Domov INÉ TALENTY Csaba Zalka má pred sebou skvelú budúcnosť

Csaba Zalka má pred sebou skvelú budúcnosť

Slovenská kanoistika vychováva každý rok skvelých pretekárov. Momentálne najväčším talentom v kategórii juniorov je Csaba Zalka zo Šamorína. Minulý rok bol pre neho mimoriadne úspešný. Dokázal sa presadiť na majstrovstvách Európy aj sveta.

„Minulá sezóna bola pre mňa najúspešnejšia. Veľmi si cením najmä tretie miesto z majstrovstiev sveta. Najväčší súperí boli z Maďarska a Bieloruska. Boli však o rok starší. Na Pretekoch olympijských nádeji som bral dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Stal som sa osemnásobným majstrom Slovenska, vyhral som Slovenský pohár.“

Ešte pred kanoistikou to skúšal s futbalom a tancom. Ťahalo ho to k vode, takže rýchlo presedlal na kanoistiku. S kanoistikou začal ako deväťročný v Šamoríne, kde našiel veľmi dobré podmienky. V jeho výkonnostnom raste mu zatiaľ najviac pomohol tréner Gejza Vass.

Chce najcennejšiu medailu

„Medzi juniormi môžem štartovať ešte jeden rok, takže by som chcel svoje umiestnenia vylepšiť. Príprava je už v plnom prúde, absolvoval som sústredenie na Štrbskom plese. Potom pôjdeme na ďalšie do Talianska.

Najlepšie sa mu darí v disciplíne K1 na 200 m. Vzorom Csabu Zalku je Dudás Miklós, ktorý tiež štartuje v rovnakej disciplíne. Z domácich pretekárov je to Tibor Linka a Peter Gelle, ktorý mu veľa pomohol v začiatkoch.

V apríli sa začína súťažná sezóna. Mladý Šamorínčan si nedáva dlhodobé ciele, myslí na najbližšiu sezónu. „Urobím všetko preto, aby som na majstrovstvách sveta vybojoval najcennejšiu medailu.
Chcem zlepšovať svoju výkonnosť. Mnohí odborníci mu predpokladajú skvelú budúcnosť.

Mohol by si sadnúť aj do úspešného štvorkajaku, prípadne štartovať na najbližšej olympiáde v Tokiu 2020. „Určite nosím v hlave myšlienku štartovať na olympiáde.

SZ03_dočítate-01

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TALENTY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Nominačné preteky rozhodli o zložení reprezentácie: Martikán opäť chýba

Dvojnásobný olympijský šampión vo vodnom slalome Michal Martikán sa už druhý rok po sebe n…