Domov Domov Vo Fortuna lige sa bude hrať podľa nového modelu

Vo Fortuna lige sa bude hrať podľa nového modelu

Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu schválil zmenu hracieho modelu najvyššej slovenskej súťaže. Fortuna liga sa tak už od sezóny 2017/2018 bude hrať podľa nového systému.

Dvanásť účastníkov najprv odohrá 22-kolovú základnú časť, v ktorej sa každý stretne s každým raz doma a raz vonku. Následne sa súťaž rozdelí na dve šesťčlenné polovice.

Prvá bude bojovať o majstrovský titul, druhá o záchranu. Opäť bude hrať každý s každým doma i vonku, čo znamená desať zápasov.

Všetky body získané v základnej časti si mužstvá prenesú aj do nadstavby. Nový model premiérovo prinesie do našej ligy divácky atraktívne baráže.

Posledný klub v konečnej tabuľke zo súťaže automaticky zostúpi, mužstvo na jedenástom mieste bude o zotrvanie medzi elitou bojovať v dvojzápasovej baráži (doma, vonku) s druhým tímom II. ligy, ak tento klub splní všetky licenčné kritériá pre pôsobenie v najvyššej súťaži.

Ak Slovenský pohár vyhrá jedno z prvých troch mužstiev konečnej ligovej tabuľky, bude sa hrať aj baráž o poslednú miestenku do kvalifikácie Európskej ligy.

V semifinále takejto baráže by sa stretol štvrtý so siedmym a piaty so šiestym, víťazi by proti sebe nastúpili vo finále. Hralo by sa na jeden zápas vždy na ihrisku lepšie umiestneného mužstva v konečnej tabuľke.

Vďaka tejto baráži sa bude v spodnej časti nadstavby bojovať nielen o záchranu, ale aj o možný štart v európskej súťaži.

Favoritmi budú Žilina a Slovan

Medzi favoritov na titul budú patriť rovnaké mužstvá ako v predchádzajúcej sezóne. Žilina bude obhajovať titul už bez najlepšieho strelca Filipa Hlohovského, ktorý odišiel do tímu druhej juhokórejskej ligy – Seongnam FC.

Žilinu opustil po siedmich rokoch 29-ročný kamerunský obranca Ernest Mabouka, ktorý bude pôsobiť v izraelskom tíme Maccabi Haifa.

Po nečakanom odchode Ernesta Mabouku sa vedenie MŠK Žilina dohodlo na hosťovaní s 20-ročným pravým obrancom Jurajom Chvátalom, ktorý je kmeňovým hráčom pražskej Sparty.

Najväčším konkurentom Žilinčanov bude Slovan Bratislava. Slovan v prestupovom období získal útočníka Jakuba Mareša, ktorý hneď presvedčil o svojich kvalitách.

Slovanisti si veľa sľubujú aj od príchodu Filipa Hološka a Ibrahimom Rabia. Zo Slovanu síce odišli Mucha, Priskin a Kóňa, no napriek tomu by mal byť Slovan silnejší.

Neovplyvní to ani prípadný odochod Seydouba Soumaha do Partizanu Belehrad. Tretí tím uplynulej sezóny MFK Ružomberok by si postupom do Európskej ligy chcel udržať vysoký štandard.

Ružomberčania za Mareša získali adekvátnu náhradu, Haskiča, ktorého poznáme z pôsobenia v Žiline. Ďalšou posilou tímu spod Čebraťa sa stal Kristi Qose.

Predstavitelia MFK Ružomberok sa dohodli s albánskym defenzívnym stredopoliarom na trojročnej zmluve. Ružomberčania získali aj perspektívneho macedónského stredopoliara Tihomira Kostadinova.

AS Trenčín angažoval 21-ročného holandského stredopoliara Achrafa El Mahdiouiho. Podbrezovský klub vkročil do prípravy na nový ročník Fortuna ligy nielen bez nosných opôr, ale aj so zmeneným logom a názvom, starý ŽP Šport nahradil nový FK Železiarne.

S kádrom sa rozlúčili stredopoliari Kochan, Vajda a Podio, útočník Polievka. Novými hráčmi sa stali z juniorky Adrián Kačerík, Viktor Jedinák a Samo Vavrúš. Zo Senice prišiel talentovaný Adrián Kopičár, z Ružomberka Tomáš Gerát.

Trénerov zmenili tri mužstvá 

Spartak Trnava vymenil trénera, Karhana nahradil Nestor El Maestro. Z príchodov zaujali Pekár a Brigant. Dunajská Streda rovnako ako Spartak vymenila trénera.

Csabu Lászlá nahradil Marco Rossi. Novými hráčmi sa stali brankár Macej, Čmelík, Koštrna, Mervó. DAC opustili Tofiloski, Németh, Michalík, Sarr, Brašeň, Štepanovský.

Michalovce vkladajú veľké nádeje do Miroslava Božoka. Novými hráčmi sú aj španielsky stopér José Carrillo, Ladislav Šosták.

Novým trénerom Senice sa stal Ivan Vrabec. Staronovým členom kabíny sa stal stredný obranca Michal Ranko. Defenzívny stredopoliar Dávid Richtárech prišiel rovnako z AS Trenčín.

Z Dunajskej Stredy prišiel brankár Vojtech Milošovič. Zlaté Moravce získali Martina Dobrotku, ktorý naposledy pôsobil v českom klube Baník Sokolov.

Tatran Prešov posilnil útočník Roland Černák z Dunajskej Stredy a Adrián Leško prišiel z Michaloviec. Nováčik súťaže FC Nitra nebude chcieť byť iba do počtu.

K dobrým výsledkom by mali pomôcť Tomáš Kóňa. Oporou by mal byť aj brankár Hroššo.

Juraj Valko, foto: SITA, www.fcdac.sk

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 26, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 


Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
  • Portugalsko neobháji triumf v LN

    Na Štadióne svetla v Lisabone sa hral súboj v štýle kto z koho a na jeho konci sa tešili ú…
Načítať viac v kategórii Domov
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ovečkin to vie aj v kopačkách, skóroval za Dinamo

Ruský hokejový kanonier Alexander Ovečkin ukázal, že góly vie strieľať aj na futbalových t…