Domov INÉ ROZHOVORY Zuzana Vráblová je 5-násobná majsterka sveta vo wakeskatingu

Zuzana Vráblová je 5-násobná majsterka sveta vo wakeskatingu

Hoci sa wakeskatingu venuje až od svojich osemnástich rokoch, dosahuje veľmi dobré výsledky. Na svojom konte má už päť  titulov majsterky sveta. Uspela aj na niekoľkých prestížnych pretekoch v Amerike.

Ako ste sa dostali k tomuto športu?

Odmalička som sa venovala vodnému lyžovaniu. Jazdila som slalom, triky a skoky. Ako doplnkový šport som mala snowboarding až na jedných pretekoch som si poranila koleno a s vodným lyžovaním som musela skončiť.

Vypadla mi z tohto športu moja najsilnejšia disciplína, tak som začala strácať zmysel pre vodné lyžovanie. Ihneď som však presedlala na wakeskating, ktorý som dobre poznala.

Doska pri wakeskatingu je podobná klasickému skateboardu bez koliesok. Jazdci nosia na nohách tenisky. Na rozdiel od wakeboardingu nie sú k doske priviazaní.

V čom je náročný tento šport?

Je to dosť náročný šport po technickej aj koordinačnej stránke. Ako som spomínala na doske nie je viazanie.

Vodné lyžovanie mi však dalo veľmi dobré základy. Naučila prehmatávať hrazdičku, vyrovnať sa s ťahom lana. Oba športy sa robia v rovnakom prostredí aj na vlekoch, takže presun bol ľahký.

Dosť rýchlo prišli úspechy…

Určite to bolo aj kvôli vodnému lyžovaniu. Základy z tohto športu mi veľmi pomohli. Nikto sa nevenuje tomuto športu kvôli výsledkoch.

Najväčšiu radosť nemám z víťazstva, ale skôr ma poteší, keď sa naučím nejaký nový trik. Medzi dievčatami nie je až taká veľká konkurencia. Každý rok však je štartové pole väčšie.

Zaujímavosťou je fakt, že nemáte trénera. Je to pravda?

Myslím si, že tento šport nevyžaduje mať trénera. Keď je vonku škaredé počasie, nikto ma nenúti ísť na vodu. Záleží len na mne, ako sa jazdeniu venujem. To, že záleží viac na mne samej však neznamená, že to beriem ľahostajne.

Práve naopak, som veľmi motivovaná a na vode strávim hodiny každý deň. Uvedomujem si, že aby nastal progres, musím tvrdo trénovať. Trénermi sme si navzájom s ostatnými pretekármi.

Keď niekto ovláda niečo lepšie, automaticky sa to snaží naučiť ostatných. Môj priateľ sa venuje tiež tomuto športu, takže veľmi mi pomáha.

Pochodili ste kus sveta…

V Amerike sa organizuje Wakesketing Tour, ktorá patrí medzi najkvalitnejšie. Na Floride sú pre tento šport naozaj veľmi dobré podmienky. Mala som možnosť byť päťkrát na Filipínach, kde sa veľmi rada vraciam.

Na čo sa zameriavate v príprave?

Koordinácia je najdôležitejšia. Veľmi pomáha skateboarding, takže príprava môže prebiehať aj na suchu. Triky musia byť prevedené kvalitne. Nie je dôležité ich predviesť veľa, radšej menej a kvalitnejšie.

Celý rozhovor si môžete prečítať v aktuálnom vydaní týždenníka ŠPORT žurnál 12

Juraj Valko, foto: archív ZV

Páči sa vám jediný slovenský športový týždenník? Predplaťte si ho a zapojte sa do súťaže o hokejový dres!

  • ŠPORT žurnál 11: Góly, body, päste, peniaze a roky

    Ďalšie číslo jediného slovenského športového týždenníka je už v predaji. ŠPORT žurnál …
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zvíťaziť za každú cenu…alebo…najväčšie športové podvody všetkých čias

Víťaziť, víťaziť, víťaziť. Kto z nás by to nechcel? Jedna z najzákladnejších ľudských čŕt …