Domov BASKETBAL Američanky obhájili titul majsteriek sveta

Američanky obhájili titul majsteriek sveta

Americké basketbalistky obhájili na šampionáte v austrálskom Sydney titul majsteriek sveta. V konkurencii 12-tich tímov nenašli premožiteľky a suverénne kraľujú svetovému basketbalu. Striebro získali Číňanky, bronz ostáva v Austrálii.

Američanky ukázali svoju silu už v skupine, kde si postupne poľahky poradili s Belgickom (87:72), Portorikom (106:42), Čínou (77:63), v zápase s Južnou Kóreou dokonca stanovili nový rekord v histórii svetových šampionátov v počte zaznamenaných bodov v jednom zápase (145:69) a šancu nedali ani Bosne a Hercegovine (121:59).

Vo vyraďovacej fáze si na zámorskom tíme vylámali zuby aj majsterky Európy zo Srbska (88:55) a bezmocná bola v semifinále aj Kanada (83:43).

Aj Číňanky predvádzali na šampionáte skvelé výkony. Mimo zápasu s USA nemali v skupine väčšie problémy. Do šampionátu vstúpili vysokým víťazstvom s Južnou Kóreou (107:44), a ľahko si poradili aj s Bosnou (98:51).

Po prehre s Američankami sa opäť vrátili na víťaznú vlnu duelom s Portorikom (95:60) a aj Belgickom (81:55). Svoju silu ukázali aj v dueli s Francúzskom (85:71), no skutočne sa zapotili v semifinále proti domácim Austrálčankam, keď si finálovú miestenku vybojovali v napínavom závere (61:59).

Číňanky sa držali, favoritky však ukázali silu

Hoci mali čínske hráčky len 20-hodinový oddych po náročnom semifinále, do zápasu o zlato vôbec nevstúpili zle. Proti vysoko favorizovaným Američankám držali krok viac ako jednu štvrtinu.

Ešte v úvode druhej prehrávali iba o kôš 16:18, no potom obhajkyne titulu zaznamenali šnúru 11:2 a dostali sa do dvojciferného náskoku.

Ázijské družstvo ešte zabojovalo a do konca polčasu si udržalo približne desaťbodové manko, no po zmene strán Američanky začali postupne navyšovať svoj odstup a mierili za titulom.

Streleckou líderkou šampiónok bola krídelníčka A‘ja Wilsonová. Úradujúca MVP WNBA s tímom Las Vegas Aces dala 19 bodov. Číňankam nestačil ani výkon Jüe­‑žu Li, ktorá okrem 19 bodov zaznamenala aj 12 doskokov.

Po víťazstve 83:61 americké hráčky získali zlato na podujatí štvrtýkrát v sérii, celkovo majú v zbierke 11 primátov. Číňanky vyrovnali svoj najlepší zápis na šampionáte.

Na stupne víťaziek sa postavili tretíkrát v histórii a premiérovo od roku 1994. Vtedy získali striebro zhodou okolností taktiež v Austrálii.

ano, TASR, foto: FIBANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…