Domov INÉ Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom slalome Svetového pohára (SP) vo Flachau triumfovala s náskokom 43 stotín pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila so stratou 85 stotín Lena Dürrová.

Vlhová slávila v rakúskom stredisku 27. víťazstvo v prestížnom seriáli a v historickom poradí žien sa posunula na 13. priečku, keď sa vyrovnala Nemke Marii Höflovej­‑Rieschovej.

Preskočila dve legendy – Švajčiarku Michele Figiniovú a Slovinku Tinu Mazeovú, ktoré zhodne zaznamenali 26 prvenstiev v pretekoch SP.

Išla za tým od začiatku

Vo Flachau si Vlhová vytvorila výbornú východiskovú pozíciu už po 1. kole, po ktorom sa usadila na čele o 17 stotín pred Shiffrinovou. Slovenka dokonale využila, že trať staval jej tréner Mauro Pini.

So štartovým číslom 6 predviedla dynamickú jazdu a dobre zvládla aj časté zmeny rytmu. Na úvodných dvoch medzičasoch síce tesne zaostávala za Američankou, no po treťom už jazdila v zelených číslach a vedúcu priečku si udržala až do cieľa.

„Nečakala som, že budem na čele, prekvapilo ma to. Snažila som sa riskovať na vlnách, niektoré bránky boli naozaj ťažké. Nemyslím si však, že to bolo najťažšie kolo za uplynulý rok či dva. Bolo to postavené slalomovo, človek musel rozmýšľať.

Bolo potrebné ísť niektoré bránky s rozumom a v niektorých to napáliť. Presne som vedela, ako pôjdem,“ povedala v cieli Vlhová.

V druhom kole dosiahla Vlhová druhý najlepší čas a pripísala si na konto tretí triumf vo Flachau, premožiteľku nenašla ani v rokoch 2019 a 2020.

„Som veľmi, veľmi šťastná. Na víťazstvo som čakala veľmi dlho. Ďakujem úžasným slovenským fanúšikom i celému môjmu tímu za podporu. Triumf vo Flachau je vždy špeciálny. Bol to boj. Mikaela išla veľmi dobre a vedela som, že musím dať do toho maximum,“ uviedla Vlhová v cieľových priestoroch.

Shiffrinová zložila kompliment

Shiffrinová nevyužila šancu na rekordné 83. víťazstvo v SP, ktorým by sa na čele ženských historických tabuliek odpútala od krajanky Lindsey Vonnovej. „S druhým miestom som spokojná. Petra dnes vyhrala zaslúžene, jej druhá jazda bola naozaj výborná,“ priznala Shiffrinová.

Po triumfe vo Flachau nasledovali kĺzavé disciplíny v rakúskom St. Antone a následne aj v talianskej Cortine d’Ampezzo. V St. Antone sa konali dva superobrovské slalomy, v talianskom stredisku zas dva zjazdy a jeden super­‑G.

Oba tieto súťažné víkendy Vlhová vynechala a namierila si to do talianskeho Kronplatzu, kde sa uskutočnil dvakrát obrovský slalom.

Prepísala históriu

Hneď v tom prvom vytvorila Mikaela Shiffrinová ženský rekord, keď dosiahla svoje 83. víťazstvo v SP. Dvadsaťsedemročná americká lyžiarka triumfovala pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou (+0,45) a domácou Federicou Brignoneovou (+1,43).

Petra Vlhová skončila s odstupom 1,65 sekundy na 4. mieste. Shiffrinová teraz bude útočiť aj na absolútny rekord Švéda Ingemara Stenmarka (86 víťazstiev v SP).

Prvý krok k pokoreniu tohto zápisu urobila Američanka hneď na druhý deň. V Kronplatzi ovládla aj druhý obrovský slalom. Druhé miesto obsadila Nórka Ragnhild Mowinckelová (+0,82), pódium doplnila tretia Švédka Sara Hectorová (+1,19).

Petre Vlhovej sa so stratou 1,37 sekundy na víťazku opäť ušlo nepopulárne štvrté miesto. Shiffrinová, ktorá viedla už po 1. kole, slávila desiaty triumf v sezóne, z toho piaty v obrovskom slalome.

Upevnila si vedúce postavenie v celkovom poradí SP, na čele má už 611-bodový náskok pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, Vlhovej patrí tretia priečka.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii INÉ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Poprad sa stal európskym mestom športu 2023

Mesto Poprad sa stalo Európskym mestom športu (EMŠ) 2023 v kategórii od 25 000 do 499 999 …