Domov INÉ ROZHOVORY Adam Žampa: Keď chceme a spojíme sa, tak dokážeme veľké veci

Adam Žampa: Keď chceme a spojíme sa, tak dokážeme veľké veci

Slovenské zjazdové lyžovanie má za sebou najvydarenejšie majstrovstvá sveta v histórii. Senzačné 2. miesto z tímovej súťaže zaradilo Slovensko medzi 12 krajín, ktoré si zo St. Moritzu priniesli domov medailu. Náš najúspešnejší lyžiar Adam Žampa má už po sezóne, keďže zranenie mu nedovolí štartovať. V St. Moritzi si pri páde v super ‑G silno narazil pravú pätu.

Ako hodnotíte MS v St. Moritzi?

Veľmi pozitívne, máme prvé historické striebro, ale mňa mrzí že som nemohol bojovať aj individuálne. Solídne som zajazdil aj superkombináciu v Santa Caterine, v ktorej som skončil sedemnásty. Preto ma veľmi mrzí, že som ju nemohol absolvovať na majstrovstvách sveta v stopercentnom zdravotnom stave.

Ako ste prežívali striebro v tímovej súťaži?

Veľmi som sa spolu so všetkými tešil! Je to naše prvé striebro. Dokázali sme zdolať lyžiarske veľmoci, akými sú Nemecko, Taliansko a Švajčiarsko. Ukázalo sa, že keď chceme a spojíme sa dohromady, dokážeme veľké veci. Myslím si, že až časom všetkým dôjde, čo sa nám podarilo. Trochu ma mrzí, že som k tomuto fantastickému výsledku nemohol prispieť svojimi jazdami. Poskytoval som informácie z cieľa pre Andreasa, aj pre Mateja Falata. Snažíl som sa utvoriť čo najlepšiu atmosféru pre celý tím.

Adam Žampa (SITA)

Dôležité bolo, že sme hneď v prvom kole prekvapujúco zdolali Nemcov?

Lídrom Nemecka mal byť Felix Neureuther, ktorý však neuspel proti Matejovi Falatovi a spolu so zlyhaním Rakúšana Marcela Hirschera bol najväčším sklamaním súťaže tímov. Potom keď Lena Dürrová prehrala prvý súboj s Petrou Vlhovou naše šance sa zvyšovali. V semifinále sme mali aj šťastie, keď sme zdolali domácich Švajčiarov pri výsledku 2:2 lepším súčtom časov. Neboli sme ďaleko ani od zlata, veď vo finále nás Francúzi zdolali pri vyrovnanom skóre 2:2 iba o 8 stotín sekundy v redukovanom súčte najlepších jázd rýchlejších mužov a žien.

Čo hovoríte na výkony brata Andreasa, Mateja Falata?

Som rád, že to tiež potiahli a že Maťo sa ukázal. Jeho bronzová medaila z alpskej kombinácie z nedávnej Svetovej zimnej univerziády v Almaty nebola náhodná. Tak isto som rád, že sa rátal aj Andyho čas v jazdách proti Švajčiarom a že sa chalani potiahli skutočne jeden za druhého.

A čo dievčatá?

Dievčatá boli stopercentné, dalo sa na nich spoľahnúť a sú jednoznačne svetové top pretekárky.

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

V Osrblí budú uskladňovať sneh

V Národnom biatlonovom centre v Osrblí budú rovnako ako v popredných zahraničných stredisk…