetového pohára. Jej náskok pred Američankou Shiffrinovou je 145-bodový. Tretia je Talianka Marta Bassinová.

Vlhová prepísala históriu

Okrem piateho pódiového umiestnenia z piatich pretekoch v tejto sezóne sa Vlhová môže tešiť aj z ďalšieho míľnika, ktorý pokorila. Slovenská lyžiarska hviezda sa totiž stala prvou pretekárkou v ére súčasného bodovania, ktorá po piatich úvodných pretekoch získala viac ako 400 bodov.

Po sobotnom treťom mieste v obrovskom slalome ich totiž mala na konte už 420, a to sa ešte žiadnej pretekárke pred ňou nepodarilo.

sam, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…