Domov FUTBAL Aj medzi ženami sa ukrýva futbalový talent

Aj medzi ženami sa ukrýva futbalový talent

Aj medzi dievčatami má Slovensko množstvo talentovaných futbalistiek. Jednou z nich je aj Mária Mikolajová. Napriek svojmu mladému veku (17 rokov) už toho s futbalom veľa preskákala. S futbalom začínala v Spišskom Hrušove, keď mala sedem rokov. Po dvoch rokoch prestúpila do Spišskej Novej Vsi, kde medzi chlapcami hrávala do svojich 15 rokov. 

Mária Mikolajová preberá cenu od Juraja Jánošíka, viceprezidenta SFZ.
Mária Mikolajová preberá cenu od Juraja Jánošíka, viceprezidenta SFZ.

Potom jej kroky smerovali do Bardejova, kde sa okamžite dostala medzi ženy. V jej raste jej najviac pomohli Štefan Porada zo Spišského Hrušova, Jozef Tornay zo Spišskej Novej Vsi.

Samozrejme aj terajší tréner Bardejova Ľubomír Čekan a tréner reprezentácie Branislav Petrovič, ktorý ju má pod dohľadom už päť rokov.

Mária Mikolajová
Slovenský ženský futbalový tím do 19 rokov.

Chce získať titul

„S Bardejovom som dvakrát skončila v lige na druhom mieste. Minulý rok sa nám podarilo vyhrať  Slovenský pohár. V tomto klube som našla veľmi dobré podmienky.

Tento rok by som chcela s Bardejovom konečne získať majstrovský titul. So Slovanom sme doteraz nazbierali rovnaký počet bodov. Belasé budeme hostiť u nás doma, ak vyhráme veľmi sa priblížime k splneniu nášho cieľa. Všetko máme vo vlastných rukách.“

ME veľkou skúsenosťou

Mária Mikolajová, ženský futbal
Mária Mikolajová (v pozadí)

Minulý rok bolo Slovensko organizátorom ME futbalistiek do 19 rokov. „Pre nás to bola veľká skúsenosť. Mali sme možnosť hrať proti najsilnejším družstvám (Francúzsko, Španielsko).

Tento šampionát nám určite veľmi pomohol v ďalšom napredovaní. Keďže mám 17 rokov, môžem si na takomto šampionáte účasť ešte zopakovať. Ak na jeseň uspejeme proti Litve, Dánsku a Rumunsku, tak sa prebojujeme do Elite Round.

Chcela by som ešte raz zažiť atmosféru majstrovstiev Európy,“ zdôraznila Mária Mikolajová.

Má ponuky zo zahraničia

Mária Mikolajová preberá ocenenie.

Nečudo, že jej futbalový talent si všimli aj zahraničné kluby. „Samozrejme, že snívam o pôsobení v zahraničnom klube. Najradšej by som chcela hrať v Nemecku, alebo Švajčiarsku.

Som však veľmi mladá a musím byť trpezlivá. Chcem sa zlepšovať a po dokončení strednej školy sa uvidí.“ Jej vzorom je Alexis Sánchez z Arsenalu Londýn, na ktorom sa jej páči jeho rýchlosť a priebojnosť.

Mária Mikolajová 

narodená: 13. 6. 1999 v Levoči
klub: Partizán Bardejov
pozícia: stredný záložník
Najväčšie úspechy: Dvojnásobná vicemajsterka Slovenska (2015, 2016), víťazka Slovenského pohára 2016. Účasť na ME do 19 rokov. Trikrát sa dostala do najlepšej jedenástky roka a dvakrát bola vyhlásená za talent roka. Napriek svojmu mladému veku štartovala už za reprezentáciu žien.

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Calzona predstavil nového asistenta a nomináciu na LN

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona predstavil minulý týždeň…