Domov BASKETBAL Začal sa nový ročník NBA, najlepšej basketbalovej ligy sveta!

Začal sa nový ročník NBA, najlepšej basketbalovej ligy sveta!

Minulý týždeň začala svoju ďalšiu kapitolu písať zámorská basketbalová liga. Za 72 rokov svojej existencie si NBA vyslúžila honor najlepšej basketbalovej ligy na svete, nečudo preto, že nového ročníka sa už fanúšikovia zo všetkých kútov sveta nevedeli dočkať. Prinášame vám niekoľko zaujímavostí z histórie ale aj informácií zo súčasnej kuchyne jednotlivých tímov, ktoré ako správny fanúšik musíte vedieť.

NBA bola založená v júni 1946, vtedy ešte ako Basketbalová asociácia Ameriky (BAA).

NBA

NBA dnes pozostáva z 30 tímov, pričom až 29 z nich je z USA a jeden pochádza z Kanady. Toronto Raptors vstúpilo do ligy až v roku 1995. Spoločne s Raptors vtedy vstúpil do NBA aj Vancouverom Grizzlies.

V roku 2001 bol však tím presunutý do Memphisu, kde začal písať svoju históriu ako úplne nový klub a Toronto tak ostalo až dodnes jediným kanadským zástupcom v NBA.

NBA má sídlo v New Yorku v budove Olympic Tower na známej manhattanskej ulici Fifth Avenue. Na jej čele stojí komisár, ktorým je od roku 2014 Adam Silver.

Najúspešnejším tímom počas 72-ročnej histórie NBA sú bostonskí Celtics, ktorí ovládli súťaž celkovo 17-krát. Najpamätnejšou érou klubu sú 80-te roky, kedy bielo‑zelený dres obliekal fenomenálny Larry Bird.

Najúspešnejším tímom posledných rokov je zas Golden State Warriors, ktorý súťaž ovládol trikrát v posledných štyroch sezónach (2015, 2016, 2018).


Z hokeja do basketbalu

Jej založenie paradoxne iniciovali majitelia hokejových arén, ktorí ich kvôli vyťaženiu potrebovali zaplniť aj iným športom. Za prvý oficiálny zápas histórie NBA sa označuje súboj medzi Torontom Huskies a New Yorkom Knickerbockers (66:68) vo vtedajšej aréne hokejového tímu Toronto Maple Leafs – Maple Leaf Gardens v novembri 1946.

O tri roky neskôr sa asociácia spojila s Národnou basketbalovou ligou (NBL), keďže už predtým tímy z NBL prechádzali do BAA. Práve od momentu spojenia týchto dvoch profesionálnych líg je táto súťaž známa ako NBA (Národná basketbalová asociácia).

Zo začiatku bola liga nestabilná a tímy sa ešte len vyvíjali. Niektoré sa spájali, iné sťahovali a aj zanikali. V roku 1950 mala napríklad liga jedenásť tímov, v sezóne 1953/54 len osem. Všetkých osem však píše svoju históriu až dodnes, aj keď niektoré pod iným názvom.

Boli to New York Knicks, Boston Celtics, Philadelphia Warriors (dnes Golden State Warriors), Minneapolis Lakers (Los Angeles Lakers), Rochester Royals (Sacramento Kings), Fort Wayne Pistons (Detroit Pistons), Tri‑Cities Blackhawks (Atlanta Hawks) a Syracuse Nationals (Philadelphia 76ers).

Od problémov k tímu snov

V rokoch 1967-1976 vznikla popri NBA ďalšia basketbalová liga, ktorá jej významne konkurovala. Obe súperili o to, kto podpíše kvalitných univerzitných hráčov.

NBA však odolala a medzi sezónami v roku 1976 pohltila svojho konkurenta, keď štyri jej veľké tímy prešli pod hlavičku NBA (New York Nets, Denver Nuggets, Indiana Pacers, and San Antonio Spurs). NBA tak v tom čase už zahŕňala 22 tímov po celej severnej Amerike.

Napriek tomu záujem o ligu koncom 70-tych rokov upadal. Jej najjagavejšie časy prišli v 80-tych rokoch spoločne s menami ako Larry Bird, Magic Johnson, či Michael Jordan, ktorý sa veľkými písmenami zapísali do histórie tohto športu. Práve tieto legendy spopularizovali basketbal ale aj samotnú ligu.

V čase, keď sa všetky najväčšie hviezdy NBA stretli v národnom tíme na olympijských hrách v Barcelone 1992, už nik nepochyboval o sile tejto súťaže.Nie darmo totiž tento výber zložený z najlepších hráčov NBA dostal pomenovanie Dream Team (Tím snov).

Warriors to nebudú mať ľahké

Obhajcami titulu v novej sezóne sú Golden State Warriors. Silnými menami nabitý káder na rozdiel od väčšiny tímov príliš so zostavou nehýbal. Tréner Steve Kerr sa naďalej bude spoliehať na šikovného rozohrávača Stephena Curryho, univerzála Kevina Duranta, ostrostrelca Klaya Thompsona, či bojovníka na oboch koncoch palubovky Draymonda Greena.

Aj keď Warriors stále patria medzi najväčších ašpirantov na titul, nepredpokladá sa, že budú tak dominantní, ako v posledných sezónach. Spôsobené je to najmä zaujímavými presunmi v iných tímoch NBA.

Zažiari opäť Lakers?

Veľkú pozornosť púta najmä losangeleský tradičný tím Lakers, ktorého už beztak vysoká trhová a marketingová hodnota ešte viac stúpla príchodom najväčšej hviezdy súčasného basketbalu LeBrona Jamesa.

