Domov FUTBAL Barcelona v problémoch na ihrisku i mimo neho

Barcelona v problémoch na ihrisku i mimo neho

S jedným z najslávnejších futbalových klubov sveta, barcelonským FC, to v poslednom roku vôbec nevyzerá dobre. Katalánsky veľkoklub začal novú sezónu presne tak, ako končil tú predchádzajúcu. Problémami vo vlastnej kuchyni a nepresvedčivými výkonmi na trávniku.

Problémy v kuchyni blaugranas

Už keď začiatkom apríla odstúpilo zo správnej rady FC Barcelona šesť jej členov, bolo to len vyvrcholením vnútorných problémov v klube.

Odstúpení kluboví funkcionári vyčítali prezidentovi Josepovi Bartomeuovi zlé manažérske rozhodnutia ale tiež poukazovali na korupciu a prezidenta vyzvali, aby čo najskôr odstúpil.

Už predtým sa rovnaká požiadavka šírila z fanúšikovského tábora, ktorý to dával hlasno pocítiť piskotom z tribún.

Problémy sa iba kopili a po tom, čo katalánsky veľkoklub dostal nakladačku 2:8 v štvrťfinále Ligy majstrov od Bayernu Mníchov a najväčšia hviezda „blaugranas“, argentínsky futbalista Lionel Messi, vyjadrila túžbu opustiť Barcelonu, už nik nebol na pochybách, že prezident Bartomeu musí odísť. Fanúšikovia dokonca spísali petíciu za jeho odvolanie, ktorú podpísalo až 20 tisíc členov klubu.

Na základe nej sa v novembri malo uskutočniť referendum za jeho odvolanie. K tomu už nedôjde, pretože Bartomeu koncom októbra pod obrovským tlakom fanúšikov i zvnútra klubu napokon sám odstúpil zo svojej funkcie, spoločne s ním celá správna rada.

Voľby nového prezidenta by sa mali uskutočniť do 90-tich dní.

Finančné problémy

Už pri oznámení svojej rezignácie však naznačil vážne finančné problémy klubu.

„Odstúpiť bolo správne rozhodnutie v danom okamihu. Verím, že aj bezo mňa sa zavŕši proces na úpravu platov hráčov. Ak sa to nepodarí, môže nastať veľmi vážna situácia,“ povedal Bartomeu.

Ako uviedla katalánska rozhlasová stanica RAC1, ak sa organizácia z Camp Nou do 5. novembra nedohodne s hráčmi na znížení platov najmenej o 30 % a nezníži svoje mzdové náklady aspoň o 190 miliónov eur, bude existovať reálna možnosť, že klub v januári vyhlási bankrot.

Súčasný predseda riadiaceho výboru Carles Tusquets, ktorý prevzal vedenie klubu po odstúpení Bartomeua, zdôraznil, že hlavným záujmom FCB je finančné ozdravenie klubu.

Barcelonu však súčasná situá­cia môže finančne zasiahnuť ešte viac, ak sa Messi rozhodne nepredĺžiť kontrakt, ktorý mu vyprší na konci tejto sezóny.

Pri takomto scenári by musel klub opäť načrieť hlboko do pokladnice a hrajúcej legende vyplatiť štedrý bonus za dodržanie zmluvy.

Nedarí sa ani na trávniku

No a Barcelone sa aktuálne nedarí ani na trávniku. Tím, od ktorého sa očakávajú najmä víťazstvá, z posledných šiestich zápasov bodoval naplno len v dvoch.

V zápasoch Ligy majstrov proti Ferencvárosu (5:1) a na ihrisku turínskeho Juventusu (2:0) ukázala Barca svoju silu.

No v domácej lige sa jej nedarí, keď z posledných štyroch zápasov vydolovala len dva body.

Aktuálne patrí družine okolo Messiho v tabuľke La Ligy až nelichotivá 12. priečka, keď v šiestich zápasoch získala doteraz len osem bodov.

ano, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Real Madrid vybojoval prvú trofej v sezóne

Futbalisti Realu Madrid triumfovali v nedeľnom finále španielskeho Superpohára nad Athleti…