Domov INÉ Zimné športy Vlhová Veľký glóbus nezískala, no zakončila sezónu na pódiu

Vlhová Veľký glóbus nezískala, no zakončila sezónu na pódiu

Sezóna Svetového pohára v alpskom lyžovaní vyvrcholila minulý týždeň vo francúzskych strediskách Courchevel a Meribel. Pred poslednými pretekmi v jednotlivých disciplínach bol boj o Veľký krištáľový glóbus stále otvorený. Američanka Mikaela Shiffrinová však mala na Slovenku Petru Vlhovú 56 bodov k dobru.

Už po prvej z finálových disciplín tohtosezónneho Svetového pohára sa americká lyžiarka výrazne priblížila k zisku veľkého glóbusu.

Zatiaľ čo Shiffrinová zjazd vyhrala, slovenská lyžiarka obsadila 16. nebodované miesto a rozdiel medzi najlepšími lyžiarkami súčasnosti poskočil na 156 bodov.

Shiffrinová vyhrala s náskokom desatiny na Rakúšanku Christinu Scheyerovú a Švajčiarku Joanu Hählenovú, ktoré skončili zhodne na druhom mieste. Vlhová stratila na víťazku 78 stotín. Malý glóbus za zjazd získala Talianka Sofia Goggiová.

Super­‑G rozhodol

Po druhej finálovej disciplíne bolo o držiteľke veľkého glóbusu rozhodnuté. Shiffrinová vyštartovala s číslom 13, na prvom medzičase strácala len minimálne, v polovici mala manko 0,30 s, no záverečnú pasáž zvládla v rýchlosti a čisto, stratu dokázala stiahnuť a do cieľa prišla len päť stotín za víťaznou Nórkou Ragnhild Mowinckelovou, pričom z toho napokon bola druhá priečka.

Vlhová najlepším nekonkurovala, už na úvodnom medzičase výraznejšie zaostávala a jej strata sa postupne zvyšovala. Do cieľa prišla s mankom 1,39 sekundy, čo jej stačilo na 17. miesto.

Američanka tak mala pred záverečnými dvomi disciplínami, v ktorých bolo v hre 200 bodov, už neprekonateľný náskok 236 bodov a mohla sa tešiť zo zisku veľkého glóbusu.

„Myslím si, že Mikaela mala úžasné dva dni. Potvrdila, že jej to právom patrí. Po olympiáde, keď ju všetci odpisovali, tak ja som vedela, čo je v nej. Podala tu úžasné výkony, bol to pekný súboj,“ uznala kvality svojej súperky Petra Vlhová.

„Tento týždeň som chcela ísť naplno a zhodiť zo seba všetku tú váhu. Musela som byť neustále sústredená, takže je fajn, že teraz máme ešte dve preteky a nie je na mne už žiaden tlak.

Toto bol posledný veľký cieľ, ktorý bolo treba dosiahnuť, takže je to naozaj niečo špeciálne,“ povedala po zisku celkovo štvrtého veľkého glóbusu Shiffrinová.

Tá sa štvrtým celosezónnym titulom vyrovnala svojej krajanke Lindsey Vonnovej, ktorá triumfovala v rokoch 2008, 2009, 2010 a 2012.

Zo žien má viac glóbusov na konte len Rakúšanka Annemarie Moserová­‑Pröllová, ktorá ich získala šesť. Malý glóbus za disciplínu získala už v predstihu Talianka Federica Brignoneová.

Malý glóbus v ruke

Obe najlepšie pretekárky sa zhodli, že zvyšné dve disciplíny si už chcú len užiť. V sobotu sa v Meribeli šla Vlhovej najsilnejšia disciplína.

Svoju dominanciu v disciplíne, za ktorú si v predstihu zaistila malý glóbus, chcela potvrdiť aj vo finále SP. So štartovým číslom 3 predviedla agresívnu a riskantnú jazdu, v niektorých bránkach však bola o čosi neskôr a napokon to stačilo na štvrté miesto po prvom kole.

Vlhovej ideálne nevyšlo ani druhé kolo, avšak problémy mali i jej súperky. Napokon z toho bolo pódiové umiestnenie, keď sa pred ňu dostali len Slovinka Andreja Slokarová a Nemka Lena Dürrová.

„Dnes to bolo veľmi náročné, keďže som vedela, že mám istý malý glóbus. Poviem úprimne, že od ideálnej motivácie som mala ďaleko. Ale som rada, že sa mi podarilo byť opäť na pódiu a že som ešte dokázala dať zo seba nejaké sily,“ povedala Vlhová po pretekoch.

Úradujúca olympijská víťazka v slalome ovládla poradie SP v tejto disciplíne o 269 bodov pred Shiffrinovou. Po pretekoch si konečne mohla poťažkať malý glóbus, ktorý získala po roku 2019 už druhýkrát.

Rozlúčka na pódiu

Úplne poslednými pretekmi SP 2021/22 bol obrovský slalom. Vlhová sa so sezónou rozlúčila na stupni víťazov, keď opäť obsadila tretiu priečku. Hodnotenie obrovského slalomu druhýkrát v kariére po roku 2017 vyhrala domáca Tessa Worleyová.

„Som maximálne spokojná, lebo som do toho dala čo sa len dalo. Pozbierala som všetky sily a napokon je z toho tretie miesto, pre mňa je to ako víťazstvo. Som maximálne spokojná, ukončiť takto sezónu je skvelé,“ tešila sa po skončení sezóny Petra Vlhová.

Čaká ju rozlúčka a nohy v piesku

Petra Vlhová absolvuje 2. apríla v Liptovskom Mikuláši rozlúčku so sezónou, ktorú považuje za mimoriadne úspešnú. „Tento rok som sa v slalome cítila naozaj veľmi dobre. Vyhrala som pár sveťákov, malý glóbus, olympiádu. Toto bola moja najlepšia sezóna v kariére.

Cítila som sa silná, ukázali to aj výsledky,“ uviedla Vlhová po posledných pretekoch. Slovenskú lyžiarku teraz čaká dovolenka, na ktorú sa už mimoriadne teší. Chce si na nej doliečiť aj šľachu, ktorá ju trápila počas olympiády v Pekingu.

„Dá sa to vydržať. Cítim to, občas sa to ozve, potom zasa utíši. Aj preto potrebujem oddych. Neviem ešte kam pôjdem, ale mám rada exotiku a už sa teším, ako si s priateľom užijem vlny.

Mám však ešte nejaké povinnosti doma. Ale na oddych sa teším, pretože to bola náročná sezóna a som už dosť vyčerpaná. Desať mesiacov mám nohy v lyžiarkach, je čas ich dať do piesku.“

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann, APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…