Domov INÉ ROZHOVORY Beňuš absolvoval výnimočnú prípravu na Novom Zélande a v Austrálii

Beňuš absolvoval výnimočnú prípravu na Novom Zélande a v Austrálii

Po viac ako dvoch mesiacoch sa vrátil zo sústredenia na Novom Zélande a v Austrálii vodný slalomár Matej Beňuš. Január strávil v Aucklande a potom zamieril do austrálskeho Penrithu, neďaleko Sydney. Štartoval na majstrovstvách Oceánie, kde obsadil druhé miesto. Potom si toto umiestnenie zopakoval aj v Austrálii.

Domov ste sa vrátili po dlhšej dobe, takže čo vás potešilo?

Potešilo ma najmä počasie. Na Slovensku je teplejšie, ako som očakával. Síce som ešte nemohol ísť trénovať do Čunova, ale to mi nevadilo. Zatrénoval som si na Dunaji.

V čom bolo sústredenie na Novom Zélande a v Austrálii výnimočné?

Výnimočnosť sústredenia spočívala v tom, že počas tejto doby bola so mnou moja rodina. Nemusel som sa nikam ponáhľať, mohol som sa na sto percent venovať tréningom. Mal som väčší pokoj. Doma sme deti chystali aj hodinu, teraz sme im dali sandále tričko a krátke nohavice.

Ako prežívali tento pobyt vaše deti?

Obom deťom sa na Novom Zélande a v Austrálii veľmi páčilo. Upútali ich najmä zvieratká. Starší syn po príchode na Slovensko smútil najmä za klokanom, ktorého si veľmi obľúbil.

Načo bola zameraná príprava?

Cieľom bolo čo najlepšie sa rozjazdiť. Bola zameraná najmä na väčšie objemy, dôležitou časťou bola kondícia. Okrem toho som veľa behal a mnoho času som trávil v posilňovni.

Čo vás najviac upútalo?

Austráliu už veľmi dobre poznám. Na Novom Zélande sme boli tam, kde natáčali filmovú trilógiu Hobit. Bol to vydarený výlet. O turistov bolo veľmi dobre postarané, absolvovali sme dvojhodinovú prechádzku so sprievodcom.

Čo vás najbližšie čaká?

Musím si dať v prvom rade do poriadku novú loď, keďže obe som nechal v Austrálii. Potom odchádzam na prvé preteky do Tacenu.

Obe lode ste nechali na južnej pologuli. Prečo?

Bolo to jednak preto, že je doprava príliš drahá. Navyše lode sa mohli pri prevoze poškodiť. Teraz nám odpadne množstvo stresujúcich situácií.

Pripravovali ste sa pod novým trénerom. Priniesol do prípravy niečo nové?

Išli sme podľa tréningových plánov Juraja Minčíka. Nejaké detaily síce zmenil, no príprava prebiehala rovnako ako v minulosti. Neboli sme spolu celý čas, na Novom Zélande som bol sám. Zásadné zmeny v príprave nenastali. Mám pocit, že mám trochu viac voľnosti. Zatiaľ si však obaja na seba zvykáme.

Obsadili ste na majstrovstvách Oceánie druhé miesto. Rovnako na druhom mieste ste skončili aj na Australian Open v Penrithe. Prevláda s týmto umiestnením spokojnosť?

Napriek tomu, že som v kvalifikácii aj v semifinále obsadil prvé miesto a vo finále až druhé miesto, tak som spokojný. Opäť sa zišla veľmi kvalitná konkurencia. Vo finále som mal o niečo pomalší čas, preto som skončil na druhom mieste.

Na prvých pretekoch ma zdolal Brit Ryan Westley, ktorý na poslednom svetovom šampionáte obsadil tretie miesto a na druhých tiež britský reprezentant David Florence, ktorý je úradujúcim majstrom sveta. Napriek tomu, že som neobhájil prvenstvo z minulého roka, tak prevláda spokojnosť.

Čo očakávate od novej sezóny?

Napriek tomu, že je rok po olympiáde, nebudem oddychovať. Pôjdem do nej naplno. Mojím hlavným cieľom sú majstrovstvá sveta, kde chcem vybojovať medailu. Plánujem štart na všetkých kolách Svetového pohára, v júni na ME v Tacene a koncom septembra nebudem chýbať na MS vo francúzskom Pau.

Objavia sa noví súperi?

Myslím si, že najväčších súperov budem mať rovnakých. Nepredpokladám, že by sa konkurencia rozširovala. Podľa mňa mladí pretekári ešte potrebujú nejaký čas.

Bola táto príprava najvydarenejšia?

Ani jedna príprava v Austrálii nebola zlá. Teraz som síce mal problémy s chrbátom, ale tieto problémy mám vždy na začiatku sezóny. Keďže cez zimu menej pádlujem. Chrbát ma však už nebolí, bolo to možno aj preto, že som dosť vysoký. Cítim sa vynikajúco, príprava sa vydarila.

Juraj Valko, foto: SITA, archív MB

Tento článok je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 11

ŠPORT žurnál 11

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Nominačné preteky rozhodli o zložení reprezentácie: Martikán opäť chýba

Dvojnásobný olympijský šampión vo vodnom slalome Michal Martikán sa už druhý rok po sebe n…