Domov INÉ Zimné športy Vlhová v Levi stopercentná, vyhrala oba slalomy

Vlhová v Levi stopercentná, vyhrala oba slalomy

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová začala slalomovú sezónu skvele, keď vo fínskom Levi nenašla premožiteľku ani v jednom z dvoch slalomov a porazila aj svoju najväčšiu rivalku Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá sa na svah vrátila po prvýkrát od smrti otca.

Slalomová nadvláda Slovenky Petry Vlhovej a Američanky Mikaely Shiffrinovej trvá aj po uplynulom víkende. Vo Svetovom pohári okrem tejto dvojice nevyhrala najtočivejšiu disciplínu iná pretekárka od 10. januára 2017 a platí to aj po úvodných dvoch slalomoch novej sezóny.

Ovládla obe kolá

Prvý slalom vo fínskom Levi ovládla Vlhová s náskokom 18 stotín sekundy práve pred Shiffrinovou, tretia skončila Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,57 s). Petra viedla už po prvom kole, v ktorom si pred Shiffrinovou vypracovala náskok 15 stotín sekundy.

V druhom začala Slovenka dobre a mala k dobru viac ako pol sekundy. V spodnej časti trate síce mierne strácala, v konečnom výsledku jej to však stačilo na triumf aj na najlepší čas v druhom kole. Rakúšanka Katharina Liensbergerová bola tretia po prvom aj druhom kole.

„V druhom kole som chcela využiť to, že trať staval môj tréner Livio Magoni. Nebolo to jednoduché, pretože trať už nebola najlepšia, ale som veľmi rada za víťazstvo. Začať slalomovú sezónu je vždy úžasné,“ povedala Petra Vlhová v cieli do mikrofónu organizátorov.

Po druhom víťazstve si aj poplakala

Premožiteľku nenašla slovenská lyžiarka ani v nedeľu, kedy bol na programe druhý slalom sezóny. Tentokrát zdolala Švajčiarku Michelle Gisinovú o 31 stotín sekundy, tretia skončila Rakúšanka Katharina Liensbergerová s mankom 50 stotín.

Američanka Shiffrinová skončila až piata, za Vlhovou zaostala o 93 stotín. Vlhová bola líderkou podobne ako deň predtým už po 1. kole, ale na rozdiel od soboty nebola na čele sama. Bola tam spoločne so Švajčiarkou Michelle Gisinovou, obe dosiahli zhodný čas 54.32 s.

Gisinová však v druhej jazde nepredviedla taký výkon, ktorý by jej stačil na prvý slalomový triumf v kariére. Rýchlejšia ako Vlhová bola v druhom kole Rakúšanka Liensbergerová, ale stačilo jej to len na posun zo šiesteho na tretie miesto.

„Som šťastná, že som dokázala potvrdiť sobotňajšie víťazstvo. Mala som veľkú motiváciu a sebavedomie dostať zo seba to najlepšie. Tušila som, že to nebude jednoduché.

Veľmi si cením dve slalomové víťazstvá v úvode sezóny. Je to dobrý odrazový bod do ďalších pretekov,“ uviedla Petra Vlhová v prvej televíznej reakcii v cieli a neskôr obšírnejšie zhodnotila:

„Som šťastná a užívam si to. Trochu som si aj poplakala. Po 1. kole sme boli veľmi natesno. Videla som to tak, že dievčatá si už zvykli na kopec, možno riskovali viac ako v prvý deň. Trochu som bola pod stresom, ale som šťastná, ako som to zvládla.

Druhé kolo som jazdila naplno aj keď s drobnými chybami. Druhé kolo bolo najlepšie zo všetkých štyroch mojich súťažných jázd v Levi.“

Vyrovnala rekord Schildovej

Desiate slalomové víťazstvo, celkovo šestnáste v kariére vo Svetovom pohári a 37. pódiové umiestnenie vynieslo Vlhovú na priebežnú líderskú pozíciu v bojoch o krištáľové glóbusy nielen v slalome, ale aj v celkovom poradí o veľký glóbus.

Zverenkyňa Livia Magoniho už nazbierala 260 bodov po troch odjazdených pretekoch. Druhá Gisinová má na konte 175 bodov. Vlhová vyhrala na najvyššej úrovni Svetového pohára piaty slalom v neprerušenej sérii, čím vyrovnala rekord Rakúšanky Marlies Schildovej.

Trikrát uspela ešte na sklonku minulej skrátenej sezóny v Záhrebe, Flachau Kranjskej Gore, dva triumfy pridala aktuálne v rozpätí 24 hodín v Levi.

„Pocit je to dobrý. Teší ma, že som medzi takými menami. Štatistiky však nesledujem. Sústredím sa na to, aby som podávala svoje najlepšie jazdy a výkony. Koncentrujem sa sama na seba, chcem byť stále silná a tak aj pokračovať,“ uviedla slovenská hviezda.

Dostala dvoch sobov

Už tradične dostávajú víťazi v Levi symbolicky ako odmenu sobie mláďa. To najskôr nakŕmia a neskôr mu vyberú meno. Organizátori ostali verní tradíciám aj tento rok a tak pribudli Petre do zbierky ďalšie dva soby.

Prvého dostala ešte v roku 2017 a nazvala ho Igor, po svojom otcovi. Tohtoročných sobíkov pomenovala ženskými menami, a to Pety, po svojej mentálnej trénerke Petre Hudecovej a Lujza, po svojej neterke, dcére svojho brata Borisa.

sam, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

V Osrblí budú uskladňovať sneh

V Národnom biatlonovom centre v Osrblí budú rovnako ako v popredných zahraničných stredisk…