Domov INÉ Zimné športy Vlhová totálne ovládla Levi

Vlhová totálne ovládla Levi

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová chcela v Levi napodobniť vlaňajší úspech, keď vo fínskom stredisku vyhrala oba slalomy. Podriadila tomu celú prípravu v posledných troch týždňoch a urobila dobre. Petra ukázala, že aj v tejto sezóne bude patriť medzi top pretekárky štartového poľa a opäť vyhrala oba slalomy.

Celková víťazka SP 2020/2021 odštartovala nový ročník tretím miestom v obrovskom slalome v októbrovej ľadovcovej ouvertúre v Söldene.

Pred novým ročníkom si dala za cieľ viac sa koncentrovať na slalom a obrovský slalom, aj preto vynechala minulotýždňovú paralelku a rozhodla sa neobhajovať vlaňajší triumf v Lech/Zürs.

Do Fínska priletela už 31. októbra a na tamojšom svahu sa tri týždne pripravovala na štart slalomovej sezóny. „Cítim sa v slalome veľmi dobre.

Pomohlo mi, že sme tu už takmer tri týždne. Lyžuje sa mi dobre. Cítim sa byť stopercentne pripravená,“ povedala Vlhová ešte pred víkendom.

Robila presne, čo mala

Už v prvej sobotnej jazde potvrdila, že jej vyjadrenia neboli len slová do vetra. Zo všetkých pretekárok predviedla najrýchlejší čas a do druhého kola štartovala s 11 stotinovým náskokom pred americkou rivalkou Mikaelou Shiffrinovou.

V druhom kole síce v hornej časti trate stratila zo svojho náskoku, ale v druhej časti trate zrýchlila, išla takmer bez chýb a opäť zaznamenala najrýchlejší čas kola.

V prvom slalome sezóny Vlhová celkom zaslúžene zvíťazila, keď za sebou o 31 stotín nechala Shiffrinovú. Tretia skončila s odstupom 0,84 s Nemka Lena Dürrová. Slovenská lyžiarka si pripísala prvé tohtosezónne víťazstvo.

„Robila som presne to, čo som mala. Urobila som dve vyrovnané jazdy a teším sa. Sme tu v Levi už tri týždne, bolo to náročné, ale vedeli sme do čoho ideme a urobili sme maximum. Napokon sa nám to vrátilo.

Pred prvým slalomom sezóny som nevedela na čom som, ale snažila som sa podať maximum. V prvom kole som nešla dolu dobre, ale v druhom sa mi išlo lepšie a vyplatilo sa,“ zneli prvé slová Vlhovej po triumfe.

Miluje Levi

Skvelú formu potvrdila Petra aj v nedeľu, keď ovládla aj druhý slalom v Levi. Tentoraz nadelila svojej najväčšej súperke dokonca takmer pol minúty. Aj v tretej víkendovej jazde bola najrýchlejšia, tentoraz sa po prvom kole pred Shiffrinovú dostala o 18 stotín sekundy.

V druhej nedeľňajšej jazde ešte pridala a Američanku napokon zdolala o 47 stotín sekundy. Tretia skončila opäť Lena Dürrová z Nemecka (+0,78 s).

Vlhová vo fínskom stredisku vyhrala celkovo už päťkrát a štvrtýkrát za sebou. Získala už svoj 22. triumf vo SP v kariére, na konte má spolu 47 pódiových umiestnení. Štrnásťkrát bola druhá a jedenásťkrát tretia.

„Milujem Levi, mám to tu veľmi rada. Bol to veľký boj, ale dokázala som to. Chcem sa poďakovať trénerovi, celému tímu i rodine, lebo bez nich by som to nedokázala. Som naozaj veľmi šťastná,“ vyznala sa Vlhová.

V Levi triumovala aj v roku 2017 a dvakrát vlani. V roku 2016 obsadila tretie miesto a v roku 2018 skončila druhá.

Na čele priebežného hodnotenia SP majú Vlhová so Shiffrinovou zhodne 260 bodov, v slalome má Slovenka pred americkou konkurentkou náskok 40 bodov.

Seriál SP sa teraz presunie do zámoria. V americkom Killingtone je v sobotu 27. novembra na programe obrovský slalom, o deň neskôr slalom.

Založí sobiu farmu?

Organizátori v Levi zaviedli v roku 2013 milú tradíciu, víťazi pretekov za polárnym kruhom dostanú po triumfe sobie mláďa. Najskôr ho nakŕmia a potom mu vyberú meno. Svojmu prvému sobovi dala Vlhová meno Igor, po svojom otcovi.

Druhého soba nazvala Pepi podľa prezývky jej mentálnej trénerky a tretí dostal meno Lujza, podľa bratovej dcéry. Po sobotných pretekoch pre TV Eurosport prezradila:

„Tomuto sobovi dám asi meno Michal, tak sa volá aj môj priateľ, láska môjho života,“ vyznala sa Vlhová v cieli. Pre svojho piateho soba Petra premyslené meno hneď po pretekoch nemala a tak len zažartovala:

„Zatiaľ neviem, aké mu dám meno, ale rozmýšľam, že si už asi budem musieť založiť sobiu farmu.“ Neskôr pomenovala soba po bratovi Borisovi, ktorý, ako povedala, je jej veľkou oporou.

ano, TASR, foto: TASR/AP, facebook