Domov TENIS WTA pozastavila turnaje v Číne

WTA pozastavila turnaje v Číne

Ženská tenisová asociácia (WTA) pozastavila konanie turnajov svojho okruhu v Číne vrátane Hong Kongu. Dôvodom sú obavy o bývalú svetovú deblovú jednotku Šuaj Pcheng. Jej komunikácia po obvinení vrcholného čínskeho politického predstaviteľa zo sexuálneho obťažovania klesla na minimum.

Šuaj Pcheng začiatkom novembra obvinila vplyvného čínskeho politika a bývalého vicepremiéra Kao­‑li Čanga zo sexuálneho napadnutia a dlho po tom o nej nikto z tenisovej komunity nepočul.

Mlčanie čínskej vlády v reakcii na žiadosti o informácie o tenistke podnietili dokonca výzvy na bojkot budúcoročných zimných olympijských hier v Pekingu.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach mal 21. novembra približne 30-minútový videohovor s Pcheng.

MOV neuviedol, ako sa k videohovoru dostal a predseda WTA Steve Simon naznačil, že ho mohla čínska strana cenzurovať a Pcheng nemohla rozprávať slobodne.

Výbor uskutočnil ďalší hovor v stredu a opäť potvrdil, že športovkyňa je v poriadku. WTA však naďalej trvá na tom, že chce s bývalou svetovou jednotkou štvorhry komunikovať priamo:

„Náš prístup a požiadavka sa nezmenili. Určite by sme sa radi porozprávali s Pcheng sami a boli si istí, že je naozaj v bezpečí, slobodná a nikto ju necenzuruje ani nezastrašuje,“ povedal Simon a dodal:

„Stále sme sa k rozhovoru nedostali a nemôžeme mať istotu, že to čo vidíme, nie je inscenované. Tak isto chceme úplne transparentné vyšetrenie prípadu bez akejkoľvek cenzúry.“

WTA plánovala v roku 2021 zorganizovať v Číne 11 podujatí, no pre pandémiu koronavírusu sa žiadne z nich nekonal. „Vzhľadom na súčasný vývoj aféry máme obavy o to, čomu by hráči a členovia tímu mohli čeliť v Číne. Máme pochybnosti o konaní podujatí aj v roku 2022,“ vyhlásil Simon.

red, TASR, foto: internetNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

ITF v Trnave: Šramková s titulom v debli, Schmiedlovej neostali sily na finále

Trnava hostila minulý týždeň ženský tenisový turnaj na tvrdom povrchu ITF WTT W60, na ktor…