Domov BASKETBAL Antetokounmpo to dokázal! Dal titul klubu, ktorý už nemal existovať

Antetokounmpo to dokázal! Dal titul klubu, ktorý už nemal existovať

Basketbalisti Milwaukee Bucks získali po 50 rokoch svoj druhý titul v NBA. V šiestom finálovom stretnutí zvíťazili nad Phoenixom Suns 105:98 a triumfovali v sérii 4:2 na zápasy. Cenu pre najužitočnejšieho hráča finále (Finals MVP) získal Jannis Antetokounmpo, ktorý sa v záverečnom zápase sezóny blysol 50 bodmi a 14 doskokmi.

Dvadsaťšesťročný Grék pri svojom debute vo finále NBA v treťom stretnutí po sebe zaznamenal double double s aspoň 40 bodmi. Navyše predviedol 5 blokov.

Bucks svoj jediný predchádzajúci titul vybojovali v roku 1971, keď sa v tíme stretli dve osobnosti amerického basketbalu z odlišných generácií. Rozohrávač Oscar Robertson už v pokročilom športovom veku a mladý pivot Lew Alcindor, ktorý je dnes pod menom Kareem Abdul­‑Jabbar známy ako najlepší strelec histórie NBA. Milwaukee sa potom predstavilo vo finále súťaže už iba raz, v roku 1974.

Chceli odísť

Milwaukee Bucks vznikli v roku 1968 a v úvode ich existencie sa im darilo. V ďalších desaťročiach však bol najvyšší post pre hráčov z Wisconsinu vzdialený. Milwaukee patrí v USA do kategórie miest s prívlastkom hrdzavý pás, teda medzi bývalé priemyselné metropoly, ktoré po transformácii ekonomiky prichádzajú o obyvateľov.

Nechýbalo veľa a mesto mohli opustiť aj Bucks. Keď sa začal pripravovať projekt novej multifunkčnej haly v meste Seattle, NBA deklarovalo, že presunu klubu nebude brániť. Napokon sa však majitelia Bucks dohodli s mestom na vybudovaní nového stánku.

Nebol hviezdou, stal sa ňou

Milwaukee nie je destinácia, do ktorej by sa hviezdy súťaže hrnuli. Preto Bucks iba ťažko získavajú hráčov na voľnom trhu. Jedinou možnou cestou k úspechu bol draft. Antetokounmpa však nesprevádzali pri príchode do súťaže najvyššie očakávania.

 

Hráč s prezývkou grécka „beštia“ (greak freak) síce zaujal rozpätím rúk, skvelým výskokom, či schopnosťou zasmečovať po dvojtakte s úvodným krokom pri trojkovej čiare, no jeho streľba zo šestiek a väčšej vzdialenosti nikoho nenadchla. Bucks si ho preto vytiahli na drafte 2013 až ako pätnástku.

Vtedy útly mladík však mal obrovské odhodlanie. Jeho tvrdá práca sa začala naplno prejavovať v roku 2017, keď si prvýkrát zahral v Zápase hviezd a na konci sezóny získal ocenenie pre hráča s najvýraznejším zlepšením. V roku 2019 ho už vyhlásili za najlepšieho hráča ročníka (NBA MVP) a toto ocenenie si prevzal aj o rok nato.

V roku 2020 získal aj ocenenie pre najlepšieho obrancu sezóny. V práve skončenom ročníku pridal aj ocenenie pre najlepšieho hráča finálovej série (Finals MVP).

Ostal verný Bucks

Bucks mali v predchádzajúcich dvoch sezónach po základnej časti najlepšiu bilanciu zo všetkých tímov, no v play off neuspeli. Odborníci gréckemu dlháňovi odporúčali zmenu tímu, ak chce dosiahnuť tímový úspech.

Slávnejšie značky si začali mädliť ruky a dúfali, že Antetokounmpo prestúpi k nim, Grék však pred sezónou predĺžil platnosť svojho kontraktu a Milwaukee sa zaviazal na dlhé roky, s tým, že titul chce získať práve v tomto klube a s týmito spoluhráčmi.

„Ďakujem Milwaukee za to, že mi verilo. Chcel som získať titul s týmto tímom a s týmito hráčmi. Spoluhráči odovzdali zo seba všetko každý duel. Som šťastný, že som to dokázal,“ tešil sa Grék priamo na palubovke pri preberaní ceny MVP a neskôr si spomenul aj na legendárneho hráča, ktorého slová ho povzbudili na jeho ceste za dosiahnutím cieľov.

„Kobe Bryant mi povedal, že dokážem hrať na najvyššej úrovni. Môžem si vybudovať svoj vlastný tím a stať sa MVP. Chcelo to veľa tvrdej práce. To, že sa mi to všetko podarilo splniť je šialené, neskutočné,“ zakončil momentálne najlepší hráč pod zámorskými košmi.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…