Domov INÉ Bojové športy Bude bojovať o účasť na Olympijských hrách

Bude bojovať o účasť na Olympijských hrách

Na nedávnych Svetových hrách v poľskom Wroclawe vybojovala pre Slovensko bronzovú medailu karatistka Ingrida Suchánková. Dosiahla veľký úspech a vzhľadom na to, že karate bude na najbližších OH v Tokiu, získala obrovskú motiváciu.

Poľke vrátila prehru

„Pre náš šport je model súťaže na Svetových hrách netradičný, pretože namiesto „pavúka“ zápasíme v dvoch skupinách a prípustná je aj remíza.

Ja som získala medailu aj napriek tomu, že v prvom zápase som podľahla rebríčkovo nižšie postavenej domácej Poľke.

V druhom zápase som však zdolala favorizovanú viacnásobnú majsterku sveta i Európy z Francúzska, s ktorou som predtým osemkrát prehrala.

Vďaka tomu som postúpila do semifinále, kde ma zdolala neskoršia víťazka turnaja z Peru 5:3. V zápase o bronz som Poľke vrátila prehru z prvého kola a vďaka zodpovednému výkonu som vyhrala 2:0.

V tomto zápase som išla viac na istotu. Predsa len som sa poučila z prehry,“ povedala Ingrida Suchánková.

Udržiava si dobrú formu

Prvú väčšiu medailu získala na akademických majstrovstvách Európy v roku 2013. Od tohto roku pravidelne nosí medaile.

„Myslím si, že konkurencia na MS bola väčšia ako na Svetových hrách. Predsa len v Poľsku som mala v kategórii osem súperiek, kým na MS je ich 60. Na MS si nemôžem dovoliť urobiť chybu.“

Dvadsaťštyri ročná karatistka sa tomuto športu venuje 16 rokov. Od roku 2009 pravidelne chodieva na vrcholné podujatia. Jej trénermi sú Klaudio Farmadín v Banskej Bystrici a Miroslavovi Ďuďák v Trenčíne.

Ťažký boj o Tokio

Momentálne je na Slovensku najlepšia. „Bola by som rada, keby som si dobrú formu udržala čo najdlhšie. Pre mňa bude dôležitý rok 2018, keď sa začne kvalifikácia.

Od septembra sa mi začne nová sezóna. Budem pravidelne chodievať na Svetové poháre. Momentálne mám pred sebou iba jeden veľký cieľ, prebojovať sa na olympijské hry do Tokia.

Odkedy sme získali status olympijského športu, konkurencia očividne vzrástla. Na turnajoch Svetového pohára a Premier League sa počet účastníčok odvtedy približne zdvojnásobil.

Pokiaľ zatiaľ vieme, na OH sa bude dať nominovať hlavne cez svetový rebríček, takže tí, čo chcú postúpiť, budú musieť štartovať na všetkých významnejších turnajoch a zbierať body do rebríčka.

Postúpiť do Tokia bude veľmi ťažké, pretože počet našich zvyčajných hmotnostných kategórií – päť – na OH zredukujú na tri a v každej bude môcť štartovať len desať žien,“ zdôraznila Ingrida Suchánková.

Juraj Valko, foto: archív IS, Ján Luky

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 29, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii Bojové športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí zápasníci s medailami

Slovenskí zápasníci získali na MS v Belehrade tri cenné kovy. Tajmuraz Salkazanov obhájil …