Domov INÉ ROZHOVORY Biatlonistka Paulína Fialková: Zimu veľmi rada nemám

Biatlonistka Paulína Fialková: Zimu veľmi rada nemám

Paulína Fialková sa v posledných dvoch sezónach etablovala v medzinárodnej biatlonovej špičke, na tohtoročnom svetovom šampionáte bola desiata v pretekoch s hromadným štartom.

V marcových pretekoch Svetového pohára v Pjongčangu skončila desiata v stíhacích pretekoch na 10 km, jej sezónne maximum bolo 5. miesto v pretekoch SP v rovnakej disciplíne v Kontiolahti.

Na olympijských hrách v Pjongčangu sa od nej bude očakávať útok na medailu.

Ako ste spokojná s uplynulou sezónou?

Podarilo sa mi urobiť niekoľko dobrých výsledkov, takže môžem byť spokojná. Ak by som na začiatku sezóny nemala zdravotné problémy, mohli byť výsledky ešte lepšie.

Ako spomínate na piate miesto v Kontiolahti?

Je to veľmi dobré, môžem sa od toho odpichnúť v príprave. Nabrala som motiváciu do ďalšej sezóny. Z 37. miesta som sa prepracovala až na piate miesto. Strelila som štyri nuly, čo je veľmi dôležité.

Aký dojem na vás urobila trať?

Pripadá mi to, že trať je postavená na golfovom ihrisku. Sú tam veľké kopce. Náročnosťou sa trate približujú ku Kontiolahti alebo k predchádzajúcim olympijským hrám v Soči.

Biatlon nepatrí v tejto krajine medzi populárne. Myslíte si, že napriek tomu prídu diváci?

Kórejčania určite veľa nevedia o biatlone. Napriek tomu si myslím, že tribúny budú zaplnené, predsa len fanúšikovia prídu z celého sveta. Organizácia bola veľmi dobrá, nemali sme žiadne problémy.

Čo ste okrem biatlonového areálu ešte stihli pozrieť?

Mali sme jeden deň voľno. Boli sme v prímorskom meste, kde sme si pozreli hokejový stánok. Prešli sme sa v kórejskom veľkomeste, boli sme na trhu a nasávali sme atmosféru.

Je to iná kultúra, ale mne sa tam veľmi páčilo.

V čom je Pjongčang iný ako Soči?

Olympijská dedina je blízko k nášmu areálu, čo mi veľmi vyhovuje. V Soči bolo dosť teplo a aj v Pjongčangu to bude určite teplá olympiáda.

So snehom však určite problémy nebudú. Strava je iná, rovnako aj ubytovanie.

Aká je strelnica v Pjongčangu?

Je dosť veterná, dosť sa tam vietor točí. Aj keď bol slabší vietor, tak musí športovec veľa rozmýšľať. Strelnica je po zjazde, takže ak bude vietor, má športovec dostatok času vyhodnotiť situáciu a podľa toho sa zariadiť.

Do Soči ste išli ako nováčik, teraz budete v inej pozícii…

Bola som nováčik a nevedela som, čo môžem od olympiády čakať. Bola som veľmi mladá a nemala som žiadne skúsenosti. Teraz to bude iné, urobím všetko preto, aby som dosiahla úspech.

Tlak si na seba nebudem pripúšťať. Ak budem zdravá, tak by všetko malo byť v poriadku.

Bude príprava iná?

Budeme sa pripravovať na to, že je tam osemhodinový časový posun, je tam iná strava. Na tieto veci musíme klásť dôraz v príprave.

Čo ste si dopriali po úspešnej sezóne?

Bola som na rekondičnom sústredení v SAE, kde som si skvele oddýchla. Bola som aj na výlete v Dubaji, čo bolo mojím veľkým snom.

Videla som spievajúcu fontánu aj zjazdovku v nákupnom centre. Veľa som plávala a venovala sa naplno vodným športom.

Aký máte najbližší program?

Od mája začínam s individuálnym tréningom a už 25. mája odchádzam na sústredenie do rakúskeho Ramsau. Opäť si dám bežky a budem naplno trénovať. Chýbať nebudú ani kolieskové lyže a turistické palice a najmä puška.

Máte rada letnú prípravu?

Mám veľmi rada teplo, takže na letnú prípravu sa veľmi teším. Biatlon robím rada a už teraz sa teším na novú sezónu a na jej vyvrcholenie. Som biatlonistka, ale zimu veľmi rada nemám.

Trénovať budete aj so svojou sestrou. Bude to pre vás výhoda?

Určite to bude výhoda. Predsa len samej by mi to išlo horšie, na tom sme sa zhodli aj s trénermi. Obom by nám spoločný tréning mal pomôcť.

A čo škola?

Škole sa nemôžem naplno venovať, preto si posledný ročník dokončím až po olympiáde.

S akým cieľom pôjdete na olympiádu?

Keď sa postavím na štart a poviem si, že som urobila všetko preto, aby som uspela, tak budem spokojná. Som v najlepších rokoch, takže by som to chcela využiť a uspieť.

Budú olympijské hry v Pjongčangu vrcholom vašej kariéry?

Chcela by som ešte štartovať aj na ďalšej olympiáde, ktorá bude v Pekingu. Samozrejme teraz sa musím sústrediť na Pjongčang a urobiť maximum pre úspech.

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 16, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

V Osrblí budú uskladňovať sneh

V Národnom biatlonovom centre v Osrblí budú rovnako ako v popredných zahraničných stredisk…