Domov INÉ ROZHOVORY Andrea Podmaníková pôjde do Dallasu rozvíjať svoj talent

Andrea Podmaníková pôjde do Dallasu rozvíjať svoj talent

Andrea Podmaníková štartovala na letných majstrovstvách Slovenska v plávaní až v ôsmich disciplínach. Zvíťazila vo svojej najsilnejšej disciplíne, 50 m prsia, 100 m prsia, 200 m prsia. Jej príprava smeruje k vrcholu sezóny, majstrovstvám sveta, ktoré budú v júli v Budapešti.

Na letných majstrovstvách Slovenska ste štartovala až v ôsmich disciplínach. Bol v tom nejaký zámer?

Tieto preteky zapadali do môjho tréningového plánu. Chceli sme čo najviac zaťažiť moje telo. Bolo to vyvrcholenie mojej objemovej prípravy. Teraz už začne ďalšia fáza, vylaďovacia.

Ako ste zvládali také veľké zaťaženie?

Najmä po sobote som toho mala naozaj plné zuby. Už som si myslela, že v nedeľu nebudem vládať. Som rada, že to dopadlo dobre a tento experiment padol na úrodnú pôdu.

V máji ste mali hektické obdobie, keď ste maturovala na Obchodnej akadémii v Topoľčanoch a v tom týždni ste sa predstavila na Veľkej cene Slovenska. Ako spomínate na toto obdobie?

Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo zmaturovať a zlepšiť slovenské rekordy. V dvoch disciplínach 100 m prsia a 200 m prsia som dokázala zdolať litovskú olympijskú víťazku z Londýna 2012 i majsterku sveta Rute Meilutyte. Zdolala ma iba na 50 m prsia, ale môj dosiahnutý čas 31,74 bol slovenský rekord.

Absolvovali ste sústredenie v tureckom Beleku a do prípravy ste zaradili aj tréningy s hádzanármi Topoľčian…

Sústredenie v Turecku splnilo svoj účel. Onedlho sa tam vyberiem ešte raz. A tréningy s hádzanármi boli dobrým spestrením prípravy. Máme rovnakého kondičného trénera, takže preto sme to vymysleli.

S akým cieľom pôjdete na majstrovstvá sveta?

Nemám žiadny cieľ. Chcem podať čo najlepšie výkony a uvidím čo z toho bude. Chcem tam však plávať ešte omnoho lepšie, ako sa hovorí – pôjdem „bomby“. V Budapešti absolvujem päťdesiatku, stovku aj dvojstovku a všade si chcem čo najviac zlepšiť čas. Uvidíme, na čo to potom bude stačiť vo svetovom meradle.

Na minuloročných MS v Kanade ste skončili v dvojstovke na 11. mieste. Dokážete teraz toto umiestnenie vylepšiť?

Netrúfam si odpovedať na túto otázku. Predsa len konkurencia je veľmi veľká. Chcela by som vylepšiť najmä dosiahnuté časy.

Účasť na olympijských hrách v Riu de Janeiro vám ušla o vlások, takže v Tokiu by ste asi nechcela chýbať…

Rio mi naozaj ušlo tesne, keďže som bola druhá pod čiarou. Bola som z toho dosť sklamaná. Teraz je predo mnou nová výzva. Chcem na sebe makať, aby som na ďalšej olympiáde nechýbala.

V tomto smere by vám mala pomôcť Amerika, keďže sa chystáte študovať do Dallasu. Čo si od toho sľubujete?

Minulý rok v Netanyi si ma všimol tréner Steve Collins. Dal mi ponuku študovať na univerzite v Dallase, ktorú som prijala. Ak všetko pôjde podľa plánu, v auguste by som sa tam mala presunúť.

Je to veľká šanca, aby som sa vďaka tomu dostala do svetovej elity. Nemohla som túto ponuku odmietnuť. Collins dokázal s Martinou skvelé veci. Dúfam, že niečo podobné urobí aj so mnou.

Napriek tomu, že ste sa minulý rok neprebojovala na OH do Ria, bol to pre vás úspešný rok. Prvýkrát ste sa stala najlepšou plavkyňou Slovenska…

Dosiahla som postupku, keďže najskôr som bola tretia, potom druhá a teraz prvá. Pomohol mi výsledok z majstrovstiev sveta. Byť najlepšou plavkyňou na Slovensku v osemnástich rokoch je fantastické.

Chcela by som na tento úspech nadviazať aj tento rok.

Juraj Valko, foto: archív A.P., SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál 23

ŠPORT žurnál 23

Predplaťte sa ŠPORT žurnál a nevynechajte už ani jedno číslo. Všetko podstatné zo športu vám prináša ŠPORT žurnál!

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Beňuš v SP vo vodnom slalome najlepší zo Slovákov

Na záverečnom podujatí svetového pohára vo vodnom slalome v katalánskom La Seu d’Urg…