Domov INÉ Zimné športy Žampa s najlepším výsledkom v obrovskom slalome v kariére

Žampa s najlepším výsledkom v obrovskom slalome v kariére

Slovenský reprezentant Adam Žampa dosiahol v sobotňajšom obrovskom slalome v talianskom stredisku Santa Caterina Valfurva najlepší kariérny výsledok v tejto disciplíne v pretekoch Svetového pohára. Tridsaťročný Kežmarčan skončil na 7. mieste, keď za víťazným Chorvátom Filipom Zubčičom zaostal o 1,15 s.

Doterajším maximom Adama Žampu v „obráku“ vo SP bola 9. pozícia z rakúskeho Söldenu ešte spred ôsmich rokov. V alpskej kombinácii bol v Kitzbüheli v rokoch 2015 a 2016 na siedmom, resp. piatom mieste.

Poriadne si to užil

V sobotu v talianskom stredisku predviedol dve vyrovnané kolá a z 13. pozície po prvej jazde sa v 2. kole treťou najrýchlejšou jazdou posunul o šesť priečok vyššie. „Podmienky boli veľmi ťažké, silno snežilo. Organizátori urobili maximum, aby sa vôbec jazdilo.

Na druhej strane som vedel, že takýto typ kopca aj snehu mám rád,“ uviedol Adam Žampa pre SITA a ďalej pokračoval: „Možno som nečakal až 13. miesto po prvom kole, ale na tréningoch som jazdil s Filipom Zubčičom a Žanom Kranjecom (neskorší víťaz a druhý v celkovom poradí – pozn. ) a bol som rýchlejší ako oni.

Vedel som teda, že mám šancu na dobrý výsledok. V druhom kole som nemal čo stratiť. Myslím si, že som mentálne aj skúsenosťami dosť ďaleko na to, aby som vedel, že vo Svetovom pohári mužov sa musí jazdiť naplno. Nikto tu nikomu nedá zadarmo nič. A pocity v cieli?

Keď človek prejde cieľom ako líder, dostavia sa pocity, ktoré nezažíva často. Poriadne som si to užil aj vtedy, keď som sedel v kresle pre lídra pretekov,“ tešil sa Adam z cenného výsledku.

Zabodoval tak aj v druhom obrovskom slalome nového ročníka SP 2020/21 – k trom „októbrovým“ bodom zo Söldenu si tentoraz pripísal omnoho väčšiu porciu v podobe 36 bodov.

Bodoval aj druhý zo Žampovcov

V „elitnej tridsiatke“ bol aj Adamov brat Andreas. V druhom kole mal 13. najlepší čas a posunul sa tak z 30. na 24. priečku, za ktorú získal do tohtosezónneho hodnotenia SP premiérových sedem bodov.

Vôbec prvýkrát sa stalo, že dvaja Slováci zabodovali v jedných pretekoch Svetového pohára mužov a ešte výraznejšie vyznieva fakt, že ide o súrodeneckú dvojicu.

Po najlepšom výsledku kariéry v obrovskom slalome dosiahol skúsený Tatranec o dva dni na rovnakej trati aj druhý cenný výsledok. Tentokrát z toho bolo ôsme miesto. V celkovom poradí SP patrí Adamovi už 15. priečka a Andreasovi 42. pozícia.