
Uplynulý rok športu príliš neprial. Pandémia koronavírusu na niekoľko mesiacov zastavili všetky športové podujatia a súťaže po celom svete. V druhej polovici roka 2020 sa síce športovci vrátili do „práce“ avšak s mnohými obmedzeniami. Kľúčová otázka znie, či sa v novom roku obnoví športový život, ako sme ho poznali pred rokom 2020. Pozrime sa, aké najdôležitejšie športové udalosti nás v roku 2021 čakajú.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: TOP športové udalosti roka 2020
Grandslamové turnaje
Tenisový rok obyčajne začína v Austrálii. Inak tomu nebude ani tento rok, avšak s tým rozdielom, že prvým turnajom bude hneď grandslamový Australian Open. Ten ako jediný z turnajov veľkej štvorky v minulom roku pandemická situácia ešte nezasiahla.
Tohto roku sa však aj austrálsky grandslam musel prispôsobiť koronavírusu. Namiesto tradičného januárového termínu začne tento rok až vo februári (8. – 21. februára).
Hráči budú musieť predtým, ako začnú využívať tréningové zariadenia, podstúpiť karanténu a až následný negatívny test im otvorí dvere do Melbourn Parku.
Podmienky konania ďalších grandslamov (Roland Garros – 23. 5. – 6. 6., Wimbledon – 28. 6. – 11. 7., US Open – 30. 8. – 12. 9.) budú závisieť od vývoja pandemickej situácie. Veľké nádeje sa pritom vkladajú do vakcinácie.
Na november je naplánovaný koniec tenisového roka. Mnohí veria, že Turnaj majstrov (14. – 21. 11.) už bude bez obmedzení.
Získa Vlhová veľký glóbus?
Oči slovenských fanúšikov sa začiatkom roka upierajú najmä na snežné kopce, kde o víťazstvá bojuje najlepšia slovenská športovkyňa posledného obdobia. Lyžiarka Petra Vlhová má skvele rozbehnutú sezónu, keď si na čele Svetového pohára vytvorila výrazný náskok.
Po tom, čo v minulom roku získala dva Malé glóbusy, si tento rok všetci fanúšikovia prajú vidieť v jej rukách Veľký glóbus. V situácii, keď sa športový život riadi koronavírusom, však športová forma stačiť nebude a Peťa bude potrebovať najmä veľa zdravia a šťastia, aby mohla svoj talent a aktuálnu formu pretavovať naďalej do pódiových umiestnení.
Sezóna by mala podľa plánu vyvrcholiť 21. marca vo švajčiarskom Lenzerheide. Fanúšikov môže tiež tešiť, že najlepšie zjazdárky zavítajú aj na Slovensko. 6. marca sa v Jasnej bude jazdiť obrovský slalom, o deň neskôr slalom.
MS v alpskom lyžovaní
Slovenskí fanúšikovia si veľa od Petry Vlhovej sľubujú aj na majstrovstvách sveta, ktoré sa uskutočnia od 8. do 20. februára v talianskom stredisku Cortina d’Ampezzo.
Slovenská lyžiarska hviezda bude obhajovať prvenstvo v obrovskom slalome, aktuálna forma ju však predurčuje pobiť sa aj o titul majsterky sveta v slalome, paralelnom slalome či kombinácii.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Vlhová opäť Snehovou kráľovnou! Stále vedie SP
MS v hokeji
V minulom roku boli športoví fanúšikovia ukrátení aj o podujatie, ktoré je na Slovensku ostro sledované. Majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa mali konať vo Švajčiarsku boli kvôli pandémii koronavírusu zrušené.
Švajčiari nevyužili možnosť organizovať svetový šampionát v roku 2021, a ten by sa tak mal uskutočniť v lotyšskej Rige a bieloruskom Minsku.
Po augustových prezidentských voľbách v Bielorusku sa však situácia vyhrotila natoľko, že krajinu už niekoľko mesiacov sužujú protesty, ktoré sú neraz tvrdo potláčané silovými zložkami Lukašenkovho režimu. Stále viac sa preto hovorí o tom, že usporiadanie hokejových majstrovstiev bude Minsku odobraté.
Ako náhrada sa spomínala i Moskva, proti ktorej však majú viaceré štáty výhrady, ale aj Praha, či dokonca Bratislava. Hokejový šampionát na prelome mája a júna (21. 5. – 6. 6.) sa pravdepodobne ešte nezaobíde bez prísnych hygienických opatrení a otázkou tiež ostáva možnosť sledovať súboje o majstrovskú trofej priamo na štadiónoch.
Slovenskí hokejisti by mali odohrať svoje zápasy v skupine A, kde sa stretnú s Ruskom, Švédskom, Českom, Švajčiarskom, Dánskom, Veľkou Britániou a Bieloruskom. Podľa pôvodného plánu majú hrať v Minsku.
Kvalifikácia a ME v basketbale žien
Slovenské basketbalistky už vo februári čakajú dôležité kvalifikačné súboje o postup na júnové majstrovstvá Európy. V trojčlennej kvalifikačnej skupine B majú zatiaľ jednu výhru a jednu prehru.
Zvyšné dva zápasy odohrajú v takzvanej bubline, a to s výhodou domáceho prostredia. 4. februára si totiž zmerajú sily s Maďarskom a o dva dni na to s Holandskom v piešťanskej Diplomat aréne.
