Domov INÉ Zimné športy Zimná sezóna klope na dvere, ZSL je pripravený

Zimná sezóna klope na dvere, ZSL je pripravený

Nová zimná sezóna bude pre Zväz slovenského lyžovania (ZSL) prvou v pozícii národného športového zväzu a so štatútom plnohodnotného člena Medzinárodnej lyžiarskej asociácie (FIS). ZSL sa stal národným športovým zväzom v máji 2022. Následnou prvoradou úlohou bolo zabezpečiť financovanie prípravy, na ktorú už bolo minimum času. ZSL však hlási, že je pripravený.

Napriek tomu, že štatút národného športového zväzu získali z pohľadu plánovania nadchádzajúcej sezóny v hodine dvanástej, podarilo sa im zaistiť financovanie a zdroje pre ďalšie fungovanie ZSL, uviedol novozvolený prezident ZSL Martin Paško.

„Zastrešujeme všetky lyžiarske športové odvetvia – zjazdové, rýchlostné, bežecké lyžovanie, skoky na lyžiach a snoubordové a akrobatické disciplíny – a teší nás, že budeme mať zastúpenie vo Svetovom pohári vo väčšine týchto disciplín.

Pokúsime sa nadviazať na fantastické výsledky z minulej sezóny. V tej nadchádzajúcej nás čakajú okrem súťaží Svetového pohára, štyri vrcholné podujatia – zimná univerziáda, majstrovstvá sveta juniorov, zimný Európsky olympijský festival mládeže a vrcholom sezóny budú majstrovstvá sveta.

Nezabúdame ani na potrebnú infraštruktúru. Naším zámerom je aktívna podpora jej výstavby alebo rekonštrukcia, vo všetkých lyžiarskych odvetviach,“ hovorí Martin Paško.

Podpora všetkých kategórií

Štátna reprezentácia ZSL má aktuálne 27 športovcov. Snahou je pripraviť im čo najlepšie podmienky. „Ako jednu z našich najdôležitejších úloh vnímame zaistiť pre športovcov podmienky pre prípravu v materiálnej a personálnej oblasti.

Iba kvalitný realizačný tím pomôže športovcom dosiahnuť najlepšie možné výsledky. Teší ma, že sa nám podarilo vytvoriť podmienky pre národný juniorský tím v zjazdovom lyžovaní, ktorý bude mať na starosti slovinský tréner Jernej Koblar a fyzioterapeut Kristián Piovarči.

Družstvo má za sebou sústredenia v Demänovskej doline a Tatranskej Lomnici a snehovú prípravu v Belgicku, Litve a v Nórsku. Sústredíme sa nielen na jednotlivcov, ale aj na širšie skupiny.

Ako zväz venujeme pozornosť každej vekovej kategórii – žiackej, juniorskej i seniorskej. Zo strany ZSL sa primárne zameriavame na podporu klubov, nie iba vybraných jednotlivcov,“ zdôraznil generálny sekretár ZSL Radovan Cagala.

ano, TASR, foto: FB/Adam ŽampaNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…