Domov INÉ Naši v zahraničí Volejbalistka Jaroslava Pencová sníva o talianskej lige

Volejbalistka Jaroslava Pencová sníva o talianskej lige

Jaroslava Pencová vládne ankete Volejbalistka roka od roku 2013 a ako druhá hráčka v histórii získala štyri prvenstvá za sebou. Predtým sa to podarilo v rokoch 1999 – 2002 Adriane Marčekovej, ktorá je so šiestimi triumfami na čele celkového poradia. Päťkrát sa volejbalistkou roka stala Monika Smák, Pencová je so štyrmi víťazstvami na treťom mieste, keď sa odpútala od Alice Székelyovej. Jej najväčšou súperkou v hlasovaní bola ďalšia blokárka Michaela Abrhámová, ktorú zdolala o 12 bodov.

Dvadsaťšesťročná Pencová patrila v roku 2016 k oporám slovenskej reprezentácie, s ktorou v premiérovej účasti v Európskej lige získala striebro. Slovenky vyhrali základnú skupinu v konkurencii Poľska, Bieloruska a Albánska, v semifinále vyradili Slovinsko a nestačili až vo finále na Azerbajdžan.

V druhej časti sezóny bojovali o postup na majstrovstvá Európy, ale napokon tretíkrát za sebou neprešli cez baráž, keď po výsledkoch 0:3 v Jablonci a 3:2 v Poprade nestačili na Českú republiku. V reprezentačnom drese odohrala bratislavská rodáčka minulý rok 25 zápasov, v ktorých nazbierala 310 bodov.

Pôsobenie v Baku si veľmi cení

Na klubovej úrovni pôsobila 66-násobná reprezentantka v prvej polovici roku 2016 v Lokomotive Baku, s ktorým sa prebojovala do play­‑off Ligy majsteriek a obsadila s tímom celkové ôsme miesto v tejto prestížnej súťaži. V azerbajdžanskej superlige získala bronz.

„Pôsobenie v Azerbajdžane si veľmi cením, lebo som sa dostala do špičkového klubu. V Baku bol so mnou aj môj priateľ, ktorý pracoval pri tíme. Z tohto pohľadu to bolo veľmi dobré. Mrzí ma, že sme v lige vybojovali len bronz.

Počas play­‑off sa nám zranila najlepšia rozohrávačka a jej náhradníčka ju nedokázala plnohodnotne nahradiť. Mala som možnosť hrať v Lige majstrov, čo je vynikajúca skúsenosť,“ povedala Jaroslava Pencová. Jej legionársky chlebíček sa začal v Nemecku.

„Bolo to moje prvé pôsobenie v zahraničí, takže som sa oťukávala. Získala som dva tituly, takže sa moje sebavedomie zvýšilo a tieto úspechy ma posunuli ďalej.“

V Poľsku sa chce rozohrať

Momentálna má Jaroslava Pencová zmluvu do konca sezóny s poľským tímom BKS Profi Credit Bielsko­‑Biala. „Po reprezentačnej sezóne som absolvovala v septembri operáciu ramena a preto som musela začiatok klubovej sezóny odložiť.

Trénovať som začala s 1. Bratislavským volejbalovým klubom a bola blízko k návratu do extraligy, ale napokon som sa v januári dohodla na zmluve s poľským tímom BKS Bielsko­‑Biala. Klub nemá najvyššie ambície, takže nebude na mňa vyvíjaný veľký tlak.

Chcem sa dobre rozohrať a dať sa po zdravotnej stránke do poriadku. Poľská liga má svoju úroveň a na zápasy chodí veľa divákov. To je dostatočnou motiváciou do tréningu. Navyše mám to domov na skok.“ Trénerom je Nór Tore Aleksandersen, čo je dosť netradičné.

Na bloku v zápase proti česku.
Na bloku v zápase proti česku.

„Napriek tomu, že pochádza z Nórska má dostatočné kvality. Bol na stážach v Japonsku aj v Amerike, navyše v Poľsku trénoval Vroclav, ktorý je špičkové družstvo. Celý kolektív ho musí počúvať, a keď budeme plniť jeho pokyny, budú aj výsledky.“

Po jej príchode Bielsko­‑Biala vyhrala v lige tri zápasy po sebe. „Klub v decembri vymenil trénera a potom prišla nová rozohrávačka a teraz aj ja. Po mojom príchode som si natrhla sval a tri týždne som bola mimo. Bolo to pre mňa ťažké.

Teraz som veľmi rada, že sa nám začalo dariť. Myslím si, že zmeny pomohli. Pred mojím príchodom v tíme niečo nefungovalo. Veľa zápasov sa prehralo v koncovkách setov. Teraz sa to pomaly otáča v náš prospech. Musíme to však ďalej potvrdzovať. Momentálne sme na desiatom mieste, chceli by sme sa posunúť na siedme.“

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Naši v zahraničí
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Gavel sa stal novým trénerom nemeckého Ulmu

Bývalý slovenský basketbalový reprezentant Anton Gavel sa stal novým hlavným trénerom neme…