Vzhľadom na to, že Holanďanky porazili Maďarsko v oboch vzájomných zápasoch a slovenské basketbalistky skvele zvládli duel v Amsterdame, skupina je otvorená.
Slovenkám by mohol na postup stačiť jeden triumf. Ak by aj nepostúpili priamo z prvej priečky, na Eurobasket 2021 by mohli postúpiť aj z druhej priečky, ak sa zmestia medzi 5 najlepších v tabuľke druhých tímov. Známa je zatiaľ pätica účastníkov z celkovo 16 tímov, medzi nimi aj Francúzsko a Španielsko, ktoré budú kontinentálny šampionát hostiť (17. – 27. 6.).
Tour de France
Najlepší slovenský cyklista posledného desaťročia Peter Sagan síce uplynulú veľmi zrevidovanú sezónu nemôže považovať za jednu zo svojich najlepších, no cenný trium v 10. etape talianskej Giro ukázal, že so slovenským rýchlikom treba ešte počítať. Po tom, čo na minulej Tour de France prehral súboj o zelený dres, bude mať v tomto roku o motiváciu navyše.
A slovenskí fanúšikovia budú najprestížnejšie preteky cyklistického kalendára opäť sledovať s očakávaním veľkých výsledkov, keďže na pretekárov čaká až osem rovinatých etáp, v ktorých by sa mal Sagan pobiť nielen o víťazstvá, ale aj o body v súťaži o zelený dres.
Tour de France v roku 2021 štartuje z francúzskeho Brestu 26. júna a na Elyzejské polia by sa mali pretekári dostať 18. júla.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Sagan: Stále som tu, ešte som neskončil
LOH v Tokiu
Vrcholom športového roka 2021 budú Letné olympijské hry v Tokiu, ktoré hoci sa uskutočnia v tomto roku, ponechajú si názov Tokio 2020. Najväčší športový sviatok bol totiž na tohtoročné leto (23. 7. – 8. 8.) preložený z leta minulého, kedy jeho konanie zmaril koronavírus.
Keďže však stále nie je jasné, aký účinok bude mať vakcinácia, a či sa vďaka nej vírus raz a navždy podarí poraziť, stále sa diskutuje, za akých podmienok sa olympiáda uskutoční.
Či budú olympionici prednostne očkovaní, či sa v hľadiskách objavia fanúšikovia, či budú musieť športovci pred účasťou na hrách absolvovať karanténu, to je len zlomok otázok, ktoré organizátorov trápia.
Jednoznačne najväčším slovenským želiezkom v ohni bude chodec Matej Tóth, ktorý bude chcieť obhájiť olympijské zlato z Ria 2016. Zabúdať však netreba ani na slovenských vodákov, či už slalomárov alebo rýchlostných kanoistov, ktorí roky patrili k medailovej istote na olympijských hrách.
EURO 2020
V tomto roku by sa malo uskutočniť aj ďalšie podujatie, ktoré sa malo pôvodne konať minulé leto. Futbalové Euro 2020 sa začne 12. júna a majstra starého kontinentu by sme mali spoznať 12. júla.
Európsky šampionát má netradične hostiť až 12 krajín a v rámci nich 13 miest. Vďaka úspešnej baráži sa po druhýkrát v histórii na záverečný turnaj prebojovali aj slovenskí futbalisti, ktorí budú proti reprezentáciám Španielska, Švédska a Poľska bojovať o postup zo skupiny E.
Prvý zápas čaká sokolov 14. júna proti Poľsku v Dubline, 18. júna sa na rovnakom mieste pobijú so Švédskom a 23. júna ich čaká posledný skupinový duel proti Španielom v Bilbau.
MS v hádzanej mužov
Vrcholné podujatie čaká tento rok aj hádzanárov. Tí sa v Egypte bijú o titul majstrov sveta už v tomto období (14. – 31. januára). Bohužiaľ medzi svetovou elitou chýbajú slovenskí reprezentanti. A to napriek tomu, že počet účastníkov sa zvýšil z 24 na 32, pričom až 13 miesteniek patrí tímom z Európy.
Slováci však v januári minulého roka prehrali kľúčový duel s Litvou o jediný gól, ktorý tak rozhodol, že do druhej fázy kvalifikácie sa už nepozreli. Fanúšikovia hádzanej si však isto prídu na svoje, keďže sa na tomto podujatí stretajú najväčšie hádzanárske hviezdy.
Pozrieť si ich však bude možné len v televízii. Kvôli aktuálnej pandemickej situácii sa egyptský šampionát uskutoční bez fanúšikov.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Lakers si poistili hviezdu, James zarobí 117 tisíc za deň
MS v biatlone
Už vo februári začínajú boje o svetové prvenstvá aj v biatlone. V slovinskej Poljuke by nemala chýbať ani naša výprava. Slovenský biatlon sa už tradične spolieha najmä na sestry Fialkové.
Tie sú však v aktuálnej sezóne zatiaľ mimo formy, keď ich hneď v úvode pribrzdil koronavírus a povinná karanténa, kedy navyše nemohli ani plnohodnotne trénovať.
Navyše, problémy spôsobené nákazou u nich pretrvávajú a aktuálne prerušili sezónu, aby mohli absolvovať ďalšie vyšetrenia. Verme, že 10. až 21. februára už budú pripravené dobre. Celkovo čaká biatlonistov 12 pretekov.
ano, foto: SITA, FIBA