Domov BASKETBAL Russell Westbrook: Od smrti najlepšieho kamaráta ku hviezdam NBA

Russell Westbrook: Od smrti najlepšieho kamaráta ku hviezdam NBA

Meno Russell Westbrook určite nie je priaznivcom basketbalu neznáme. 28-ročný klenot zámorskej NBA potvrdzuje svoje kvality už niekoľko sezón, no v 71. edícii basketbalovej profiligy, je priam na neudržanie.

Russell Westbrook

Šikovnému rozohrávačovi Oklahomy sa podarilo prekonať  bradatý, viac ako 56 rokov starý rekord Oscara Robertsona v počte triple­‑double v jednom ročníku, dosiahol ich až 42. Okrem toho, rodák z Kalifornie je aj najhorúcejším kandidátom na zisk ocenenia MVP.

Russell Westbrook
Russell Westbrook prežíva nádhernú sezónu

Z dna na vrchol

Russell Westbrook začal písať svoju životnú kapitolu 12. novembra 1988 v kalifornskom Long Beach. K hre pod deravými košmi ho priviedol jeho otec, ktorý basketbal miloval. Russell spolu s mladším bratom Raynardom však nezanevreli ani na vzdelanie. Medzi školskými predmetmi si najviac obľúbil matematiku.

V juniorskom veku dlho nepatril medzi lídrov. Navyše, počas prvého ročníka na strednej škole v Lawndale ho postihla nepríjemná udalosť, keď jeho spoluhráč a zároveň najlepší kamarát Khelcey Barrs zomrel počas stretnutia na zástavu srdca.

Na psychike mladého športovca to mohlo zanechať následky, ale Russella to naštartovalo k lepším výkonom. Keď bol starší, strieľal body ako na bežiacom páse, v priemere viac ako 25 na jedno stretnutie.

Russell Westbrook

Zaujímavými štatistikami si pýtal nový angažmán na vysokej škole, no pre tie najlepšie univerzitné celky nebol atraktívny. Napriek tomu, mu Ben Howland ponúkol štipendium s možnosťou hrať za UCLA Bruins.

V nováčikovskej sezóne v NCAA nedostával mladý Westbrook mnoho príležitostí u „Medveďov“ a väčšinou bol v tieni Darrena Collisona. Karta sa rýchlo obrátila, pretože hneď v nasledujúcom ročníku sa Collison zranil, čo bola pre Russella jedinečná príležitosť.

Zhostil sa jej na výbornú, podarilo sa mu získať ocenenie obranca roka a so svojím tímom si vybojoval účasť vo Final Four. Po dvoch rokoch sa rozhodol ukončiť pôsobenie na UCLA a v roku 2008 bol draftovaný do NBA.

Russell Westbrook, John Wall
Russell Westbrook a proti nemu John Wall z tímu Washington Wizards

S „nulou“ až ku hviezdam NBA

Kalifornčan je už od vysokoškolských čias spätý s netradičným číslom 0, ktoré nosí aj v súčasnosti na drese Oklahoma City Thunder. V roku 2008 si ho z prvého kola draftu zo štvrtej pozície vybralo Seattle Supersonics, ktoré sa neskôr premenovalo a premiestnilo do vyššie spomínanej Oklahomy.

Prvý ročník v najprestížnejšej basketbalovej lige sveta s viac ako 15 bodmi na zápas ho katapultoval do All­‑Star výberu nováčikov.

Russell Westbrook

V jeho tretej sezóne v NBA sa stal len historicky piatym hráčom, ktorému sa podarilo zaznamenať 4 000 bodov, 1 500 asistencií a 1 000 doskokov. Spolu s Kevinom Durantom vytvorili v Oklahome obávanú dvojičku, pričom Thunder doviedli v roku 2011 až do finále Západnej konferencie.

Historická triple-double sezóna

V ročníku 1961/1962 sa podaril nezvyčajný kúsok Oscarovi Robertsonovi, ktorý v drese Cincinnati Royals zaznamenal 41-krát triple­‑double. Takmer nedosiahnuteľný moment sa v nedeľu na palubovke Denveru podarilo nielenže zopakovať, ale hneď vylepšiť 28-ročnému rozohrávačovi Oklahomy.

Russellovi gratuloval k historickému zápisu aj prekonaný Oscar Robertson.
Russellovi gratuloval k historickému zápisu aj prekonaný Oscar Robertson.

Westbrook dosiahol svoj už 42. dvojciferný zápis v 3 pozitívnych štatistických ukazovateľoch v sezóne, keď sa na víťazstve svojho tímu 106:105 podieľal 50 bodmi, vrátane rozhodujúcej strely, 15 doskokmi a 10 asistenciami.

Takto sa Russell Westbrook zapísal do histórie NBA

Historická chvíľa sa odohrala 4:17 min. pred záverečným klaksónom, keď Westbrook dosiahol desiatu asistenciu. Následne ešte ponúkol zmrazeným domácim divákom veľké predstavenie šnúrou pätnástich bodov svojho tímu vrátane víťaznej trojky spolu s klaksónom.

Russell Westbrook

Tvorca hry Thunder ňou definitívne vyradil Denver z boja o play­‑off. Talentovaný Američan však bojuje okrem stále nezískaného titulu aj o ocenenie pre najužitočnejšieho hráča sezóny.

V bitke o honor MVP je zapletený aj s LeBronom Jamesom, Stephenom Currym, Jamesom Hardenom, ktorý je lídrom Houstonu i ďalšími, ktorým sa ale veľké šance nepripisujú.

Počet Triple-double v jednej sezóne Najviac Triple-double v sezóne 2016-2017 Najviac Triple-double v sezóne

Juraj Fazekaš, foto: SITA, facebook/NBA, video: youtube.com

Tento článok je súčasťou najnovšieho vydania týždenníka ŠPORT žurnál

ŠPORT žurnál 13

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si jeho predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Sezóna NBA má začať 22. decembra, no bez viacerých hviezd

Najprestížnejšia basketbalová liga sveta NBA by sa mohla rozbehnúť ešte pred Vianocami. Zá…