Domov INÉ Zimné športy Vlhová sa dostala na čelo poradia SP

Vlhová sa dostala na čelo poradia SP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa po krátkom voľne po olympiáde, na ktorej získala zlato v slalome, vrátila cez víkend do súťažného kolotoča. S cieľom pobiť sa o Veľký glóbus nastúpila na zjazdy Svetového pohára (SP) vo švajčiarskom stredisku Crans Montane.

V sobotnom zjazde triumfovala česká obojživelníčka Ester Ledecká, ktorá tak pohodu z hier v Pekingu, kde získala zlatú medailu v paralelnom obrovskom slalome na snouborde, preniesla aj do SP zjazdového lyžovania.

Ledecká dosiahla tretí triumf na podujatiach alpského SP. Predtým sa v prestížnom seriáli radovala v decembri 2019 v zjazde v Lake Louise a v decembri 2020 v super­‑G vo Val d´Isere. Slávi zároveň siedme pódiové umiestnenie.

Vlhová absolvovala prvé súťažné vystúpenie od triumfu v olympijskom slalome. Bol to len jej druhý štart v zjazde v tejto sezóne SP, v januári v Zauchensee skončila na 26. pozícii. Jej jazde chýbala istota, išla opatrne, no napriek tomu sa nevyhla zaváhaniam.

Na každom medzičase naberala stratu, a v konečnom poradí sa zaradila „až“ na 29. priečku so stratou 2,49 s za Ledeckou. „Napadlo trošku snehu, niekde bol tvrdý, niekde to bolo trošku mäkšie. Každopádne, podmienky sú tu veľmi dobré.

Úprimne, môj výkon nebol nič moc. Spravila som chybu, takmer som spadla pred skokom, kde som vyšla z línie. Tam som stratila trochu času, potom som stratila aj rýchlosť do roviny. Snažím sa byť každým dňom na tom lepšie.

Chce to čas, budem bojovať. Spodnú časť som mala oveľa lepšiu ako na tréningu. Je veľmi ťažké nájsť od štartu do cieľa správnu líniu,“ povedala pre RTVS 26-ročná Vlhová, ktorá si do boja o Veľký glóbus pripísala dva body.

Stratu na vedúcu ženu celkového poradia Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá v Crans Montane neštartovala, skresala na 15 bodov.

Nedeľa jej vyšla lepšie

V nedeľu sa slovenská lyžiarka zlepšila, keď za domácou Priskou Nuferovou zaostala o 99 stotín. Švajčiarska pretekárka šokovala svoje kolegyne a životným výkonom dosiahla vôbec prvé víťazstvo vo Svetovom pohári.

Druhá skončila Ledecká s odstupom 11 stotín sekundy a tretia vedúca pretekárka tejto disciplíny Sofia Goggiová z Talianska (+0,23 s). Tridsaťročná Nuferová sa z kopca spustila ako druhá a udržala sa na čele až do samého konca, čím zaknihovala najlepší výsledok svojej kariéry.

Celkovo sa od roku 2012, keď začala pretekať vo Svetovom pohári, zmestila do najlepšej desiatky len osemkrát. Slovenská reprezentantka napokon obsadila 16. miesto a vďaka zisku 15 bodov sa dostala na čelo celkového poradia seriálu, ktoré si aktuálne delia spoločne s Mikaelou Shiffrinovou.

Obe majú na konte rovnaký počet 1 026 bodov. „Bolo to oveľa lepšie ako včera, aj keď tam boli chyby. V rýchlostných disciplínach sa snažím vždy niečo vylepšiť. Postupne sa do toho dostávam. Ak v nich chcem byť rýchlejšia, musím viac jazdiť,“ povedala po pretekoch Vlhová pre RTVS.

Limituje ju členok

Vlhovú teraz čaká intenzívny trojtýždňový záver sezóny, v ktorom bude bojovať o obhajobu veľkého glóbusu. Jej tréning však limituje zápal členkovej šľachy, ktorý bol aj jedným z dôvodov predčasného ukončenia účasti na ZOH 2022 v Pekingu:

„Trochu sa mi ozýva zapálený členok, po pauze sa dalo čakať, že to príde. Začínam to cítiť, ale bojujem. Budem sa snažiť dávať si pozor,“ dodala Vlhová.

sam, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…