Tím legiend ako boli Magic Johnson, Kareem Abdul‑Jabbar, Shaquille O’neal či Kobe Bryant sa posledné roky trápil, veď už 5 sezón nepostúpil ani do play‑off.

Slávu má tímu z mesta hviezd vrátiť práve James. Očakáva sa, ako bude spolupráca hrajúcej legendy s mladými puškami Brandonom Ingramom, Lonzom Ballom, či Kyleom Kuzmom, doplnenými o skúseného rozohrávača Rajona Rondona, fungovať.

Tradičné tímy s tradičnými menami

Medzi najväčších adeptov na titul patrí už tradične Boston Celtics. Tím, ktorý chcel už minulú sezónu útočiť na titul, no vinou zranení (najmä strelca Gordona Haywarda) sa mu to nepodarilo, bude chcieť pre svoje náročnému publiku opäť po desaťročnej odmlke získať prsteň pre šampiónov NBA.

Od družstva, ktoré sa, okrem už spomenutého Haywarda, pýši aj menami ako Kyrie Irving, Marcus Smart, Marcus Morris, Jayson Tatum, Al Harford či Jaylen Brown, sa nič iné ani neočakáva. Na titul si už tradične brúsi zuby aj Houston Rockets.

K Jamesovi Hardenovi, Chrisovi Paulovi a Ericovi Gordonovi pribudol na pozíciu vysokého krídla Carmelo Anthony, ktorý už má pravdepodobne svoje hviezdne roky za sebou, ale svojimi skúsenosťami môže koučovi Mikovi D′Antonimu pomôcť naplniť očakávania vedenia klubu.

V posledných rokoch sa Houston pohybuje na popredných priečkach tabuľky, no na výraznejší úspech to nestačilo. Zmení niečo nová sezóna?

Veľkú silu na papieri má aj Oklahoma City Thunder. Už minulý rok, po príchode Paula Georga a Carmela Anthonyho, sa od tímu okolo Russa Westbrooka očakávalo väčšie zamiešanie kariet v hre o titul.

Keďže sa to nepodarilo, vedenie Thunder sa odhodlalo k výmene s Atlantou, do ktorej putoval Anthony (odtiaľ do Houstonu), opačným smerom zas Dennis Schroder, ktorý má za sebou veľmi dobrú sezónu.

Oklahoma s Westbrookom sa tak so svojou ambíciou atakovať najvyššie priečky nelúči a jednoznačne očakáva, že bude jeden z top tímov tejto sezóny.

Čierny kôň z Pensylvánie

Určite neprehliadnuteľný bude aj tím draftových jednotiek. Markelle Fultz (draftová jednotka v roku 2017) a Ben Simmons (2016) sú zárukou toho, že Philadelphia 76ers počíta s dobrým výsledkom v play‑off.

Spoločne s agilným pivotom Joelom Embidom a skúsenými J.J. Redickom a Wilsonom Chandlerom by tieto predpoklady aj mohli naplniť. Mladý tím však ešte stále zbiera skúsenosti, aby mohol v budúcich sezónach útočiť na najvyššie priečky.

Európa sleduje Dončiča

Oči európskych fanúšikov sa upierajú najmä do Dallasu, kde po letnom drafte zakotvila najväčšia súčasná hviezda starého kontinentu. Slovinský basketbalista Luka Dončič bol vo veku 19 rokov vyhlásený v minulej sezóne za najlepšieho hráča najkvalitnejšej európskej basketbalovej súťaže Euroligy, pričom ju s Realom Madrid aj vyhral.

Príchod mladého Slovinca Dončiča a DeAndre Jordana z LA Clippers k J.J. Bareovi, Denisovi Smithovi či Dirkovi Novitzkemu by mal z jedného z najhorších tímov minulých ročníkov urobiť jasného ašpiranta minimálne na prvé, či druhé kolo play‑off.

Bude sa na čo pozerať

Kartami však budú chcieť zamiešať aj iní. Či už je to dvojicou Damian Lillard a CJ McCollum ťahaný Portland Trail Blazers, či skvelé výkony podávajúci Utah Jazz, ktorý sa môže spoľahnúť na stabilného španielskeho rozohrávača Rickyho Rubia a jedného z najlepších nováčikov minulého ročníka Donovana Mitchella, či Minnesota Timberwolves, kde jadro tímu tvoria mladíci Karl‑Anthony Towns a Andrew Wiggins doplnený o skúsených Jimmyho Butlera a Dericka Rosea, či jeden z najlepších tímov minulého roka Toronto Raptors a jeden z najstabilnejších tímov posledných rokov San Antonio Spurs, ktorí si navzájom vymenili svoje hviezdy, keď Kawhi Leonard po nezhodách s trénerom Greggom Popovichom putoval do Kanady a jeho miesto v San Antoniu zaujal DeMar DeRozan alebo aj Washington Wizards, kde silnú perifériu vedenú Johnom Wallom doplnil pod košom Dwight Howard.

Aj podľa tohto výpočtu je zjavné, že tento ročník najlepšej basketbalovej ligy na svete bude omnoho vyrovnanejší a nejeden tím môže prekvapiť. Tento rok to teda vôbec nevyzerá na súboj medzi LeBronom Jamesom a „bojovníkmi“ z kalifornského Golden State.

Do boja o najvyššie priečky bude chcieť prehovoriť viac tímov a to je dobre. Fanúšikovia sa rozhodne majú na čo tešiť.

ano, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…