Domov CYKLISTIKA Wiggins o Saganovi: Pôsobí ako zbitý muž

Wiggins o Saganovi: Pôsobí ako zbitý muž

Cyklisti profipelotónu majú za sebou prvý týždeň najslávnejších etapových pretekov Tour de France. Z pohľadu Slovákov je najzaujímavejším boj Petra Sagana o ôsmy zelený dres. Ten, na rozdiel od minulých rokov, je tentokrát omnoho vyrovnanejší, čo prináša reči, že náš cyklista už nie je tým čím býval.

Peter Sagan sa do zeleného obliekol už v druhej etape, hoci ešte nebol lídrom bodovacej súťaže (prvý Kristoff sa  ako celkový líder obliekol do žltého a druhý Pedersen si ako líder súťaže mladých jazdcov obliekol biely dres).

Na čelo bodovačky sa Sagan prepracoval po tretej etape a podľa vzoru z minulých rokov sa očakávalo, že zelený dres už nevyzlečie.

Prišiel o dres a našiel súpera

Prišla však piata etapa, kde hoci patril Sagan medzi favoritov, opäť to v záverečnom špurte nestačilo na stupeň víťazov a čo viac, slovenský cyklista v nej prišiel aj o zelený dres.

Jeho bývalý tímový kolega Sam Bennett totiž zdolal Sagana na rýchlostnej prémii (Bennett získal 20 bodov za 1. miesto, Sagan 13 za 4.) i následne v cieľovom špurte (Bennett bol tretí, Sagan štvrtý) a dostal sa na čelo bodovačky.

Aj v šiestej etape bol Sagan na Bennetta na šprintérskej prémii prikrátky. V siedmej etape nasadil Petrov tím Bora-Hansgrohe už od začiatku pekelné tempo, ktoré pomohlo Slovákovi vrátiť sa do zeleného.

Sagan však opäť nebral na rýchlostnej prémii plný počet bodov a neuspel ani v hromadnom špurte, no na Bennetta to stačilo.

Nevyzerá ako Sagan z minulosti

Sagan tak vyrazil do Pyrenej v zelenom, no doterajší vyrovnaný boj o čelo bodovacej súťaže núti mnohých zamyslieť sa nad chýbajúcou dominanciou Slováka.

„Toto je prvýkrát za sedem rokov, keď to vyzerá tak, že Sagan môže mať konkurenciu v zelenej súťaži. Nevyzerá byť vo svojej koži. Roky bol dominantný, ale tentoraz to nie je ono.

Určite nemôžeme podceňovať silného Bennetta. Cyklistika je v dnešnej špecifickej dobe súťaživejšia a keď chcete byť najlepší, nemôžete podávať výkony pod svoju úroveň,“ vyjadril sa o Saganovi Bradley Wiggins, víťaz Tour de France z roku 2012 a dnes cyklistický expert pre Eurosport.

„Každý deň pôsobí dojmom zbitého muža. Nevyzerá ako Sagan z minulosti, na ktorého sme boli zvyknutí. Boj o zelený dres bude ešte zaujímavý,“ povedal Wiggins.

Nie je to to pravé orechové

Na slová 5-násobného olympijského víťaza, ktorý v kariére úspešne kombinoval cestnú aj dráhovú cyklistiku, zareagoval Saganov prvý tréner Peter Zánický.

„S Peťom si občas zavoláme. Sám si nie je celkom istý, ako zvládne túto trojtýždňovú záťaž. V našich rozhovoroch vyjadruje obavy z toho, či vôbec Tour dôjde až do Paríža.

UCI má pre koronu naozaj prísne opatrenia. Dvaja ochorejú a celý tím ide preč. To je obrovské riziko. Môže sa nakaziť nejaký jazdec alebo masér… Vidina záveru v Paríži je preto pre neho veľmi vzdialená. Je z toho dosť rozpačitý,“ povedal Zánický pre denník Nový čas.

Na adresu Sagana a jeho šprintérskych dojazdov, keď zatiaľ ani raz neprenikol do najlepšej trojky, dodal: „V šprintoch vidieť, že sú rýchlejší adepti na etapové víťazstvá. Nie je to to pravé orechové. Peter nemá takú rýchlosť ako po minulé roky.

V špurtoch rozhodujú detaily. Teší ma, že stále používa hlavu a predvádza umnú jazdu. V niektorom zo šprintérskych dojazdov môže ešte tento rok vybojovať etapové víťazstvo,“ dodal Zánický.

Sagan: Bennett je rýchlejší

Ani samotný Sagan nie je tento rok až taký sebavedomý ako po minulé roky. „Tour bude veľmi ťažká a ja budem bojovať o zelený dres nie len na rovinatých etapách, ale aj v kopcoch.

No väčšina rýchlostných prémií je ešte pred stúpaniami a za týchto okolností bude ťažké zdolať Sama Bennetta. Na krátke vzdialenosti je rýchlejší než ja. Som hrdý, že som v zelenom… zatiaľ,“ povedal slovenský „tourminátor“ pre oficiálnu stránku TdF.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…