Domov TENIS Zaujímavosti z najprestížnejšieho tenisového turnaja

Zaujímavosti z najprestížnejšieho tenisového turnaja

Dnes je to presne 140 rokov ako sa začala písať  história dodnes najprestížnejšieho tenisového turnaja Wimbledon, ktorý sa každoročne koná na prelome júna a júla v Londýne.

Historický prvý turnaj sa konal v roku 1877, kedy však na ňom bojovali len muži vo dvojhre. Na trávnik sa ženy mohli postaviť až v roku 1884, kedy pribudla aj mužská štvorhra a v roku 1913 bola pridaná aj ženská a zmiešaná štvorhra.

Šampiónom historicky prvého Wimbledonu sa stal 27- ročný anglický tenista Spencer Gore. Finále sledovalo približne 200 divákov, ktorí museli zaplatiť pre dnes smiešne vstupné, jeden šiling. V prvom ženskom turnaji sa víťazkou stala britská tenistka Maud Watsonová, ktorá vo finále porazila svoju sestru Lillian Watsonovú.

Turnaj sa veľmi rýchlo stal obľúbený a už v roku 1937 ho diváci mohli sledovať aj v televízii. Aj tento turnaj dostal počas oboch svetových vojen stopku. Turnaj sa nekonal v rokoch 1915 až 1918 a v rokoch 1940 až 1945.

Bratia Renshawovci

V roku 1881 ovládol turnaj anglický tenista William Renshaw. Vtedy sa však jeho kraľovanie na „wimbledonskom tróne“ len začalo. Prvenstvo na turnaji si udržal až do roku 1886. Siedmykrát sa mu to podarilo v roku 1889, čím sa zapísal do histórie a až dodnes je rekordmanom v počte vyhratých turnajov vo Wimbledone.

V roku 1888 sa na tomto turnaji podarilo vyhrať aj jeho dvojičke Ernestovi Renshawovi, ktorý si však tento úspech užil len raz.

Ďalší rekordéri

Okrem Williama Renshawa, ktorý na tomto turnaji zdvihol trofej sedemkrát sa to isté podarilo aj Američanovi Peteovi Samprasovi a súčasnej najväčšej tenisovej hviezde Rogerovi Federerovi.

Najmladším víťazom turnaja je nemecký tenista Boris Becker, ktorý v roku 1985 zvíťazil keď mal len 17 rokov. Naopak najstarším víťazom je Brit Arthur Gore, ktorý získal titul v roku 1909, kedy mal už 41 rokov.

Najúspešnejší Slováci na turnaji

Prvým československým víťazom turnaja sa stal Jaroslav Drobný v roku 1954. Ten však nehájil farby Československa ale už vtedy bol egyptským občanom. Ešte počas éry spoločného štátu sa víťazom v roku 1973 stal Jan Kodeš.

Počas samostatnej éry Slovenska však na listine víťazov žiadneho Slováka nenájdeme. Najďalej to dotiahla slovenská tenistka Daniela Hantuchová, ktorá s Čechom Leošom Friedlom v roku 2001 zvíťazila v zmiešanej štvorhre.

Na turnaji nám radosť robili juniori, medzi ktorými sme mali niekoľko finalistov. Martin Kližan a Andrej Martin sa v roku 2006 prebojovali do finále mužskej štvorhry juniorov.

V tom istom roku sa do finále dvojhry junioriek dostala aj Magdaléna Rybáriková, ktorú však porazila dnešná šampiónka Caroline Wozniacka.

V roku 2014 nám zase radosť medzi juniorkami spravila Kristína Schmiedlová, ktorá sa takisto prebojovala do finále, v ktorom však nestačila na Lotyšku Juliu Ostapenkovú.

Aj dnes sa už na tomto turnaji bojuje a my dúfame, že slovenskí zástupcovia nesklamú a snáď sa aj zapíšu do slovenskej tenisovej histórie.

puma, foto: SITA

Tento článo je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 24

ŠPORT žurnál 24Predplaťte sa ŠPORT žurnál a nevynechajte už ani jedno číslo. Všetko podstatné zo športu vám prináša ŠPORT žurnál!

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Molčan triumfoval v Helsinkách

Slovenský tenista Alex Molčan triumfoval na challengrovom turnaji v Helsinkách. V nedeľnom…