Domov História športu Keď sa zápas o body zmení na zápas o život… (POZOR! Nevhodné pre slabšie povahy)

Keď sa zápas o body zmení na zápas o život… (POZOR! Nevhodné pre slabšie povahy)

Nebol nikdy brankárskou extratriedou, ale napriek tomu to svojou pracovitosťou dotiahol až do NHL. Jeho meno však nie je spájané s jeho brankárskymi výkonmi, ale s incidentom, ktorý sa stal 22. marca 1989. Počas neho si Clint Malarchuk prial jediné – dostať sa čo najskôr z ľadu, aby ho jeho matka nevidela umierať v priamom prenose…

Mal to byť len obyčajný zápas. Ďalší zápas NHL. Malarchukove Buffalo hostilo St. Luis Blues. Hrala sa druhá tretina a pred Clintovou bránou došlo ku klasickému súboji medzi domácim obrancom Uwe Kruppom a súperovým útočníkom Stevom Tuttlom.

Ten súboj neustál a pri páde zasiahol nožom na korčuli domáceho gólmana do krku tak nešťastne, že mu preťal krčnú tepnu.

Sekundy hrôzy

Z Malarchukovho krku sa okamžite začala liať krv. S ťažkosťami si sňal masku z hlavy a lapačku z ruky a inštinktívne si chytil ranu na krku. Nechcel umrieť na ľade, no nedokázal sa postaviť.

Ako prvý k nemu pribehol kondičný tréner, ktorý mal za sebou aj skúsenosti armádneho lekára z vojny vo Vietname. Ranu mu pritlačil a spoločne čakali na lekárov tímu. Celé toto nepríjemné divadlo trvalo priamo na ľade asi 40 sekúnd.

Za ten čas údajne v hľadisku omdlelo 9 fanúšikov a dvaja dostali infarkt. Traja hráči neuniesli pohľad na striekajúcu krv svojho kamaráta a pozvracali sa.

POZOR! Video nie je vhodné pre maloletých a osoby slabšej povahy

Rana nielen na krku

Clint hororovú noc prežil, ale okrem 300 stehov to na ňom zanechalo vážne psychické následky. Prenasledovala ho úzkosť, depresie a nočné mory a svoje otrasné spomienky chcel zahnať alkoholom.

Ten v kombinácii s liekmi stál Malarchuka takmer život. Aj keď sa o tri mesiace opäť v zápase postavil do brány, nikdy už jeho výkony nedosahovali ani takú úroveň ako pred hrôzostrašnou nocou. V NHL odchytal ešte tri sezóny. Neskôr sa porúčal do nižších súťaží. Po skončení aktívnej kariéry pôsobil ako tréner brankárov vo viacerých tímoch NHL.

Pokus o samovraždu

Otrasný zážitok mu však nezanechal stopy len na krku. „Nedokážem so sebou žiť…,“ priznal sa svojej manželke po jednej z mnohých hádok. Krátko na to si strelil guľku do hlavy.

Incident bol najskôr vysvetľovaný ako nehoda pri love. Sám Clint neskôr priznal, že to bol pokus ako vyriešiť svoje problémy. Vďaka podpore manželky a rodiny sa Clintovi podarilo vrátiť do života. Napísal knihu o svojom živote a dnes prednáša o svojich psychických problémoch.

Hororové zranenie Zedníka

Richard Zedník (SITA)

Pri čítaní tohto článku si určite mnohí spomenuli aj na slovenského hokejistu Richarda Zedníka, ktorému sa podobná nepríjemná udalosť udiala v roku 2008.

ŠPORT žurnál 8

ano, foto: dailymail.co.uk, SITA, video: youtube.com

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii História športu
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slováci po troch výhrach v rade postúpili na MS do štvrťfinále

Po troch prehrách z prvých štyroch duelov na svetovom šampio-náte, nastupoval slovenský ho…