Domov INÉ Zimné športy Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zaznamenala skvelý vstup do nového roka. V prestížnom slalome v Záhrebe nedala svojim súperkám šancu a už po tretíkrát v rade ju korunovali za Snehovú kráľovnú. V Kranjskej Gore jej síce nevyšiel podľa predstáv obrovský slalom, avšak v slalome sa opäť postavila na najvyšší stupienok.

Na prelome rokov sa Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní žien boril s rozširovaním nákazy koronavírusu a viaceré pretekárky museli pre pozitívny PCR test ostať v karanténe.

To sa našťastie netýkalo slovenskej reprezentantky Petry Vlhovej, ktorá si v prvých tohtoročných štartoch pripísala hneď dva triumfy.

Trojnásobná kráľovná

V Záhrebe si Vlhová vytvorila výbornú východiskovú pozíciu už v 1. kole, po ktorom jasne viedla. Druhá Mikaela Shiffrinová, ktorá sa vrátila do kolotoča SP po prekonaní koronavírusu zaostávala o 64 stotín sekundy, priebežne tretia Wendy Holdenerová o 0,81 s.

V druhom kole nasadila Američanka pekelné tempo a do cieľa prišla s obrovským náskokom 1,61 s pred Katharinu Liensbergerovú.

Vlhová však zdvihla hodenú rukavicu, skvele sa popasovala s náročnými podmienkami, v hornej časti ju síce rozhodila jedna ryha, ale držala si tempo a do cieľa doviezla polsekundový náskok.

„Dávala som si pozor, aby som zvládla hlavné pasáže, aj keď to bolo s chybami. Bojovala som zo všetkých síl a nakoniec to stačilo na víťazstvo.

Nevymýšľala som nič špeciálne, iba som sa sústredila na lyžovanie, aby som išla čisto a vyhla sa problémom. V Záhrebe je veľmi dlhý slalom a v záverečnej strmine už cítite stehná. Som rada, že som to zvládla,“ dodala Vlhová.

„Bolo to náročné, vieme, aká je Petra pretekárka. Vždy je to rivalita. Je veľmi dobre pripravená, má dobrú podporu od tímu, ak nespraví veľa chýb, je ťažké ju poraziť,“ zložila poklonu slovenskej lyžiarke Mikaela Shiffrinová vo videorozhovore pre Zväz slovenského lyžovania.

Vlhová dosiahla celkovo dosiahla už 16. slalomové víťazstvo v kariére. Za Snehovú kráľovnú ju korunovali tretí rok za sebou, čo dokázala ako prvá lyžiarka v histórii.

Marlies Schildová aj Shiffrinová slávili v minulosti na Medvednici zhodne štyri víťazstvá, ale viac ako dvakrát za sebou sa im nepodarilo triumfovať.

Obrovský slalom rýchlo hodila za hlavu

V slovinskej Kranjskej Gore sa Vlhová postavila v sobotu na štart obrovského slalomu. Už prvé kolo predznamenalo, že toto nebude deň našej pretekárky.

Na strmej a rozbitej trati síce bojovala, ale nemala potrebnú rýchlosť. 15. miesto z prvého kola si napokon udržala aj po tom druhom.

Všetko si to však vynahradila v nedeľňajšom slalome, v ktorom potvrdila, že je aktuálne najlepšou slalomárkou v štartovom poli.

Slovenská reprezentantka si už v prvom kole vytvorila dobrú východiskovú pozíciu na boj o prvenstvo. Trať, ktorú postavil jej švajčiarsky tréner Mauro Pini, zvládla ako druhá najrýchlejšia, keď zaostala za Holdenerovou o osem stotín.

Trať v Kranjskej Gore nebola ideálna, na čo doplatila Vlhovej najväčšia súperka. Po prvom kole tretia Shiffrinová išla veľmi dynamicky, budovala si viac než sekundový náskok, ale spravila veľkú chybu a vyradil ju „špicar“.

Vlhová nemala až taký presvedčivý štart, no vďaka svojim fyzickým parametrom sa vyrovnala s náročnými podmienkami a svoju jazdu vygradovala, najlepším časom druhého kola sa suverénne dostala na čelo.

Holdenerová jej dokázala konkurovať takmer po celej dĺžke svahu, v súčte však prevýšili Vlhovej schopnosti medzi najhustejšími bránkami.

Švajčiarka za tak zaradila o 25 stotín za Slovenku a naďalej čaká na premiérové víťazstvo v slalome SP, hoci si pripísala už 29. pódiové umiestnenie v tejto disciplíne.

Suverénka

Dvadsaťšesťročná Vlhová zvíťazila už v piatej zo šiestich súťaží slalomu, postupne sa radovala dvakrát v Levi, raz v Lienzi a v Záhrebe. Jedine v americkom Killingtone ju zdolala domáca Shiffrinová.

V Kranjskej Gore uspela Vlhová aj predvlani, celkovo slávila sedemnáste slalomové víťazstvo v kariére. Dosiahla celkovo už 25. víťazstvo a 52. pódiové umiestnenie v pretekoch prestížneho seriálu.

Má glóbus

Napokon v utorňajšom nočnom slalome v rakúskom Schladmingu (presunuté z Flachau) potvrdila totálnu dominanciu v tejto slalomovej sezóne.

Tentoraz síce nezvíťazila, ale druhým miestom, kam ju odsunula skvelou jazdou v druhom kole Shiffrinová, si vo výraznom predstihu zaistila zisk Malého glóbusu za slalom.

Na čele hodnotenia disciplíny má nedostihnuteľný náskok 220 bodov. „Musím si to najprv uvedomiť. Chcela som vyhrať, trošku ma to mrzí, ale prišli za mnou tréner Mauro Pini a brat Boris a povedali mi, že som dokázala vyhrať malý glóbus v polovici januára.

To sa nedeje každý deň. Nie je jednoduché súťažiť, keď už každý hovorí o glóbuse. Snažila som sa koncentrovať na obe jazdy, aj keď druhá nebola ideálna, nakoniec je z toho skvelé druhé miesto.

Bol to boj, ale zvládla som to,“ povedala Slovenka pre RTVS. Malú sezónnu trofej za slalom získala druhýkrát po roku 2020.

ano, TASR, foto: TASR/Martin BaumannNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…